Asianeagle
 
AnasayfaPortalGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:43 pm

Beijing olarak da bilinen Pekin, Çin'in ikinci büyük şehri ve başkentidir. Pekin'in toplam yüzölçümü 16,410 kilometre kare civarındadır ve son verilere göre 3.7 milyonu geçici ikamet edenler olmak üzere 15.3 milyonu aşkın nüfusu vardır. Geçici ikamet edenler iş adamlarından, öğretmenlerden, öğrencilerden ve Çin'in diğer şehirlerinden gelen işçi sınıfından oluşmaktadır. Sürekli ikamet edenleri ise %96'sı Han soyundan gelen birçok farklı etnik gruba mensup kişiler oluşturmaktadır. Pekin'de konuşulan dil Pekin lehçesinin standart bir formu olan Mandarin Çincesidir. Şehir düzlüğüyle ve düzenli altyapısı ile iyi bilinmektedir. Şehrin sınırları içinde olan sadece bir tane tepe vardır ( ünlü Yasak Şehrin kuzeyinde kalan Jingshan Parkı). Yasak Şehrin görünümü gibi, Pekin'de merkeze bağlı şehrin etrafında gezen aslında dikdörtgen olan "çevre yolları" vardır.

Tarih

Çin'in uzun soluklu tarih sahnesinde birçok kez rol oynayan Pekin'in anlamı aslında "kuzey başkenti"dir. 1264'te Kubilay Han'ın Muzaffer Moğol kuvvetleri yeni imparatorluğu yönetmek için Dadu'yu ( "Büyük Başkent") kurduklarında, birleşik Çin'e ilk kez başkent olarak hizmet eden şehir Pekin'dir.

Moğol Yuan'ın hanedanlığının 1368'de yıkılışından sonra başkent, Nanjin'e ("güney başkenti") taşınmıştır, fakat 1403'te üçüncü Ming hanedanı Zhu Di, başkenti tekrar Pekin'e taşımıştır ve şehre şuan ki adını vermiştir. Bu Pekin'in altın çağı idi: Yasak Şehir, Gök Tapınağı ve diğer birçok önemli yapı bu dönemde inşa edilmiştir. Qing dönemine ve devrim rüzgârlarının estiği 1900'lere kadar Pekin başkent olarak kalmıştır, fakat son Hanedanın tahtını terk etmesinden sonra çıkan kargaşada işgal altında kalmıştır. Bu yüzden Kuomintang 1928'de başkenti Nanjing'a tekrar taşımıştır ve Pekin'in artık bir başkent olmadığını vurgulamak için de Pekin'in ismini Beiping ("Kuzey Barışı") olarak yeniden adlandırmıştır. Kuomintang aslında 1949'da Pekin'i başkent ilan ederek Çin Halk Cumhuriyetini kuran komünistler tarafından yenilgiye uğratılmıştır.

Hava

Pekin dört mevsime de sahiptir. Yaz ve kış en uzun; sonbahar ve bahar en kısa süren mevsimlerdir. Ziyaret etmek için en güzel zaman sonbahardır. Sonabahar genelde serinken, kış kuru ve bazen 5 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı ile çok soğuk geçmektedir. Bahar genellikle kuru ama çok rüzgarlı; yaz ise yağmurlu ve sıcaktır (38C).

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:44 pm

Beijing University

Çinceyi Pekin Üniversitesinde öğrenin

Pekin Üniversitesi ( Beijing Üniversitesi ) Çin'in en ünlü ve saygın üniversitesidir. Üniversite 1898 yılında Beijing'in Haidian bölgesinde kurulmuştur ve Çin'de "Bei Da" adıyla bilinir. Bei Da geniş bir yeşil alan içinde birçok geleneksel Çin mimari örneğinin bulunduğu etkileyici bir kampüse sahiptir.

Üniversitede bulunan 30 fakülte, 12 bölüm ve 93 uzmanlık alanıyla öğrencilerine, 2 lisans ve 199 yüksek lisans ve 173 doktora programı sunmaktadır. Ağırlığı temel bilimlere yöneltmekle beraber, üniversite gelişmekte olan uygulamalı bilimler alanına da önem vermektedir.

Her yıl atmış farklı ülkeden iki binden fazla öğrenci Pekin Üniversitesinde ders görmektedir. Bunlardan bazıları lisans ve lisansüstü programlara devam etse de, birçok kişi Üniversiteye Çince dil programı için gelmektedir. Pekin Üniversitesi Çince Dil Merkezi başlangıçtan ileri seviyeye kadar 20 farklı seviyede dil öğretimi gerçekleştirmektedir. Çincenin ikinci dil olarak öğretilmesi Ulusal Komitesi ders müfredatının standart yapısı takip edilmekte ve değişik seviyelerde sertifikalar verilmektedir. Programı tamamlayan öğrenciler Üniversiteden resmi sertifika verilmektedir.

Uluslararası Öğrenciler:

Pekin Üniversitesi uluslararası öğrencilere yönelik program hazırlayan ilk üniversitelerden biridir. Son elli yılda yirmi bini aşkın yabancı öğrenciye eğitim vermiştir. Eğitim ve bilgi paylaşımına verdiği önemle Pekin Üniversitesi, yabancı öğrencilere yönelik Çince dil eğitimi ve kültürel tanıtımı konusunda önemli bir yer kazanmıştır.

Akademik Değişim ve Uluslararası İşbirliği:

Pekin Üniversitesi akademik değişim ve uluslararası işbirliğine büyük önem vermektedir. Dünya çapında bir akademik değişim ve işbirliği ağı oluşturmak için 50 ülkeden 200'ü aşkın üniversite ile işbirliği anlaşmaları imzalamaktadır.

Her yıl 300'ü aşkın uzman, eğitim vermek, araştırma yapmak ve konferanslara katılmak üzere Pekin Üniversitesine davet edilmektedir. Aynı amaçla, Pekin Üniversitesi Öğretim üye ve elemanları yılda 5000'den fazla deniz aşırı seyahat gerçekleştirmektedirler. Böylece Pekin Üniversitesi ile dünya arasında köprü kurma misyonu gerçekleştirilmekte, Pekin Üniversitesi ile küresel akademik topluluğun en son gelişmeler üzerine karşılıklı bilgi paylaşımına imkan sağlanmaktadır.

Pekin Üniversitesi'nin Saygın Konukları:

Pekin Üniversitesi yılda yaklaşık 20.000 kişiyi kampüslerine çekmektedir. Bunların arasında çoğunlukla Üniversite yöneticileri ve önemli akademisyenler bulunmaktadır. Harvard, Yale, Oxford, Cambridge, Münih, Moskova, Tokyo Üniversiteleri gibi birçok önemli kurumun Rektör ve Rektör yardımcıları Pekin Üniversitesini ziyaret etmişlerdir.

Dikkat çeken gelenekleri ve uluslararası ünü nedeniyle Pekin Üniversitesi, yabancı devlet adamları, sosyal değeri olan ünlüler ve iş dünyası liderleri için uluslararası bir forum halini almıştır. Elliyi aşkın dünyaca ünlü devlet adamı, uluslararası akademik kurum yöneticisi, ünlü bilim adamı ve Nobel Ödülü sahibi fahri doktora ve profesörlük unvanına layık görülmüştür. Bu ödüllerle Pekin Üniversitesinin uluslararası profili yükselmektedir.

Pekin Üniversitesinin Önemli İşbirliği Çalışmaları:

Pekin Üniversitesi önde gelen uluslararası üniversiteler ile geniş bir yelpazede birçok işbirliği çalışması içersindedir. Amerikalı Çin Dil bilimcileri eğitimine yönelik olarak Harvard Üniversitesi ve Havai Manoa Üniversitesi ile işbirliği anlaşması bulunmaktadır. İngiltere'den Oxford ve Cambridge, Japonya'dan Waseda ve Keio ve Amerika'dan Chicago ve Stanford üniversiteleri ile Çin dili ve kültürü üzerine ortak eğitim programları bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak, Pekin Üniversitesi, Rusya'da Moskova Devlet Üniversitesi ile Rus ve Çinli öğrencilere her tür alanda eğitim olanağı sunabilecek ortak bir yüksek lisans düzeyinde okul kurmak konusunda işbirliği gerçekleştirmektedir.

2003 yılında Pekin Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile lisans düzeyinde öğrenci değişim programı başlatmıştır.

Pekin Üniversitesi her düzeyde uluslararası değişimi desteklemektedir. Değişik okul ve bölümler akademik değişim programlarında önemli bir rol oynamaktadırlar. Verimli uluslararası değişim programları, Pekin Üniversitesi ve ortak kurumlar arasında daha üst düzey bir anlayışı geliştirmektedir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:45 pm

Beijing Qinghua University

Tsing Hua universityTsing Hua University ( Qing Hua University ) Çin'in en büyük üniversitelerinden biridir. Beijing'in Kuzeybatısı'nda Qinghua parkının bulunduğu çok özel manzaralara bakan yerdedir. Bu üniversite 1911 de kurulmuştur.

Qinghua üniversitesinde şu anda Mimarlık Fakültesi, İnşaat ve Sulama Fakültesi, Makine Mühendisliği, Haberleşme Teknikleri Fakültesi, Müşteri İşlemleri Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi ve İşletme Fakültesi, Fen Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Resim Fakültesi, Uygulama ve Teknik Fakültesi ve Tıp Fakültesi vs gibi Toplam 13 Fakültede 54 bölüm vardır. Üniversitede Yüksek Lisans eğitimleri de dahil olmak üzere devamlı öğrenimler sağlanmaktadır. Şu anda üniversite öğrencilerinin iktisat alanı 60 tanedir. Yüksek lisans eğitimlerindeki yeterlilik 170 tanedir. Doktora yüksek lisans eğitimlerinde ise 178 tane iktisat alanı mevcuttur.

Qinghua üniversitesi iyi bir eğitim merkezidir. Aynı zamanda da devletin önemli bir araştırma İnceleme merkezidir. Üniversitede 47 tane akademik alan vardır. 29 tane inceleme ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerden 5 tanesi devlete ait merkezlerdendir. 13 tane özel devlete ait Laboratuar mevcuttur.

Şu anda üniversite kapsamında 30.000 adet bilgisayarla, internet kapsamlı eğitim sağlanmaktadır. Üniversite içerisinde 39000 metre kare kütüphane yer almaktadır. 3.500.000 tane kitap kapasitesine sahiptir. Üniversitenin tamamında eğitim alana 3000 eğitmen bulunmaktadır. Eğitmenlerden 1000 tanesi profesör, 1200 doçent ve 66 dekan statüsüne sahiptir. Şu andan eğitim gören öğrencilerin sayısı ise 32000dir. Öğrencilerden 13700 tanesi akademik eğitim almaktadır ve 13400 öğrencide de yüksek lisans eğitimi almaktadır. Bunun yanı sıra 5000 öğrenci Doktora eğitimi almaktadır.

Yabancı öğrencilerin sayısı 2000dir. Bu öğrenciler 74 ülkeden gelmektedir. Bu öğrenciler şu anda Fen Bölümleri, Hukuk, İşletme, Ekonomi, Sanat vs... gibi bölümlerde öğrenim görmektedir.

Qinghua Üniversitesi yabancı öğrencilere seçe ve yerleştirme sınavları ile kontenjan açılacaktır.

Fen ve İşletme bölümleri için -

* Matematik ve Fizik derslerinden ( Toplam 100 puan )

* Kimya dersinden ( Toplam 50 puan )

* İngilizce yazılı sınav ( Toplam 100 puan )

* Mimarlık için Grafiker çizim sınavı vardır.

Edebiyat bölümleri için -

* Temel Çince ( Toplam 100 puan )

* İngilizce yazılı sınav ( Toplam 100 puan )

* Çince Dinleme ve Yazma sınavı ( Toplam 100 puan : dinleme 20 puan; yazma 80 puan )

İngilizce bölümleri için -

* Temel Çince ( Toplam 100 puan )

* İngilizce yazılı sınav ( Toplam 100 puan )

* Çince Dinleme ve Yazma sınavı ( Toplam 100 puan; dinleme 20 puan; yazma 80 puan )

* İngilizce sözlü sınav ( Toplam 5 puan )

Üniversite Harçları -

Başvuru harcı, üniversite öğrenimi, yüksek lisans öğrenimi, doktora öğrenmi sadece başvuru için - 600 Yuan'dır
Yalnız normal öğrenci ve Çin dili Kurs öğrencileri başvuru ücreti 400 Yuan'dır.

Not: Bu başvuru ücretlerinde geri ödeme olmamaktadır.


Fen: Öğrenci, 30000 Yüksek lisans, 33000 Doktora, 40000 Normal öğrenci, 30000

Ekonomi: Öğrenci, 26000 Yüksek lisans, 30000 Doktora, 40000 Normal öğrenci, 26000

İşletme: Öğrenci, 26000 Yüksek lisans, 28000 Doktora, 32000 Normal öğrenci, 25000

Başka: Öğrenci, 24000 Yüksek lisans, 28000 Doktora, 32000 Normal öğrenci, 25000 Çin dili öğrenim, 21000

Sanat: Öğrenci, 40000 Yüksek lisans, 45000 Doktora, 50000 Normal öğrenci, 40000

MBA: Doktora, 44000

IMBA: Doktora, 60000


Çok iyi İngilizce eğitim görmek isteyen öğrencilerin harçları, bu tablodakilerden biraz daha yüksektir.


Sigorta: Üniversitemizdeki bir dönem öğrenim gören öğrenci sigortalı olabilir. 6 aylık sigortalı olabilmek için sigorta çeşitlerine göre 600 Yuan veya 400 Yuan arasında ücretlendirilmektedir.

Yurt Harçları: Öğrencilerin yurtlardaki barınma şekline göre, yani odaların büyüklüğü ve yatak sayısına göre fiyatları değişmektedir. Günlük ücretler, bir yatak sayısına göre 40 - 75 Yuan arasındadır.

Yemek Harçları: Üniversitemizin içinde öğrenciler için özel yemekhaneler bulunmaktadır. Bir kişilik yemek ücreti 20 - 30 Yuan'dır

Diğer etkinlikler: Öğrencilerin ücretsiz kullanım alanları mevcuttur. Basketbol, Futbol alanları gibi. Üniversitenin bünyesinde öğrencilerin faydalanması amacıyla tenis, yüzme havuzu vs gibi spor faaliyetlerini yapabilmeleri için alanlar mevcuttur. Bunlar üniversite alanına tabi olan kısımlarda ücretlidir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:45 pm

Beijing Renmin University

Çinceyi Renmin (Halk) Üniversitesinde öğrenin

Çin Renmin Üniversitesi (RUC ayrıca Çin Halk Üniversitesi olarak da bilinir)Çin'de çok önemli bir konumdadır. RUC özellikle beşeri ve sosyal bilimler alanlarında gelişmiş olsa da, doğa bilimleri alanında bölümler de bulundurmaktadır. RUC karşılaştırmalı araştırma temelli bir üniversitedir.

RUC 1937 yılında kurulmuştur. Üniversite şimdiki adını 3 Ekim 1950'de alarak, yeni kurulan Çin Halk Cumhuriyeti'nin yeniden kurduğu ilk üniversite olmuştur. RCU, "Çin Yüksek Öğreniminde Beşeri ve Sosyal Bilimlerin Standardı" kabul edilmektedir.

Üniversite Eğitimi:

RUC'de lisansüstü eğitime temel oluşturan lisans eğitimi, yetişkin eğitimi ve online öğretim gibi farklı boyutlarda yapılandırılmış ve seviyelendirilmiş bir eğitim ve araştırma sistemi bulunmaktadır. RUC'nin lisansüstü eğitimin yönetimi ve öğrencilerinden sorumlu bir lisansüstü okulu ve 20 farklı disiplini (Kimya bölümü yakın zamanda kurulması planlanan doğa bilimleri fakültesine temel oluşturmak üzere kurulmuştur) bünyesinde barındıran okulları bulunmaktadır. RUC'nin ayrıca önemli sayıda araştırma merkezi ve doktora sonrası çalışmalar için 14 eğitim devam merkezi, Devamlı Eğitim Fakültesi, Eğitim ve Öğretim Fakültesi ve Shenzhen Araştırma Enstitüsü bulunmaktadır. RUC şu alanlarda Çin'de ilk üç sırada bulunmaktadır: ulusal araştırmaya dayalı altı temel edebi sanatlar bölümü, ulusal araştırmaya dayalı on üç beşeri ve sosyal bilimler ve yirmi beş temel yerel disiplin bölümü ile kampuste eğitim verilmektedir. Böylece RUC dünya çapında beşeri ve sosyal bilimler alanında birinci sıraya yerleşmektedir.

Lisansüstü Eğitim:

Lisansüstü eğitim programlarının kalitesi, 16 doktora tezinin kazandığı dünya çapında öneme sahip ödüllerden anlaşılabilir. RUC şu anda atmış alanda lisans ve sekiz çift anadal programını yürütebilmektedir. RUC'da 99 yüksek lisans ve 66 doktora programı bulunmaktadır. Renmin (Halk) Üniversitesi birçok bölümü ile tüm Çin üniversiteleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının son değerlendirme raporuna göre beş alanda Çin sıralamasında birincidir. Bu alanlar: Teorik Ekonomi, Uygulamalı Ekonomi, Hukuk, Sosyoloji ve Gazetecilik ve İletişim'dir. Aynı rapora göre, RUC'nin Politik Bilimler, Tarım ve Orman Ekonomisi ve Yönetimi, Tarih ve İşletme bölümleri de oldukça yüksek puandadır. Bu sonuçlar Renmin Üniversitesinin eğitim ve araştırma alanındaki gücünü göstermektedir.

Akademik Kadro:

RUC'nin güçlü bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerdeki ünlü akademik kadro bölümlerin eğitim, öğretim ve araştırma konusunda yapılanması ve gelişmesi için uygun ve sağlam zeminin temellerini atmışlardır. Wu Yuzhang, Cheng Fangwu, Fan Wenlan, Ai Siqi, He Sijing, He Ganzhi, He Luo, He Hua, Shang Yue, Wu Jingchao, Li Jinghan, An Gang, Shi Jun, Miao Langshan, Li Xiulin, Xu He, Han Feng, Xu Mengxiong, Meng Yang, Tong Rou, Dai Shiguang, Liu Zheng, Zha Ruichuan ve Miao Litian bu önemli kadroda yer almıştır. RUC'nun günümüzde Çin'de ve yurtdışında büyük başarıla imza atmış, geniş ve tanınmış bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Kalifiye ve iyi yapılandırılmış bir eğitim ve araştırma kadrosu oluşturulmuştur. RUC'nin bu yıl 424'ü profesör ve 595'i doçent 1.485 kişilik akademik kadrosu bulunmaktadır. Ulusal ve Beijing yerel yönetimi tarafından resmi olarak tanınmış akademik kadro sayısı açısından RUC birinci sırada bulunmaktadır.

Uluslararası İşbirliği:

Yurtdışından 198 önemli eğitmen ve farklı alanlarda Çinli 930 ünlü düşünür ve bilim adamı, eğitim ve araştırma konusunda RUC'e fahri, tam zamanlı ve yarı zamanlı profesör olarak katkı sağlamaktadır.

Renmin Üniversite'sinin Misyonu:

RUC'nin eğitim standardı; " ulus için önemli örnekler yetiştirmek ve toplumun bel kemiğini oluşturmaktır". Beşeri ve sosyal bilimler eğitimi veren birçok bölümün getirdiği avantaj sayesinde RUC, bu alandaki standartları belirleyerek, teorik, pratik ve yönetimsel anlamda Çin ekonomisini yapılandıran ve sosyal gelişimini sağlayan yetenekli insan grubunun eğitilmesinde rol oynamaktadır. 1937 yılından beri üniversite, 180.000 yüksek düzeyde yetenekli, kendi alanlarında tanınan, kişisel ve toplu halde ülkenin gelişimine ve ilerlemesine katkı sağlamış kişinin eğitimine gerçekleştirmiştir.

Öğrenci Yapısı:

Halen RUC, 9.262'si lisans ve 9.490'ı lisansüstü olmak üzere 18.752 öğrenciye eğitim vermektedir. Lisansüstü öğrencilerinin lisans öğrencilerine oranı Çin'deki araştırma temelli eğitim veren diğer üniversiteler ile karşılaştırıldığında en yüksek düzeydedir. Buna ek olarak RUC, 10.000 yetişkinin eğitimini sağlamaktadır. Bu yetişkin eğitim grubunun %80'lik bölümü lisans eğitimi alarak eğitimlerini sonra da devam ettirmektedir. RUC bünyesinde 30.000 e-öğrenim gören Çinli öğrenci ve 1.066 uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Araştırma Olanakları:

Çin beşeri ve sosyal bilimler araştırmalarında önemli bir yere sahip olan RUC, politika, ekonomi ve sosyal bilimler konularındaki araştırmalarında aktif rol almaktadır. Çin'in ekonomik yapılanması ve sosyal gelişimi üzerinde RUC teorik desteğini ve bilimsel heyecanıyla katkı sağlamaktadır. 2000-2004 yılları arasında RUC yerel ve ulusal 118 araştırma ödülü alarak bu alanda da birincilik kazanmıştır. Aynı dönemde RUC, Ulusal Sosyal Bilimler Vakfı'nın proje yarışmalarının 137'sini kazanmış, Milli Eğitim Bakanlığının 175 beşeri ve sosyal bilimler proje ödülünü almıştır. RUC Çin'deki üniversiteler arasında alınan bilim ödülleri sıralamasında da birincidir. RUC Beijing yerel yönetiminin sağladığı araştırma projeleri fonunun büyük kısmını kullanmaktadır. 2000-2004 yılları arasında değişik alan ve seviyelerde 1.800 proje ödülü kazanmıştır. Bu ödüllerin toplan tutarı 150 milyon yuana ulaşmıştır. Beşeri ve sosyal bilimler alanında toplam proje sayısı ve fon tutarı açısından RUC Çin üniversiteleri arasında birincidir. RUC, Milli Eğitim Bakanlığının verdiği Ulusal Sosyal Bilimler Strateji ve Felsefe proje ödülünün 79'undan 12'sini alarak yine Çin sıralamasında birinci olmuştur.

Uluslararası Değişim:

RUC, Çin ile dünya arasındaki kültürel ve akademik değişim platformu görevi görmektedir. RUC, dünyanın farklı 32 ülkesinden 118 üniversite ile değişim ilişkisi içerisindedir. RUC önemli sayıda kitabın telif haklarını satın alarak bu kitapları Çinceye çevirmiş, bu alandaki ihtiyacı karşılayarak Çin'in dünyaya açılım sürecine katkıda bulunmuştur. RUC birçok ortak projeye katkı sağlamış ve üst düzey uluslararası konferansa ev sahipliği yapmıştır. RUC tarafından dünyaca tanınmış birçok önemli isme fahri doktora unvanı verilmiştir. Bunlar;

Nobel ödülü sahibi tanınmış ekonomist Robert Mondell,

Modern finansal gelişim teorisinin kurucusu tanınmış ekonomist Ronald Mckinnon,

Değişim ekonomik teorisinin kurucusu tanınmış ekonomist Padma Desai,

İşgücünün ve enflasyon teorisinin mikro ekonomik temelleri üzerine çalışan ünlü ekonomist Edmund S. Phelps,

Tanınmış Fransız ekonomist Jean-Jacques Laffont,

Eski Birleşmiş Milletler danışmanı ve halen Columbia Üniversitesi profesörü Jagdish Bhagwati,

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Nicholas H. Stern,

Ünlü Japon düşünür ve eğitimcisi Daisaku Ikeda,

Japon Hitotsubashi Üniversitesi Rektörü Ishi Hiromitsu,

UNESCO Başkanı Koichiro Matsuura,

Joseph E. Stiglitz

Michael Spence.

RUC tarafından fahri doktora ünvanına layık görülen bazı ünlü kişiler şunlardır;

Nobel ödülü sahibi tanınmış ekonomist J.C. Harsanyi,

Nobel ödülü sahibi tanınmış ekonomist Robert Mundell,

Arjantin eski Devlet Başkanı de la Lengua,

Japon eski Başbakanı Takeshita Noboru,

Yeni Zelanda eski Başbakanı ve WTO eski Başkanı Michael Kenneth Moore.

Akademik Kaynaklar:

RUC aynı zamanda beşeri ve sosyal bilimler alanında Çin'in veri, bilgi ve yayın kaynağı özelliği göstermektedir. Üniversite kütüphanesinin ileri teknik özelliklerde tesisleri ve 2.5 milyonu kitabı aşan koleksiyonu bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca kurulan CALIS Beşeri ve Sosyal Bilimler Bilgi Merkezi, üniversite kütüphanesinin içerisinde yer almaktadır. Renda Çin Sosyal Bilimler Bilgi Merkezi, beşeri, sosyal bilimler, ekonomi ve yönetim bilimleri alanlarındaki yayınları toplayan, kategorize eden, saklayan ve yayınlayan alternatif bir kurumdur. Çin'in en önemli dört doküman tarama indeksinden biri olan Yıllık Gazete Veri Referans indeksi Renda Çin Sosyal Bilimler Bilgi Merkezi tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra ilk faaliyete geçen üniversite yayın evi olan RUC Yayınları, beşeri ve sosyal bilimler alanında üniversite ders kitapları, akademik ve teorik kaynakların basımı açısından önemli bir görev üstlenmektedir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:46 pm

Beijing Language Üniversitesi

Beijing Dil Üniversitesi

Beijing Dil Üniversitesi ( BLCU ) 1962 yılında kurulmuştur ve orijinal ismi Yabancı Öğrenciler İçin Yüksek Hazırlık Okulu'dur. 1964 yılında Danıştay tarafından Pekin Dil Enstitüsü olarak tekrar adlandırıldı. Sonra 1996 yılında, Eğitim Bakanlığının da onayıyla, okul Beijing Dil Üniversitesi olarak adlandırıldı. Çin'de bulunan ve temel görevi yabancı öğrencilere Çin dilini ve kültürünü öğretmek olan tek ulusal üniversitedir. Aynı zamanda Çincenin yanı sıra başka yabancı dilleri, bilgisayar bilimleri ve teknolojilerini, ekonomi ve muhasebeyi Çinli öğrencilere öğretme görevini de üstelenmiştir Çinceyi bir yabancı dil olarak öğretme konusunda uzmanlaşmış öğretmenlere alıştırma dersleri ve yurt dışına gitmek isteyenlere harekât öncesi dil alıştırması imkânı sağlayarak.


BLCU en uzun geçmişe, en geniş alana ve Çin dilini ve kültürünü yabancılara öğretme alanında türünün en kaliteli fakültelerine sahiptir. Kuruluşunun ardından geçen son 40 yılda, üniversite; Çincede maharetli ve Çin kültürüne aşina olan, dünyadaki 160'ın üzerinde farklı ülke ve bölgeden gelen yüz binlerce yabancı öğrenciyi eğitmiştir. Ve 800'den fazla tam zamanlı çalışan öğretim kadrosuna sahiptir.

Şu ana kadar, BLCU ayırıcı özellikteki, belirgin avantajlı, yapısal olarak mantıklı, zengin içerikli yeni bir öğreti kurmuştur. Şimdi üniversite müfredatı kısa zamanlı, hızlandırılmış ve çevirim içi programlardan lisans, yüksek lisans ve doktora için ayrı kademede derslere kadar geniş bir alan kapsamaktadır. Eğitim standartları hem yurt içi hem de yurt dışında geniş çapta bilinmekte ve olumlu yorumlar almaktadır.

Üniversite;829'u öğretim ve araştırmada görevli, 303'ü ileri düzeyde unvana sahip olmak üzere toplam sayısı 1425'i bulan öğretim ve yönetim personeli ile 11 öğretim ünitesi ve 13 araştırma enstitüsünü kapsamaktadır. Şu anda BLCU 9 doktora programına, 24 yüksek lisans programına ve 16 lisans programına sahiptir. Eğitim sahası edebiyat, ekonomi, tarih, hukuk, mühendislik, eğitim ve yönetim dâhil olmak üzere geniş çapta alanı kapsar. Şu anda 9.000'i yabancı 3.000'i Çinli olmak üzere 13.000'in üzerinde öğrenci bulunmaktadır.

BLCU her zaman uluslar arası takas ve ortaklığa büyük önem vermiştir. Çin'in diğer ülkelerle takas ve ortaklığının büyümesiyle, üniversite de sayısız yabancı üniversiteyle olan kendi ortaklık ve takasını arttırmaktadır ve şu anda 31 yabancı ülkeden 137 üniversiteyle ortaklık kurmuştur. Birleşik öğretim merkezleri ülkenin bazı başka eyalet ve şehirlerinde kuruldu ve deniz aşırı branş okulları Kore Cumhuriyeti'nde, Singapur'da ve Tayland'da eğitim gelişiminin kayda değer sonuçları olarak açıldı. Tüm bunlar daha çok gelişim deneyimleri toplamaya yardımcı olmaktadırlar.

Üniversite " Dil Öğretim ve Araştırması", " Uluslar Arası Çince Öğretimi", "Çin Kültürü Üzerine Araştırma" adı altında üç çeşit ana sürekli yayın basmaktadır. Şu ana kadar, üniversite yayını çeşitli alanlarda yaklaşık 1,500 ders kitabı yayınlamış ve hem yurt içinde hem de yurt dışında geniş çapta etki yaratmıştır. Yaklaşık olarak yüz ülkedeki eğitim kurumları ve çok çeşitli çalışma organizasyonları BLCU yayını tarafından basılmış, Çinceyi yabancı dil olarak öğretme amaçlı ders kitaplarını benimsemiştir.

Eğitim ve Yaşam Olanakları

Zhongguancun Bilim ve Teknoloji Bölgesi'nde konuşlanmış, güzel, bahçeye benzeyen ve 38 hektarlık bir alanı kaplayan kampus öğrenmek için sessiz ve rahat bir ortam sağlar. Yalnızca fonetik çalışma için tasarlanmış olan bazıları da dahil olmak üzere; 40'tan fazla tam ekipmanlı dil laboratuarı ve multi medya sınıfları vardır. Tüm sınıflar havalandırmalıdır ve çağdaş işitsel kavrama alıştırması olanakları vardır. Üniversite, öğrencilerin yaşam koşulları gelişimini çevre güzelleştirmesiyle birleştirmeye büyük özen göstermiştir. Öğrencilerin rahatlaması ve çalışması için, kültürel özelliklerle bezenmiş, doğal manzaralı yerler yapılmış olduğundan yurt alanına girerken bahçede dolaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Yurt alanı internette sörf ve araştırmaya, yakın ve uzak ile iletişim halinde olmaya olanak sağlayan kablosuz internet aracılığıyla internet erişimine sahiptir. Öğrenci yurtlarında iki çeşit oda tipi vardır: telefon ve televizyonlu ekonomik odaların yanı sıra; otel benzeri, çift kişilik ya da tek kişilik havalandırma, banyo, telefon, televizyon ve buzdolaplı odalar da bulunmaktadır. Kampuste batı yemekleri, Çin yemekleri, fast food, İslami yiyecekler ve basketbol, voleybol, tenis, futbol ve beysbol oynama olanakları mevcuttur. Yeni inşa edilmiş spor salonunda bir yüzme havuzu, vücut geliştirme merkezi, jimnastik salonu, pek çok badminton kortu ve masa tenisi ile bowling için yer vardır. Kampüste ayrıca bir klinik, bir Endüstriyel ve Ticari Çin Bankası şubesi, bir postane, bir genel mağaza ve bir çamaşırhane bulunmaktadır. Üniversite, doğrudan şehir merkezine giden, 331, 375, 398, 810 ve 902 numaralı otobüslerin güzargahı üzerindedir. Üniversiteden Pekin Havaalanına bir taksi gezisi yalnızca 30 dakika sürer. Daha uygun bir ulaşım aracı da metrodur. Üniversiteye oldukça yakındır ve yolcuları kent alanındaki herhangi bir yere götürebilir.

Bölümler -

İki senelik lisans bölümü: Çin dili ( Çince ticaret, turizm Çince, Çince sekreterlik)
4 senelik lisans bolümleri:

* Çin dili ( Çince - İngilizce tercümanlık, Çince ticaret )
* Çin dili ve kültürü
* İngilizce
* Fransızca
* Japonca
* İspanyolca
* Arapça
* Korece
* Almanca
* Bilgisayar teknoloji ve bilgileri
* Muhasebe
* Maliye
* Yabancılar için Çince öğretmenlik
* Çin geleneksel resim sanatı
* Çin dili ve edebiyatı

Mastır lisans - üç senelik program

* Uluslar arası politika
* Dil ve dil kullanmak
* Çin dili ve edebiyatı
* Eski Çin dili ve edebiyatı
* Modern Çin dili ve edebiyatı
* İngiliz dili ve edebiyatı
* Fransız dili ve edebiyatı
* Japon dili ve edebiyatı
* Yabancı dil ve kullanmak
* Çin tarihi

Doktor lisansı - üç senelik program

* Dil ve dili kullanmak
* Çin dili edebiyatı ve Uluslar arası edebiyat
* Eski Çin dili ve edebiyatı

Çin dili uzun dönem programı ( 1 - 2 sene arası )
Çin dili kısa dönem programlar (her sene farklı tarihlerde)

Çin dili eğitimi programları, dışında aynı zamanda seçmeli ders olarak (ücretli) Çin modern ekonomisi, Çin operası, Çin tarihi, Çin kültürü, Çin giografisi, Çin usülü bahçe mimarlığı, Çin ve uluslararası kültür exchange, Çin geleneksel fırça yazı sanatı, Çin geleneksel fırça resim sanatı, Çin kungfusu ve Çin Qigong gibi konularda eğitim vermektedir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:47 pm

Beijing Normal Üniversitesi

Çince Eğitim program

1920 yılında kuruldu. Çinin en meşhur üniversitelerinden bir tanesidir.Şu an da 23 tane fakültesi var.4 senelik akademi eğitim alan ögrenci sayısı 8500 kişi, yüksek lisans eğitim alan ögrenci sayısı 9100 kişi den fazla, öğretim görevlisi 2978 kişidir.

Beijing Normal üniversitesi şu anda 58 tane ülkeden 2000 kişi yabancı öğrenci eğitim alıyor. 51% ye yakın akademik eğitim alıyorlar.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:47 pm

Beijing Chinese Tranditional Medicine University

Beijing Chinese Tranditional Medicine University

1956 yılında kurulan Beijing Çin Geleneksel Tıp ve İlaç Üniversitesi Çin Milli Eğitim Bakanlığı'na direkt bağlı tek Çin Geleneksel Tıp ve İlaç Üniversitesidir. 2000 yılında üniversitenin, uluslar arası fakültesinde açılan lisans eğitimi ön hazırlama kursu, özellikle lisans eğitimi görmek üzere üniversiteye gelen yabancı öğrenciler için tahsis edilen temel Çince ve tıbbi Çince kursudur. Söz konusu bu kursun amacı lisans eğitimi görmeye başlamış olan yabancı öğrencilerin ihtisas ile ilgili dil ve bilgi zorluğu gidererek nispeten kısa bir süre içinde (yarım sene veya bir sene) geleneksel Çin tıbbı öğrenmeye dair dil engelinden aşarak olağan öğrenim yoluna girebilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda bu kurs yabancı öğrencilerin ihtisas eğitiminin başarıyla tamamlanmasının garantisidir.

1957 yılından itibaren Milli Eğitimi Bakanlığı'nın verdiği yabancı öğrenci eğitim görevini üstlenmeye başlayan Beijing Çin Geleneksel Tıp ve İlaç Üniversitesi yabancı öğrenci yönetim ofisi kurarak Çin'de yabancı öğrenci kabul eden ilk yüksek tıp akademilerinden biri haline gelmiştir. Bununla birlikte bu üniversitede geleneksel Çin tıbbı ve ilacı ile ilgili yabancılara yönelik eğitimin uygulama ve araştırma çalışmaları başlatılmıştır. Çin'de reform ve dış açılma çalışmalarının derinleşmesi, yurt içi ve yurt dışı ortamın değişmesi, üniversitenin hızlı gelişimi okulun yabancı öğrenci eğitimi için yeni fırsat vererek canlılık getirmiştir. Çeşitli ülkelerden gelen tıp öğrencilerinin ihtiyacı karşılamak üzere 1985 yılında Sağlık Bakanlığı'nın onayıyla Beijing Çin Geleneksel Tıp ve İlaç Üniversitesi'nde Çin Geleneksel Tıp Eğitim Merkezi kurulmuştur. Müteakiben 1988 ve 1996 yılında sırasıyla Uluslar arası Eğitim Bölümü ve Uluslar arası Fakülte olarak adlandırılmıştır. Şu anda bu fakülteye bağlı olan yabancı öğrenciler ofisi ve malı ile genel işler kısımları bulunmaktadır.

Son birkaç sene içinde anılan üniversite 16 ülke ve bölge ile 40'dan fazla işbirliği ilişkisi kurmuştur. Uluslar arası fakültede yabancı öğrenciler yönetim kısmı, yabancı öğretim ofisi, doğu ve batı kampüste yabancı öğrenci misafirhanesi ve restoranı bulunmaktadır.

Eğitim, yaşam ve eğlence birleştiren hizmet imkanlarına sahip Beijing Çin Geleneksel Tıp ve İlaç Üniversitesi Uluslar arası Fakültesinde yabancı öğrencilerin eğitimi için oldukça iyi koşullar hazırlanmıştır.

Öğrencinin Temel Koşulları

a. Çince ile öğretilen ihtisaslar için gelen öğrencilerin

Lise mezunu veya aynı seviyede veya daha yüksek eğitimi bitirmiş olması

Orta seviyede Çince bilmesi

Sağlık durumu yerinde olması gerekmektedir.

b. İngilizce ile öğretilen ihtisaslar için gelen öğrencilerin

Lise mezunu veya aynı seviyede veya daha yüksek eğitimi bitirmiş olması

Oldukça iyi İngilizce dinleme, konuşma, okuma ve yazma kabiliyetine sahip olması gerekmektedir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:48 pm

Central University of Finance and Economics Beijing

Central University of Finance and Economics 1949 yılında kurulmuş, ana fakülte dalımız : ekomoni, pazarlama, hukuk, edebiyat ve makina mühendisliktir. 21th. yüzyılı Çin devleti tarafından kurulmuş en büyük 100 tane üniversitelerden biridir. bir çok akademimiz var dır: maliye, finans, muhasebe, işletme, ekonomi, iletişim, sigortacılık, vergi idaresi, istatistik, sosyal bilimler, devlet bilimleri, pazarlama, hukuk , kültür, reklam, spor pazarlama ve işletmecilği uluslararası kültür araştırması, toplam 24 tane akademimiz var. ekmoni uygulanması dalına ait, çin çarpında meşur olan 10 larca fakültemiz vardır, örneğin : milli ekonomi bilimi , bölgesel ekonomi bilimi, maliye bilimi, finas, sermaye bilimi, uluslararası işletmeciliği, emek bilimi, istatistik ,kapasite ekonomi, milli savunma bilimleri, bunun dışında muhasebe fakültemiz çindeki en iyilerden yer almaktadır.

Misyon

Dünya çapında akademik üstünlüğü ile tanınan CUFE, bugün yaşam dolu bir bilgi toplumudur ve tüm ulusa hizmet etme geleneklerini miras aldığını öğrenmekte ve mükemmellik için çalışmaktadır. Hukuk, güzel sanatlar ve bilim alanlarında çok yönlü eğitim sunmanın yanı sıra; CUFE tüm ekonomi ve idare alanlarında birinci sınıf personel için anahtar kaynağı geliştirdi. Shahe, Changping Bölgesi'nde konuşlanmış yeni kampus şu anda yapım aşamasında ve 80.4 hektarlık bir alana sahip olacak.

CUFE sürekli gelişim için çalışır ve çok iyi öğretmenler seçmeye bilginin ve hem fakülte hem de öğrenciler arası araştırmanın yüksek standartlarını takdir etmeye ve cesaretlendirmeye; veakademik çalışma sürecinde gereksinimlerini gidermekte ekonomik güçlük çeken öğrencileri desteklemeye büyük önem vermektedir.

Binalar ve Araştırma Kurumları

CUFE 30'u aşkın bina, bölüm ve araştırma merkezinden oluşmaktadır. Üniversite, başvurulan ekonomilerde 39 akademik disiplinde lisans eğitimi, 42 disiplinde lisansüstü eğitim ve 17 disiplinde doktora derecesini ödüllendirmektedir.

Öğrenciler

8.000 tam zamanlı öğrenci de dahil olmak üzere şu anda 15.000'den fazla öğrenci CUFE' ye kayıtlıdır. Bunlar arasında 5494'ü lisans eğitimi öğrencisi, 2275'i mezun ve lisansüstü eğitim öğrencisi ve doktora adayı ve yaklaşık 300 uluslar arası öğrenci bulunmaktadır. Diğerleri Devamlı Eğitim ve Çevirim İçi Eğitim okullarından yetişkin öğrencilerdir.

CUFE Çin'in ekonomik gelişimine önemli katkı sağlamış ve sağlamaya devam eden, ekonomi ve idarede 60.000' den fazla uzman yetiştirmiştir. Çoğu CUFE mezunu Genel Murakıp da dahil olmak üzere hükümette ve dünya çapında eğitimde, iş hayatında ve endüstride anahtar pozisyonlarda bulunmaktadır.

Öğretim Üyeleri

50 yabancı öğretmenin yanı sıra 110 profesör ve 237 yardımcı profesör de dahil olmak üzere üniversite şu anda 1067'den fazla tam zamanlı çalışan öğretim üyesi ve personele ev sahipliği yapmaktadır.

Amaç

Geleceğe dair amacımız hizmetlerimizin devamlı ilerlemesi boyunca güvenilir ve kontrol altında bir gelişimi başarmak; böylece eşsiz ve çoklu bilgi sistemli uluslar arası duruş kurumu araştırması geliştirmektir.Central University of Finance and Economics akademi Eğtim ( Diploma verilecek )

Bölüm ve Kurumlar

School of Public Finance

School of Finance

School of Accountancy

School of Business

School of Economics

School of Information

School of Law

School of Culture and Communication

School of Insurance

School of Taxation

School of Statistics

School of Government Administration

School of Management Engineering

School of Social Development

School of Marxism

School of Foreign Languages

School of Applied Mathematics

School of Sports Economics and Management

MBA Education Center


İngilizce Eğitim Veren Programlar

Lisans Programı: Economics and Business ( 4 yıl )
Program açıklaması: Bu programdaki öğrenciler CUFE' de 4 yıl öğrenim görecektir.

Çalışmalarını başarıyla tamamladıktan sonra CUFE' den lisans eğitimi öğrenim derecesi alacaklardır.

2. Lisansüstü eğitim: Economics and Business ( 2 yıl )

Program açıklaması: Bu programdaki öğrenciler CUFE' de 4 yıl öğrenim görecektir. Başarılı bir şekilde çalışmalarını bitirdikten sonra CUFE' den bir lisansüstü öğrenim derecesi alacaklardır.

Lisans Programları

Public Finance

Taxation

Public Administration

Public Affairs Administration

Finance

International Economics and Trade

Financial Engineering

International Trade / Risk Management

Accounting

CPA

Financial Management

Business Management

Marketing

Human Resources Management

Economics

Statistics

National Economic Management

Information Management and Information Systems

E-Commerce

Management Science

Computer Science and Technology

Logistic Management

Law

Chinese Literature

Culture Industry Management

Journalism

Advertising

Project Management

Real Estate Management

Investment

Construction Management

Insurance

Actuarial Science

Labor and Social Security

English

Sociology

Applied Psychology

International Politics

Pure Mathematics and Applied Mathematics

Sports Economics

Mathematical Economics and Finance

Lisansüstü Programlar

Logic

Political Economics

History of Economic Thought

History of Economics

Western Economics

World Economy

Population Resources and Environment Economics

National Economics

Regional Economics

Public Finance

Finance

Industrial Economics

International Trade

Labor Economics

Statistics

Econometrics

National Defense Economics

Investment

Project Management

International Finance

Securities Investment

Insurance

Actuary

e-Commerce

Social Economics

Sports Economics and Management

Media Economics

Real Estate

Commercial Law

Economic Law

International Law

Sociology

Marxism in Chinese Society

Ethics Education

Art Studies

Accounting

Enterprises Management

Tourism Management

Technology, Economy and Management

Public Administration

Education Economy and Management

Public Medicine and Health Management

Social Security

Land Resource Management

MBA Programs

Banking Management

Accounting

Financial Affairs Management

MPA Program

MPAcc Program

J.M. Program

Doktora Programları

Political Economics

National Economics

Regional Economics

Public Finance

Finance

Industrial Economics

International Trade

Labor Economics

Statistics

Econometrics

National Defense Economics

Economic Information Management

Investment

Multinational Enterprises Management

Marxism in Chinese Society

Accounting

Çin Dil Eğitimi Programları

1. Sunulan Programlar

Basit Çince: Bu program benzer Çince seviyelerinde beraber gruplandırılmaları için her biri kendi içinde 3 seviyeye ayrılan başlangıç, orta ve ileri düzey olarak 3'e ayrılmıştır. Her sınıf 8 ile 15 arası öğrenciden oluşur. Müfredat dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerine, modern dilbilgisine ve makale yazmaya odaklanır. Program normalde 2 ile 3 dönem sürer ve program sonunda yeni başlayanlar Çincede daha yüksek bir yeterlilik düzeyine ulaşırlar.

İş Çincesi: Uluslar Arası Kültürel Değişim Okulu, Çincenin yanı sıra Çin ekonomisi hakkında yeterli derecede ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrenciler için özenle tasarlanmış İş Çincesini Çin'de başlatmakta başı çekmektedir. Program her biri kendi içinde 8 ile 15 arasında değişen aynı Çince seviyesine sahip öğrencilerden oluşan 2 ile 4sınıfa ayrılan başlangıç, orta ve ileri düzeyden oluşmaktadır. Öğrencilerin İş Çincesi programına başlamadan önce sağlam bir temel Çince kavrayışı olmalıdır. İlgili öğrenim müfredatı öğrencilerin İş Çincesi konuşma ve dinlemelerini geliştirmeyi, iş hayatına uygun yazmayı ve gazete okumayı öğretmeyi amaçlar. Program 2 ile 3 dönem sürer ve program sonunda öğrenciler iş hayatı çevresinde daha yüksek yeterli Çince seviyesine gelirler.

Sertifika: Tüm dersleri tamamlamış ve derslerin sınavlarını geçmiş öğrenciler bir bitirme sertifikası alacaktır.

2.Ücret

Her bir akademik yılın öğrenim bedeli basit Çince için 17600 RMB ve İş Çincesi için de 20000 RMB 'dir.

Çin İş Hayatı Öğrenim Programları ( İngilizce ya da Çince ) - Program, yüksek Çince yeterlilik düzeyine sahip öğrencilerin, Çin'in ekonomisi, iş hayatı ve ticareti, finansı, hukuku, sosyolojisi vb. gibi modern Çin ekonomi çevresi hakkında kısa zamanda ayrıntılı bilgi edinmesini amaçlar.

Ana Dersler: İleri Düzey Finans Teorisi ve Uygulaması, Çin'in Dış Teorisi ve Uygulaması, Çin'in Dış Ticaret Hukuku, Çin'in Dış Ticaret Uygulaması ve Uluslar Arası Toplantılar, Çin Ekonomisi ve Finansı Üzerine Konular, Çin Vergi Kanunu, İleri Seviye İş Çincesi ve İş Gazeteleri Okuma.

Sertifika: Tüm dersleri tamamlayan ve tüm sınavlardan geçen öğrencilere bir bitirme sertifikası verilecektir.

Ücret: Programın haftalık ücreti Çince için 200 US$ İngilizce için 250 US$.

Barınma

CUFE kampusu içerisinde üç çeşit Uluslar Arası Öğrenci Daireleri mevcuttur. Uluslar arası öğrenciler Expert Hotel, Uluslar Arası Öğrenci Daireleri ve Uluslar Arası Öğrenci Yurdunda kalabilir ya da kampusun dışında bir daire kiralayabilirler. Kampus içinde yaşamayı tercih eden öğrenciler kayıttan bir ay önce yer ayırtmalı ve check -in yaparken bir dönemin tüm ücretini ödemelidirler.

Düzenlemelere ve kanunlara göre, kampusun dışında yaşamayı tercih edenler daireye taşındıktan sonraki 24 saat içinde kendi pasaportlarını ve ev sahibinin ikamet kağıdını geçici ikamet kaydı için yerel polis merkezine götürmelidir.

Uluslar Arası Öğrenci Dairelerinde her oda televizyon seti, buzdolabı, havalandırma, internet erişimi ve diğer olanaklarla donatılmıştır. Dairelerimiz el altındaki ulaşımı ve ulaşması kolay olmasıyla çağdaş ve güvenli bir çevredir.

Günlük ücretler; Uluslar Arası Yurt: 35 RMB, Uluslar Arası Daire: 50 ile 55 RMB (çift kişilik ya da tek kişilik oda); Expert Hotel: 228 ile 248 RMB' dir.

• Çince ile ders veren fakülteler => toplam 42 tane,

maliye,vergi idaresi,idare bilimleri,kamu idaresi, finans, uluslararası ekonomisi ve ticareti, finans muhandisliği, uluslararası ticaretin riskleri ve çözümleri, elektonik işletmencilik, idare yönetimi, bilgisayar bilimi ve uygulaması, lojistikcilik, hukuk, çin edebiyeti, kültür endüstrisi, habercilik, reklamcılık, proje idaresi, emlakcılık, yatırımcılık, proje programlaması, sigortacılık, sigorta hesaplanması, emek ve sosyal altıyapı, ingilizce, sosyoloji, uygulama piskolojisi, uluslararası siyaset, matematik ve uygulanamsı, bedel eğtiminin işletmeciliği, matematik ekonomisi ve finası, uluslararası finans ve firmaların işletmeciliği

• ingilizce ile ders veren fakülteler =>
 4 senelik okulu : finans , uluslararası finans , borsa seneti yönetimi , proje idaresi
 Yüksek lisans : finans ( kordinat , uluslararası finans , firmaların işletmeciliği ) , uluslararası ticaret / risk ve kontrolleri

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:50 pm

Beijing Union Üniversitesi 2008 Dil Eğitim Programları

Kurslar...

Çin Dili Dinleme, konuşma, okuma, yazma, telaffuz ve kavrama konuları vardır. Yeni öğrencilerin Çince seviyelerine göre sınıflar bazı alt sınıflara ayrılmıştır. HSK sınavını kolay geçmek için özel eğitmenler sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra Çince ve TV programları, bilgisayarla Çince yazılması, multi medya öğretim, sosyal aktiviteler ve seminerler gibi hizmetler de sunulmaktadır.


Kabul Şartları -
 Öğrenim şekli Kayıt şartları Yaş
 Dil öğrencisi Sağlıklı lise mezunu 18- 65 yaş arası
 18 yaşından küçük olanlar Çin Büyükelçiliğinden sertifika/izin almalıdırlar.
 Kısa süreli öğrenci Sağlıklı ve en az ortaokul mezunu 14 - 65

Sınıflandırma Standartları -
 Seviye A: Çin Dili eğitimi hiç almamış öğrenciler
 Seviye B: Temel telaffuzlara hakim ve günlük kullanıma ait en az 800 kelime kapasiteye sahip öğrenciler
 Seviye C: 1500 civarında kelime ve temel cümle yapılarını bilen, günlük konuşma yapabilen öğrenciler
 Seviye D: 2500 kelime, gramer yapısı ve günlük konuşmayı akıcı bir şekilde yapabilen öğrenciler
 Sınıf mevcutları 8 – 15 öğrenci arasındadır. Öğrenci okula kayıt yaptırdıktan sonra çince seviyeleri test edilecek ve uygun sınıflara yerleştirileceklerdir.


Okul Ücreti - 13.860 yuan / sene

Çince dersler dışında minimum 15 kişi olması durumunda taiji, yushu, kaligrafi, Çin tarihi hikayeleri,Çin bayramı, Çin kültürü vb. etkinlikler verilmektedir.

Konaklama -
 Yurt ücreti kişi başı 55 – 80 yuan’dir.
 Her odada banyo, klima, kalorifer, ücretsiz ADSL ve TV bulunmaktadır.
 İletişim için “201 kart” indirimli kartlardan ücreti dâhilinde dışarıdan alabilirsiniz.

Eğitim bakanlığı izin ücreti -

 kısa donem ve uzun donem Çin dili eğitimi almak isteyen öğrenci: 500 yuan
 uzun dönem akademi eğitimi almak isteyen öğrenci: 400 yuan

Fiyata dâhil olmayanlar -
 Her gün 3 öğün yemek
 Gidiş Dönüş Uçak bileti
 Hava alanı Vergisi
 Express ve çift girişli vize masrafları
 Yurtdışı Çıkış Fonu
 Şahsi tercümanlık veya rehberlik hizmetleri
 Rezervasyon değişiklik maliyetleri
 Fazla bagaj ücretleri
 Şehir gezi hizmetleri
 Hava alanı transferi isterseniz Çin’e gitme tarihinden 3 hafta önce bildirmelisiniz, hava alanı transferi ücretlidir.
 Dâhil olarak belirtilmeyen diğer hizmetler

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:51 pm

Shang Hai

Shanghai'da Mandarince ÖğrenmekShanghai'ın eşsizliğini tanımlamak için dinamik, telaşlı, güzel gibi bir kaç sıfata sığdırmak mümkün değil. Shanghai, modern Çin'in canlı örneğidir, etkileyici Pudong hava alanına vardığınız andan itibaren ve saatte 300 km hıza ulaşan trenle Shanghai'ın merkezine vardığınızda dünyanın en büyük metropollerinden birine geldiğinizi anlayacaksınız.Shanghai Pekin ya da Xian kadar zengin bir tarihi olmasada gerçekten canlı ve kozmopolit bir dünya şehrinde Çin ticaretinin büyümesinde deneyim sahibi olmak isteyenler için uygun bir şehirdir. Gösterişsiz balıkçı kasabasından 50 yıl sonra Shanghai büyük bir metropole dönüştü.

Shanghai Çin'in dış dünyaya açılan ilk limanı oldu.1920'lerde bir çöküş şehri olarak biliniyordu ve dünya sosyalistlerinin ziyaret etmesi gereken br yerdi. II. Dünya savaşı Shanghai için karanlık bir dönemim habercisiydi. Sömürgeci güçlerin Çin'den çıkışı ve komünist partinin başlangıcıyla Shanghai dünyadan kaybolmuş gibiydi.1990'lar Shanghai'ın yeniden doğuşunu gördü.Çin Hükümeti şehri dünyanın en büyük finans ve ticaret merkezi yapmak için planlarını gerçekleştirdi. 2007 yılı da dünyanın en büyük finans binasının tamamlandığına şahit olacak.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:52 pm

Shanghai Fudan Universitesi

Shanghai Fudan University

Shanghai Fudan Üniversitesi'nin Uluslararası alanda eğitim veren " International Cultural Exchange School" birimi 20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Fudan üniversitesi adıyla ve kaliteli eğitimiyle, fakülte pedagoji ve eğitim bilimleri alanlarında büyük gelişmeler kaydetmiştir.

Çin Reformu ve Çin'in Dışa Açılımı birimin gelişimine büyük katkı sağladı ve 60 kişinin üzerinde alanında gelişmiş genç ve dinamik öğretmen kadrosuyla Fudan Üniversitesi ICES. 20 yıldır dünyanın dört bir yanından öğrencileri memnuniyetle ağırlamaktadır.

Fudan üniversitesi'nde Çince çalışmak
Fudan üniversitesi 1950 lerden beri yabancı öğrencileri kabul eden bir kaç kurumdan biridir. O zamandan beri dünyanın her yerinden 10.000 den fazla yabancı öğrenciye eğitim vermiştir. Birçok öğrenci sistematik eğitim aldı ve lisans, yüksek lisans ya da doktora derecesi alarak mezun oldu. Şu an Fudan'da 1800ün üstünde uzun vadede eğitim alan öğrenci bulunmaktadır ve bunların yarısı aktif bir şekilde eğitimlerini devam ettirmektedirler geri kalanı ise burslu ya da misafir burslu öğrencidir. Ayrıca Fudan Üniversitesi her yıl 600ün üstünde kısa dönemli öğrenci kaydı yapmaktadır. Fudan Üniversitesi eylül ve şubat aylarında bütün düzeydeki öğrenciler için dil programları sunar.

Fudan Üniversitesi'nin Tarihi
Üniversite 1905 yılında Ma Xiang-bo tarafından kurulmuştur. "Fudan" kaynağını , "göksel ışık günden güne parlar" alıntısın bulunduğu eski yazı derlemeleri "Yu ve Xia'nın Notları"ndan alır(Shang Shu Da Zhuan).

Fudan Halk okulu 1917 yılında lisans programları vermeye başladı ve resmi olarak "Fudan Üniveristesi" oldu. 1937 ylından sonra Li Deng-hui rektördü ve tam eğitim veren bir kurum olduktan sonra kayıtlar oldukça arttı. Sanat, Bilim ve Ticaret olmak üzere 3 fakülte ve ikinci derecede eğitim veren hazırlık okulu vardı. Fudan Üniversitesi 1929 yılında eğitim sistemini değiştirerek Gazetecilik, Civil Yönetim, Hukuk ve Eğitim olmak üzere yeni bölümler açtı. Sanat, Bilim, Hukuk ve Ticaret olmak üzere 4 fakülteye bağlı 17 adet bölüm bulunmaktaydı. Çin'in güneydoğusundaki yüksek eğitim ve akademik araştırma yapan en önemli kurum haline geldi.

25 Kasım 1941 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Yürütme Konseyi 5. kongrenin 1. sezonunda Chongqiong Komitesi Özel Fudan Üniversitesi'ni kamulaştırdı. Wu Nan Xuan rektör olarak belirlendi.
Fudan Üniversitesi 1949 yılında Çin hükümetinin desteğiyle uluslararası seçkin bir üniveriste haline geldi. Fudan'ın ilk postliberal rektörü Chen Wang Dao'nun talebyile Çin Halk Cumhuriyeti başkanı Mao Tse-tung üniversitenin adını el yazısıyla yazdı. Yeni Çin devrinin başlamasıyla Fudan ileri gelişmeleri için üç büyük fırsat elde etti Çin Halk Cumhuriyeti Hükümetine teşekkür ederiz.
İlki 1952 yılında bütün ülke çapındaki kolej ve üniversitelerdeki kurum içi görev değişikliği esnasında geldi. Doğu Çin'deki diğer bilim ve sanat üniversiteleri gibi pratik disiplinini kaybetmişti. Bu yıl çekirdek üniversite disiplinini büyük ölçüde kuvvetlendi ve yine bu dönemde Su Bu-qing, Chen Jian-gong, Tan Jia-zhen, Lu he fu gibi seçkin profesörlerin Fudan'a katılmasıyla enerjisi yeniden güç kazandı.

Reform ve açılma siyasetinin ilk 25 yılı gelecek beş yıl için 7. 8. ve 9. ulusal inşa planlarını alarak merkezi hükümetin dikkatini çeken Fudan için büyük bir fırsattı. Üniversite beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri, teknoloji ve yönetim gibi akademik disiplinlerin daha geniş bir sahasını örterek çok yönlü aydın bir okul haline geldi.

En son olarak 27 Nisan 2000 tarihinde Shanghai Medical Üniversitesi'yle birleşmesinden sonra cesur bir Fudan doğdu. İlk zamanlarda medikal bilimler için üniversitenin kendi koleji vardı. Artık daha donanımlı ve güçlü Fudan dünyadaki öncü üniversitelerden biri olma hedefi için artık bir adım daha önde.

Öğrenci nüfusu
Fudan'da şu anda 25.000'in üstünde tam zamanlı öğrenci bulunmaktadır. Bir diğer 11.000 devamlı eğitim ve online eğitim görmektedir. Ayrıca 1650'ye varan yabancı öğrenci potansiyeliyle ülkedeki ikinci üniversitedir.

Okul ve araştırma kurumları
Fudan 17 okul (altmışaltı bölümden oluşur) ve Fizik, Kimya, Makromoleküler bilim, Çevre bilimi ve mühendisliği olmak üzere dördü bağımsız bölümden oluşur. Üniversite altmış sekiz akademik disiplinde lisans derecesi, iki yüz dokuz disiplinle yüksek lisans derecesi, doktora derecesinde yüz otuş beş disiplin bulunmaktadır. Ayrıca yirmi beş tane araştırma merkezi bulunmaktadır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:53 pm

Shanghai Jiaotong ÜniversitesiShanghai Jiao Tong Üniversitesi (SJTU)Doğrudan Eğitim Bakanlığı'nın altı olan SJTU, Çin'de Bakanlık ve Shanghai Belediyesi tarafından yönetilen çok önemli bir üniversitedir. Mühendislik Akademisi ve Bilim Akademisi üyesi olan 22 akademisyen, 31 "Changjiang Kürsü Başkanı" ve 1.420 profesör ve doçenti ile SJTU oldukça geniş bir profesör ve bilim adamı kadrosuna sahiptir.

Üniversitenin 38.000 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. 18.000 lisans öğrencisi ve 18.100 master ve doktora adayı bulunmaktadır. Asırlık Jiao Tong Üniversitesi geleneksel değerleri olan "yüksek başlangıç hedefleri, sağlam temel, kesin gereklilikler ve geniş uygulama" sayesinde yüksek özellikli öğrenci gruplarını arka arkaya mezun etmektedir. Günümüzde eski değerler yeni içeriklerle buluşturularak Jiao Tong öğrencileri için yeni öğrenme stili oluşturulmuştur. Bu geleneksel değerler temelinde SJTU öğrencilerini, mükemmel yetenekler, sağlam teorik temel, karmaşık öğrenim yapısı, uluslararası iletişim becerisi, etik değerler, akıl ve fiziksel sağlıkta kesintisiz gelişim hedefleri ile yetiştirmektedir. Uluslararası Matematik Modelleme ve Elektronik Tasarımı Yarışmaları gibi yarışmalarda SJTU öğrencileri birçok üstün başarı ödülü almıştır. SJTU öğretim üyeleri eğitim, araştırma alanlarında ve yazdıkları kitaplarla çok sayıda ulusal eğitim ödülü kazanmıştır.

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi, önceki adıyla Nang Yang Devlet Okulu 1896' da SHENG Xuanhuai tarafından kurulmuştur. Çin'deki en eski üniversitelerden biridir. Yüzyıllık tarihinde üniversite, çok sayıda önemli kişi yetiştirmiş; ulusun ilerlemesine, zenginliğine, bilim ve teknoloji gelişimine çok önemli katkılarda bulunmuştur. Ünlü mezunları JIANG Zemin, LU Dingyi, DING Guangen, WANG Daohan, QIAN Xuesen, WU Wenjun, ZOU Taofen, MAO Yisheng, CAI Er, HUANG Yanpei, SHAO Lizi, WANG An ve daha fazlasını içerir. Çin'in Bilim ve Mühendislik Akademisi'nin tüm akademisyenlerinin 200'den fazlası Jiao Tong Üniversitesi mezunudur.

Düzenlemeyi kabullenmesi ve Çin'deki siyasi açılmasından beri SJTU yüksek öğrenim kurumlarındaki idari sistem düzenlemesine liderlik etmekte böylece daha önce hiç görülmemiş şekilde hızlı büyümedeki hareketinin yanı sıra hayatiyetini ve canlılığını da geri kazanmaktadır. İletişim ve elektronik sistem, donanma mimarisi ve okyanus mühendisliği, otomatik kontrol, karma maddeler ve metal plastik oluşumu gibi bilgi dalları dünyanın en iyisi olma yolunda ilerlemektedir. Geniş çapta birbirine eklenmiş elektrik devresi, bilgisayar bilimi, optical fiber teknolojisi, sistem mühendisliği gibi hızla büyüyen bir grup öğrenim dalı ülkede önemli bir konuma sahiptir.

Bugün SJTU 20 akademik okuluyla övünmektedir: the schools of Naval Architecture and Ocean Engineering, Mechanical & Power Engineering, Electronics & Electric Engineering, Material Science and Engineering, Sciences, Life Science and Technology, Humanities and Social Science, Civil Engineering and Mechanics, Chemistry and Chemical Engineering, Management , International and Public Affairs, Foreign Languages, Agriculture and Biology, Environmental Science and Engineering , Pharmaceutics, Medical, Law, Media & Design, Micro-electronics, Information Security, Software ve 2 doğrudan üye bölüm: Department of Plastic Technology and the Department of Physical Education, bir de Graduate School. Ayrıca School of Continuing(adult) Education, School of Online Learning, School of International Education, and a Vocational School da mevcuttur. 60 lisans programı, 152 lisans üstü eğitim programı, 93 doktora programı, 16 post-doktora programı, 16 State key doktora programı ve 14 State key laboratuarı ve Ulusal mühendislik merkezi vardır.

SJTU Bilim ve Mühendislik Akademisi'nin 22 akademisyeni, 31"Changjiang Chair Profesörü" ve 1,420'yi aşan profesör ve yardımcı profesör de dahil olmak üzere pek çok sayıdaki önemli bilim adamı ve profesörüyle gurur duymaktadır.

Toplam tam zamanlı öğrenci kaydı 38,000'dir. 18,000 lisans ve 18,100 lisans üstü ve doktora adayı öğrencisi vardır. Yüz yıllık Jiao Tong Üniversitesi birbiri ardına kaliteli öğrenci yetiştirmiş, "yüksekten başlayan puanlar, sağlam köken, katı gereksinimler ve kapsamlı uygulama" eski geleneğine sahiptir. Bugün bu eski gelenek yeni içerikle güçlendirilmiş ve Jiao Tong Üniversitesi öğrencilerinin kaliteli öğrenim biçimi olmuştur. Böyle bir gelenekle SJTU öğrencileri sağlam ve geniş teorik köken, karışık bilgi yapısı, uluslar arası iletişim kabiliyeti ve çok yönlü ahlaki gelişim, zeka ve fiziksel sağlık ile mükemmel kalitede yeteneklere dönüşmektedir. SJTU öğrencileri Modelleme ve Elektronik Tasarım Yarışmasındaki Uluslar Arası Matematik Yarışması gibi çeşitli yarışmalarda üstün ödüller kazanmıştır. SJTU öğretmenleri öğretim, araştırma ve ders kitabı derlemesi için ulusal Eğitimde Öne Çıkan Başarılar Ödülü'nde birçok önemli ödül kazanmıştır.

SJTU toplamda 200 hektardan fazla alan kaplayan güzel kampuslara, pek çok ileri düzey öğretim ve araştırma ekipmanı ve olanağına sahiptir. Şimdi Xuhui, Minhang, Qibao, Shangzhong Road, Fahuazheng Road ve Chongqing Road(güneyde) olmak üzere altı kampusu var. Son on yılda SJTU öğrencilerinin sayısı 5,000'den 38,000'e, çeşitli binaların kapladığı alan 230,000 metre kareden 800,000 metre kareye ve kampus alanları 40 hektardan 200 hektara çıkmıştır. Ders Binaları, Laboratuar Binaları, Yurtlar ve Spor Salonları gibi ana binaların yanı sıra SJTU ülke çapında iyi tanınan Bao Zhaolong Kütüphanesi'ne de sahiptir. "Bilgisayar Merkezi" ve " Audio-visual Eğitim Merkezi" gibileri de olmak üzere birçok merkezi laboratuarlar ileri düzey araştırma ve öğretim ekipmanı ve olanaklarıyla donatılmıştır.

SJTU yabancı üniversitelerle uluslar arası akademik değişim programlarına aktif olarak dahildir. Bu zamana kadar yurt içi ve yurt dışında birçok araştırma kurumu, ortaklığı ve girişim bağlantılarının yanı sıra 100'den fazla ünlü üniversite ve yüksekokulle bağlantı kurmuştur.

SJTU Nobel ödülü kazanmış fizikçiler Yang Zhenning, Li Zhengdao ve Ding Zaozhong da dahil olmak üzere 100'den fazla bilim adamı ve uzmanı onur ya da danışma profesörleri olarak davet etmiştir. SJTU her yıl mükemmel öğretmen ve öğrencileri ders vermek, öğrenim görmek ya da uluslar arası akademik konferanslara katılmak için yurt dışına yollar bu arada da yabancı uzman ve okutmanları ders vermek ya da akademik değişimler yapmak için davet eder. SJTU doğu Çin bölgesindeki " Çin Eğirim Bilimi ve Araştırma Ağı" içerisinde düğüm noktasıdır ve bilgisayar ağları aracılığıyla SJTU yurt içi ve yurt dışındaki üniversiteler, bilimsel araştırma kurumları ve ortaklıklarıyla daha hızlı ve yakın bağlantılara sahiptir. Yeni yüzyılda SJTU gelecekteki gelişim için büyük bir plan biçimlendirmiştir ve kendini dünya çapında birinci sınıf bir üniversite haline getirmek için devamlı çaba göstermeye kararlıdır.

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi öğretim üyelerinin gelişimini vurgulayan kaliteli geleneklerine her zaman önem vermiştir. Bu gelenek ışığında kaliteli öğretim üyeleri yapılandırması stratejik gelişim planında öncelikli durumdadır. Uygulamalı ölçüler organizasyonsal yapı verimliliğinin arttırılması ve öğretim üyelerinin genel kalitesinin geliştirilmesi için benimsenmiştir. Shanghani Jia Tong Üniversitesi sadece etkileyici akademik başarılara sahip, dürüst, çalışkan kıdemli profesörleriyle değil aynı zamanda önemli ve enerjik genç öğretmenlerle beraber bilgi sistemini oluşturan birçok yenilikçi, orta yaşlı akademik liderlerle de gurur duymaktadır.

2004'ün sonuna kadar, SJTU öğretim üyelerinin sayısı 635 profesör, 15'i Çin Bilim Akademisi, 20'si Çin Mühendislik Akademisi üyesi ve 568'i doktora danışmanı olan 891 yardımcı profesör ile 2800'den fazladır. 31 özel olarak işe alınmış "Cheung Kong Scholars Program " profesörü, Eğitim Bakanlığı tarafından kefil olunan"Training Funds for Excellent Persons" ‘un 33 sağlayıcısı ve 11 Üniversite Öğretmenleri Ödülü kazananı aralarında bulunan birçok yetenekli genç öğretmen de ortaya çıkmaktadır. Öğretim üyelerinin %50'si doktora sahibidir.

Bu genç yeteneklerin örnekleri: Ni Jun, makinecilik ve otomasyonda bir uzman olan Ni Jun işe alınan ilk "Cheung Kong Scholars Program" ‘ı profesörlerinden biridir. "American State Superior Young Machinery Engineer Reward" ve "American President Professor Reward" ile ödüllendirilmiş ve Michigan Üniversitesindeki "Wu Xianming Machinery Research Center" ve "Industry and Studies Joint Research Center" da görev yapan bir profesördür. Professor Zhang Wenjun, National HDTV Projesi'nin takım lideridir. Shanghai' daki ilk Cheung Kong Scholars grubundan biridir.

Jiao Tong Üniversitesi 2000 May Fourth Youth Medal ile ödüllendirilmiştir. Ulusal May First Labor's Medal 1999 National Advanced Worker 2000 kazananı Profesör Ding Wenjiang, Ninth Five-year Plan Period'u zamanında başarılı bir şekilde Light Alloy Net Forming Engineering Research Center kuruluşuna başvurmuştur ve o zamandan beri de merkezin dekanıdır. Profesör He Lin, NARSAD tarafından yapılan Excellent Researcher of 2001 unvanını kazanmıştır. National Outstanding Youth Fund'un sağlayıcısı ve "Cheung Kong Scholars Program "'ın özel işe alınmış profesörü olarak Profesör Mao Junfa interconnection ve Package yüksek hız ve mikrodalga IC'yi ve elektrik özelliklerini araştırmaktadır. Profesör Huang Zhen "Cheung Kong Scholars Program"'ın özel olarak işe alınmış profesörlerinden biridir ve Eğitim Bakanlığı tarafından kefil olunan Training Funds for Excellent Persons kazananıdır. Hava kirliliği kontrolü ve lazer akışı alanı miktarı, egzoz kontrolü ve motor yanmasına büyük oranda katkı sağlamıştır.

Lisans Programları

Administration Management and Politics

Animal Biotechnology

Applied Chemistry

Applied Physics

Architectural Engineering

Artistic Designing

Automation

Bioinformatics

Biological Engineering

Biological Science and Technology

Biomedical Engineering

Broadcasting & Television News

Business Administration

Chemical Engineering and Technology

Chinese Language and Literatures

Civil Engineering

Clinical Medicine

Computer Science and Technology

Electric Power Engineering and Automation

Electronic Science and Technology

Engineering Mechanics

English

Environment Engineering

Finance

Food Science and Engineering Harbour Channels and Ocean Engineering

Human Resource Management

Industrial Design

Industry Engineering

Information Engineering

Information Security

International Economy and Trade

Japanese

Landscape & Gardening

Law

Management of Agriculture and Forestry

Materials Science and Engineering

Mathematics and Applied Mathematics

Measuring and Control Technology and Instrumentations

Mechanical Engineering and Automation

Naval Architecture and Ocean Engineering

Nuclear Engineering and Technology

Pharmacy

Plant Biotechnology

Public undertaking management

Science and Technology of Optics Information

Science of Resource and Environment

Software Engineering

Thermal Energy and Power Engineering

Tourism Management

Transportation(International Shipping)


Lisans Üstü Programlar

Accounting

Acoustics

Administration Management

Aerospace Propulsion Theory and Engineering

Agricultural Biological Environment and Energy Engineering

Agricultural Economics and Management

Animal Nutrition and Feed Science

Applied Chemistry

Applied Mathematics

Artistic Design

Astrophysics

Atomic and Molecular Physics

Biochemical Engineering

Biochemistry and Molecular Biology

Biomedical Engineering

Calculating Mathematics

Chemical Engineering

Chemical Process Equipment

Chemistry and Physics of Polymers

Circuits and System

Communication and Information System

Computer Applied Technology

Computer Software and Theory

Computer System Organization

Condensed Matter Physics

Constitutional Law and Administrative Law

Control Theory and Control Engineering

Corporate Management

Crop Genetics and Breeding

Design and Manufacturing of Naval Architecture and Ocean Structure

Disaster Prevention and Reduction, Protective Engineering

Education of Marxist Theory and Education in Ideology and Politics

Education Technology

Electrical Machinery and Equipment

Electrical System and Automation

Electrical Theory and New Technology

Electromagnetic Fields and Microwave Technology

Engineering Mechanics

Engineering Thermophysics

English Languages and Literature

Environment Engineering

Environment Science

Finance (including Insurance)

Flight Vehicle Design

Fluid Machinery and Engineering

Fluid Mechanics

General Mechanics and Fundamental Mechanics

Harbor, Coastal and Offshore Engineering

High Voltage and Insulation Technology

Higher Education

History of Science and Technology

Information Science

International Trade

Jurisprudence

Linguistics and Applied Linguistics in Foreign Languages

Management Science and Engineering

Marine Acoustic Engineering

Marine Engine Engineering

Materials Physics and Chemistry

Materials Processing Engineering

Materials Science

Measuring and Testing Technology and Instruments

Mechanical Design and Theory

Mechanical Manufacturing and Automation

Mechatronic Engineering

Microbial and Biochemical Pharmacy

Microbiology

Microelectronics and Solid State Electronics

Navigation, Guidance and Control

Nuclear Energy Science and Engineering

Olericulture

Optics

Optics Engineering

Organic Chemistry

Ornamental Plans and Horticulture

Particle Physics and Nuclear Physics

Pattern Recognition and Intelligent System

Philosophy of Marxism

Philosophy of Science and Technology

Physical Electronics

Plasma Physics

Power Electronics and Power Transmission

Power Machinery and Engineering

Precise Instruments and Machinery

Preventive Veterinary Medicine

Pure Mathematics

Radio Physics

Refrigerating and Cryogenics Engineering

Rock and Soil Engineering

Signal and Information Processing

Solid Mechanics

Structure Engineering

System Engineering

System Theory

Technological Economics and Management

Testing Technology and Automatic Equipment

Theoretical Physics

Theory of Literature and Art

Theory of Sports Pedagogy and Training

Thermal Energy Engineering

Tourism Management

Transportation Planning and Management

Vehicle Engineering


Doktora Programları

Acoustics

Applied Mathematics

Atomic and Molecular Physics

Biochemistry and Molecular Biology

Biomedical Engineering

Chemical Process Equipment

Circuits and System

Communication and Information System

Computer Applied Technology

Computer Software and Theory

Computer System Organization

Condensed Matter Physics

Control Theory and Control Engineering

Corporate Management

Design and Manufacturing of Naval Architecture and Ocean Structure

Electrical Machinery and Equipment

Electrical System and Automation

Electrical Theory and New Technology

Electromagnetic Fields and Microwave Technology

Engineering Mechanics

Engineering Thermophysics

Environment Engineering

Fluid Machinery and Engineering

Fluid Mechanics

General Mechanics and Fundamental Mechanics

High Voltage and Insulation Technology

Linguistics and Applied Linguistics in Foreign Languages

Management Science and Engineering

Marine Acoustic Engineering

Marine Engine Engineering

Materials Physics and Chemistry

Materials Processing Engineering

Materials Science

Measuring and Testing Technology and Instruments

Mechanical Design and Theory

Mechanical Manufacturing and Automation

Mechatronic Engineering

Microelectronics and Solid State Electronics

Navigation, Guidance and Control

Nuclear Energy Science and Engineering

Optics

Particle Physics and Nuclear Physics

Pattern Recognition and Intelligent System

Physical Electronics

Plasma Physics

Power Electronics and Power Transmission

Power Machinery and Engineering

Precise Instruments and Machinery

Radio Physics

Refrigerating and Cryogenics Engineering

Signal and Information Processing

Solid Mechanics

System Engineering

Testing Technology and Automatic Equipment

Theoretical Physics

Thermal Energy Engineering

Vehicle Engineering

Çinceyi Jiaotong Üniversitesinde öğrenin

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi (STJU) Çinin en meşhur üniversitelerinden bir tanesidir, eski adıyla Nang Yang Devlet Okulu, 1896 yılında Sheng Xuanhuai tarafından kurulmuştur. Çin'in en eski üniversitelerinden biridir. Üniversite, yüz yılı aşan tarihinde birçok dikkat çekici kişiyi yetiştirmiş ve bilim ve teknolojiye önemli katkılar sağlamıştır. Çin'in reform ve dışa açılım politikasının bir sonucu olarak SJTU, yüksek öğretim enstitülerinin yönetim sisteminde değişikliğe gitmeyi, daha önce görülmemiş bir yenilenme sürecine girmeyi ve büyüme hızını artırmayı amaçlamaktadır. Çin dili bölümü değişik seviyelerde dersler sunmaktadır. Üniversitenin kampusü manzarası ve yeşil alanlarıyla geniş ve enerjik bir yapıdadır.

Konumu, dil derslerinin çeşit ve esnekliği ve birçok yabancı öğrenciyi barındıran yapısıyla; Jiao Tong mandarin dilinin Şanghay'da öğrenmek isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden olmaktadır. Şu an da 21 tane fakültesi var, 4 senelik akademi eğitim alan öğrenci sayısı 19596 kişi, yüksek lisans eğitim alan öğrenci sayısı 9173 kişi, master eğitim alan öğrenci sayısı 4629 kişi, öğretim görevlisi 2978 kişidir.Uluslararası Değişim:

SJTU öğrencileri uluslararası akademik değişim programlarına aktif olarak katılmaktadırlar. Bugüne kadar 100'ün üzerinde tanınmış üniversite ve yüksek okulla ilişkiler kurulmuştur. Bunun yanında, ulusal veya uluslararası araştırma enstitüleri, kurumları ve şirketleri ile de bağlantılar kurulmaktadır. SJTU Nobel ödüllü fizikçi Yang Zhenning, Li Zhengdao ve Ding Zaozhong'un da aralarında bulunduğu 100'ün üzerinde tanınmış bilim adamı ve uzmanı fahri profesör veya danışma profesör olarak davet etmiştir. SJTU her yıl başarılı hocaları ve öğrencileri ders vermeye, eğitimlerine devam etmeye veya bilimsel konferanslara katılmaya yurt dışına yolladığı gibi birçok yabancı uzman ve akademisyeni de ders vermek veya akademik değişim programları için Üniversiteye davet etmektedir. SJTU "Çin Eğitim Bilim ve Araştırma Network" ünün batı Çin bölgesi bağlantı noktasıdır. Bilgisayar networku sayesinde SJTU Çin'de ve yurt dışında bulunan diğer üniversiteler, bilimsel araştırma enstitüleri ve kuruluşlar ile sürekli irtibat halindedir.

Shanghai Jiaotong üniversitesi yabancı Çince eğitimi 2000 yılının mayıs ayında basladı, şu anda 60 tane ülkeden 4714 kişi yabancı öğrenci eğitim alıyor. Yabancı öğrenci eğitim veren sınıf odası 35 tane var, video odası 12 tane var.

Bu yüz yıl için SJTU, kendisini dünyanın birinci sınıf üniversitelerinden biri yapacak sürekliliği ve gelişmeyi yakalamasına imkan veren planları hazırlamıştır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:54 pm

Shang Hai Tong Ji UniversityShang Hai Tongji Üniversitesi Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Devlet Eğitim Bakanlığı altındaki başı çeken üniversitelerden biridir. Bir devlet üniversitesi olarak State Project 211 ve 21st Century Education Plan of China'ya da dahil olmuştur.

Üniversitenin tarihi okulu Tongji Alman Tıp Okulu olarak bir alman doktor olan Erich Paulun'un kurduğu 1907'ye uzanır. Resmi olarak 1923'te üniversite olarak kabul edilmiştir ve 1927'de ulusal bir üniversite olmuştur. O zamandan beri hem yurt içi hem de yurt dışında bilim, mühendislik, tıp, güzel sanatlar ve hukuk olmak üzere 5 fakültesi bulunan çok yönlü bir üniversite olarak tanınmıştır ve tanınmaya da devam etmektedir.

1949'daki Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra Tongji Üniversitesi 1952'de ulus genelindeki yüksek öğrenim kurumları yapılandırmasını takip eden bir mühendislik üniversitesi olmuştur. İnşaat mühendisliğin en büyük üniversitesiydi ve Çin'deki en uzman mühendislik programlarını sundu. Üniversite 1978'de merkez hükümetin yetkisiyle Tongji Üniversitesi'ndeki açık politika başlangıcıya bilim, mühendislik, ekonomi, idare, güzel sanatlar ve hukuku içeren birden fazla bilim dalına sahip bir üniversiteye dönüştü hızla.

1996'da Shanghai Institute of Urban Construction and Shanghai Institute of Building Materials ve 2000'de Shanghai Tiedao University Tongji Üniversitesi ile birleşti. O zamandan beri Tongji Üniversitesi bilim, mühendislik, tıp, ekonomi, idare, güzel sanatlar, hukuk, felsefe ve eğitim dahil olmak üzere dokuz bilim dalı ile çok yönlü, araştırma amacı güden bir üniversite oldu.

Tongji Üniversitesi'nin 82 lisans, 209 lisansüstü, 78 doktora programı sunan 20'den fazla fakültesi vardır. Üniversitede 13 doçentlik mobil merkezi ve 10 state key laboratuarı vardır. Üniversitenin toplamda 50,000 öğrenci kaydı, içlerinde 1900 ya kıdemli profesör ya da akademik ünvana sahip olanların bulunduğu 4200 öğretmen ve araştırma çalışanı bulunmaktadır. Chinese Academy of Sciences'den beş, Chinese Academy of Engineering'den yedi akademisyen mevcuttur. State key araştırma merkezlerinden biri olarak üniversite 16 state key laboratuarına ve inşaat mühendislik merkezine sahiptir. Üniversiteye üye beş hastane ve üç ortaokul bulunmaktadır.

Üniversite diğer ülkelerle karşılıklı değilim ve işbirliğinde aktif durumdadır. Eğitim, bilimi teknoloji ve ekonomi alanlarında Avustralya, Avusturya, Kanada, Almanya, Fransa, Japonya, Kore, İsviçre, İngiltere ve Amerika ile bağlantılar kurmuştur. Son yıllarla üniversite ve diğer ülkelerdeki benzerleri arasında birçok uluslar arası birleşim programı kurulmuştur. Bu birleşim programları Sino-German School, Sino-German Teacher Training Centre for Vocational Education, Sino-French Institute of Engineering and Management, Tongji-UNEP Environment and Sustainable Development Institute, Sino-Australian Institute ve diğerlerini içerir. 2002'de üniversite Alman Federal Cumhuriyet Danışmanı Sayın Gerhard Schroeder'ı doktora onur ödülü ile ödüllendirdi ve UNEP'in Yönetici Müdürü Dr. Klaus Toepfer ile Harvard University Graduate School of Design müdürü Profesör Peter Rowe'u Tongji Üniversitesi onur profesörü olarak davet etti ayrıca her yıl yaklaşık 30 uluslar arası ya da bölgesel akademik konferansa ev sahipliği yaptı. Son yıllarda üniversiteye yaklaşık 4000 yurt dışından ziyaret gerçekleşti ve her yıl başka ülkelere 2000'den fazla akademik ziyarette bulunuldu. 2006'da üniversite 70'den fazla ülkeden 2400 uluslar arası öğrenci kayıt etti.

Üniversite toplamda 247 hektarlık bir alan kaplayan beş kampuse sahiptir. Kuzey kampusu Shanghai'ın Gonghe Xin Yolu'nda iken Siping kampusu Shanghai Siping Road'da, batı kampusu Shanghai Zhennan Road'da, doğu kampusu Wudong Road'da bulunmaktadır. Jiading kampusu Shanghai'ın yöresel bir kenti olan Jiading'deki Shanghai International Automotive City'de bulunmaktadır.

Tongji Üniversitesi bünyesinde şu anda 17 fakülte, 81 lisans bilim dalı, 141 lisans üstü eğitim noktası, 58 doktora eğitim noktası, 13 doktora üstü eğitim seyyar noktası bulunmaktadır. Adı geçen bu üniversitede 10 devlet seviyesinde önemli bilim dalı mevcuttur. Şu anda toplam 44,000 öğrenci, 4200 öğretim elemanı ve araştırmacı bulunur. Devletin önemli bilimsel araştırma merkezlerinden biri olan bu üniversitede 15 bilimsel araştırma laboratuarı bulunmaktadır. Bununla birlikte üniversiteye bağlı olan 4 hastane ve 3 okul da vardır.

Tongji Üniversitesi kampusunun yüzölçümü 141.8 hektardır ve dört bölüme ayrılmaktadır. Siping kampusu Shanghai Siping Caddesinde, Batı kampusu Shanghai Zhennan Caddesinde, Kuzey kampusu Shanghai Gonghexin Caddesinde, Doğu kampusu Shanghai Wudong Caddesinde bulunmaktadır. Hala inşa halinde olan Jiading Kampusunun tasarlanan yüzölçümü 100 hektardır ve Shanghai Jiading Uluslar arası Otomobil Kenti içinde yer alacaktır.

Tongji Üniversitesi'nde Uluslar Arası Öğrencilere Eğitim

Çin'in ilk üniversitelerinden biri olan Tongji Üniversitesi'nin uluslar arası öğrencileri kabul etmeye başladığı tarih 1950ler kadar erkendi.

1980lere kadar Tongji Üniversitesi'ndeki çoğu uluslar arası öğrenci Çin hükümeti tarafından burs ile desteklenen lisans öğrencileriydi. Çoğu Vietnam, Nepal, Kamerun, Yemen, Pakistan, Afganistan, Lao ve diğer ülkelerdendi ve mimarlık ile inşaat mühendislikte toplanmışlardı. Tongji Üniversitesi lisansüstü adaylarını 1985'te kabul etmeye ve kendi imkanlarıyla geçinen uluslar arası öğrencileri 1986'da, doktora adaylarını da 1989'da kayıt etmeye başlamıştır. Üniversite 1995 yılında lisans, lisansüstü ve doktora adaylarına bir yıllık Çince dil eğitimi sunmaya başlamıştır.

Derinleşen Çin yüksek öğrenim düzenlemesi ve devamlı yabancı değişim ilerlemesi ile Tongji Üniversitesi'nde uluslar arası eğitimde yeni bir çağ açıldı. Şu anda uluslar arası öğrenciler Tayland, Almanya, Kuzey Kore, Amerika, İngiltere, Japonya, Singapur, Endonezya, Yemen, İsviçre, Güney Kore, Danimarka, Kanada, Avustralya, İrlanda, Bulgaristan, Malezya, Türkiye, İtalya, Vietnam, Pakistan, Brezilya, Kolombiya, Hollanda, Mali, Mauritius ve Moğolistan gibi yaklaşık 70 ülke ve bölgedendir. Uluslar arası öğrencilerin kategorisi lisans öğrencilerini, lisansüstü ya da doktora adaylarını, genel diplomalıları, kıdemli diplomalıları ve ileri düzey Çince öğrenenleri içermektedir. 2005'e kadar üniversitenin 3570'i uzun dönem öğrencisi olmak üzere 116 ülke ve bölgeden çeşitli seviyelerde 6000'den fazla öğrencisi vardı. Çince olmayan bir dille eğitim gören isans üstü ve doktora adayları hariç uluslar arası öğrencilerin dersleri ve rutin çalışma temelde yerli öğrencilerle beraber halledilirken uluslar arası öğrencilerin akademik ilişkileri çoğunlukla yüksekokuller ve fakülteler tarafından idare edilmektedir. 2005'te bir birinci sınıf okulu kuruldu. Okul uluslar arası öğrencilerin zayıflıklarını hedef alarak matematik, mimari amaçlar için fizik ve ekonomi ile ticaret ana dalı odaklı Çin dili gibi temel dersler sunmaktadır.

İdaredeki yükselmeyle birlikte uluslar arası öğrencilerin eğitimi gelişerek devam etmektedir. 2006 yılında Tongji'de öğrenim gören uluslar arası öğrenci sayısı 2458 olmuştur.

Şu anda Tongji'deki uluslar arası öğrenciler yaklaşık 20 yüksek okul, okul ve fakültede öğrenim görmektedir. Tongji Başkanlık Bursu üstün başvuruları cesaretlendirmek için onurla başlatılmıştır. Son zamanlarda 28 ünite Shanghai Circulative Economy Experimental Units olarak sınıflandırılmıştır. Tongji Üniversitesi listededir ve listedeki tek üniversitedir.

Düzenlemeye göre deneyim dönemi üç yıldır. Üç yıl boyunca üniteler enerji koruması ve emisyon azaltılması alanlarında büyük ilerleme kat etmelidir. 2007'den itibaren Üniversite verimli kaynağa sahip kampus inşasına başlamıştır ve kaynak korumasında öğretim üyeleri, personel ve öğrencilerin katılımıyla oy birliğine varmıştır. Kaynak koruma çözümü üç çeşit teknoloji, idare, eğitim ve her kesimden katılım ile sağlanmaktadır ve böylece eğitim, davranış yaklaşımı ve uyumlu kampus aracılığıyla enerji saklama amacımıza ulaşabileceğiz. Üniversitemizin verimli kaynağa sahip kampus yapımı konusunda kazandığı başarılar toplum ve medyanın da ilgisini çekmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti Ödüllendirme Derecesi Düzenlemesi ile anlaşmalı olarak gereken dersleri tamamladıkları ve mezuniyet için yeterli olduklarında lisans öğrencilerine, lisansüstü ve doktora adaylarına bir Mezuniyet Sertifikası verilecektir. Ana dallarında ileri seviyede olan öğrenciler ve akademik planı başarıyla sonuçlandırmış olanlara Dersleri Bitirme Sertifikası verilecektir. Okulu yarım bırakanlara Öğrenim Sertifikası verilecektir.

Lisans Eğitimi ( 4 yıl):

Engineering Management

Information Management & Information Systems

Logistics Management

Business Administration

Marketing

Accounting

International Economics & Trade

Finance

Administration

Economics

Architecture (5 Years)

Historical Architecture

Industrial Design

Urban Planning (5 Years)

Landscape (5 Years)

Art Design

Landscape Architecture

Survey & Drawing Engineering ¡ù

Geological Engineering ¡ù

Civil Engineering ¡ù

Geographic information system

Port Channel & Coast

Engineering

Transportation & Communication

Traffic Engineering

Logistics Engineering

Environmental Engineering ¡ù

Water Supply & Sewerage Engineering

Environmental Science

Material Science & Engineering

Lisansüstü Eğitim ( 2.5-3 yıl):

Doktora Adayları (3 years) * ile işaretlenmiş tüm anabilim dallarının doktoraları da mevcuttur.

History & Theory of Architecture*

Architecture Design & Its Theory*

Urban Planning & Design*

Landscape Architecture*

Tourism Management

Architecture Technique & Science*

Geotechnical Engineering*

Structural Engineering*

Disasters Prevention Engineering*

Bridge & Tunnel Engineering*

Hydrology & Water Resources

Port Channel & Coast Engineering

Water Structural Engineering

Geodetic Surveying & Surveying Engineering*

Photographic Surveying &Remote Sensing*

Map Cartography & Geology Information Engineering*

Geological Engineering*

Civil Engineering Construction*

Wind Engineering*

Tunnel and Underground Engineering*

Computer Simulation in Civil Engineering*

Heating &Gas Supply, ventilation &Air-conditioning Engineering*

Machinery Building & Automation*

Machinery & Electronic Engineering*

Mechanical Design & Theory *

Industrial Engineering

Engineering Thermal Physics

Refrigerating & Low Temperature Engineering

Power Machinery & Engineering*

Thermal Energy Engineering*

Municipal Engineering*

Environmental Science*

Environmental Engineering*

Administrative Science & Engineering*

Accounting

Enterprise Management*

Technological Economics & Management*

Intelligence Science

Administration

Educational Economics & Management

Social Security

Industrial Economics

Finance (including insurance)

International Trade

Land Resource Management

Biomedical Engineering*

Anthropotomy & Tissue Cytology

Aetiology Biology

Nosology & Pothophysiology

Internal medicine

Paediatrics

Psychiatry & Psychohygiene

Dermatology & Venereology

Medical Imaging Science & Nuclear Medicine

Clinical Diagnosis

Surgery*

Gynaecology

Ophthalmology

Otorhinolaryngology

Oncology

Emergency Medicine

Introductory Stomatology

Clinical Stomatology

Epidemics & Hygienic Statistics

Nutrition & Food hygiene

Traditional Internal Chinese Medicine

Foreign Philosophy*

Chinese Philosophy

Ethics

Aesthetics

Science of Religions

Philosophy of Science and Technology

Arts

Chinese Contemporary Literature

Comparative Literature & World Literature

Theatre & Opera

Chinese and Foreign Political Systems

Theory of Politics

International Politics

International Relationships

Legal Theory

Constitution & Administrative Law

Civil & Business Law

International Law

Economic Law

Political Economics

Labor Economics

Sociology

Principles of Marxism*

China¡s Studies on Marxism

Higher Education

Adults Education

Vocational Technology Education

Educational Technology

English Language & Literature

German Language & Literature

Japanese Language & Literature

Foreign Linguistics & Applied Linguistics

Diffusion

Design Art

Introductory Mathematics*

Calculating Mathematics

Probability Theory & Statistics

Applied Mathematics*

Operations Research & Cybernetics

Theoretical Physics*

Condensed Matter Physics*

Optical Engineering

Acoustics *

Optics*

Inorganic Chemistry*

Applied Chemistry

Analytical Chemistry

Organic Chemistry

Physical Chemistry ( including chemical physics)

Biochemistry & Molecular Biology

Map & Geological Information System

Maine Geology*

Solid Geophysics*

Mine Surveying & Remote Exploring

General Mechanics &Mechanics Basis

Solid Mechanics*

Fluid Mechanics*

Engineering Mechanics*

Material Physics & Chemistry*

Material Science*

Material Processing Engineering*

Vehicle Engineering*

Electric Machinery & Electric Apparatus

Electric System & Automation

Electric Power Electronics & Electric Drives

Circuits & Systems

Micro-electronics & Solid State Electronics

Communication & Information System

Signal & Information Processing

Control Theory & Engineering

Testing Technology & Automation Device*

Systematic Engineering*

Pattern Recognition & Intelligence System*

Computer System Structure

Computer Software & Theory*

Applied Computer Technology*

Software Engineering

Road and Railway Engineering*

Transportation Information Engineering & Control*

Transportation Planning & Management*

Applied Carrier Engineering*

Tongji Üniversitesi'nde Barınma

San Hao-Wu Pond tarafından Uluslar Arası Öğrenciler Hizmet Merkezi 2 hotel binası, bir yiyecek içecek departmaı ve diğer servis olanakları ile ana kampuste kuruldu. Bina 1, 231 muntazam oda ve 22 suite; Bina 2, 71 muntazam oda ve 12 suite sahiptir. Hepsinde de telephonesetler, tuvalet, duş, havalandırma, ortak mutfaklar, sınıflar, fotokopi, fax, e-posta yollama, daktilo yazımı, uçak bileti ya da tren bileti ayırtma gibi hizmet olanakları mevcuttur.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:55 pm

Donghua University

Shanghai Donghua Üniversitesi


Engin aklı ve zekanın izindeki ruhu ile Donghua Üniversitesi 211 Gelişim Projesi içinde eşsiz bir konumdadır. Üniversitenin başarısını uygun kavramlara, göze çarpan akademik çalışmalara ve mükemmel idareye dayandırması fikrine sahiptir ve yurt içinde birinci sınıf olan, uluslar arası üne sahip, kendine has özellikleri ile ileri seviye üniversiteye dönüşmek için çalışmaktadır.

Konumu ve Tarihi

Shanghai'da bulunan Donghua Üniversitesi toplamda 147 hektarlık alana yayılmış olan Yanan Rd. Campus, Songjiang Campus ve Xinhua Rd. Campus'lerinden oluşmaktadır. Güzel kampusları ona Garden-like Unit of Shanghai ibaresini kazandırmıştır.

1951 Haziranında kurulan Donghua Üniversitesi aslen East-China Textile Institute of Science and Technology olarak adlandırılmıştı. 1985 Eylülünde ismini China Textile Üniversitesi, 1999 Ağustosunda ise de Donghua Üniversitesi olarak değiştirdi. 1960'dan beri bir devlet üniversitesidir ve Çin'deki lisans, lisansüstü ve doktora olmak üzere üç seviye derecesini vermekle yetkilendirilen ilk eğitim kurumlarından biridir.

Temel Bilgi

Yarım yüzyıllık bir gelişimden sonra Donghua Üniversitesi mühendislik ana odak noktası olmak üzere benzer şekilde gelişen doğa bilimi, idare ve güzel sanatlar ile tek bilgi dallı bir tekstil kurumu olmaktan çoklu bilim dalına sahip bir üniversiteye dönüşmüştür. Şu anda Donghua Üniversitesi, College of Textiles, College of Fashion & Art Design, College of Material Science & Engineering, Glorious-Sun School of Business & Management, College of Mechanical Engineering, College of Information Science & Technology, College of Computer Science & Technology, College of Environmental Science & Engineering, College of Chemistry & Chemical Engineering, College of Foreign Languages, College of Basic Sciences, College of Humanities dahil olmak üzere 12 yüksekokuli bünyesinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda Donghua Üniversitesi ve Lasalle College tarafından beraber yönetilen Department of Physical Education, International Cultural Exchange School ve DHU-Lasalle International Design College da mevcuttur. Donghua Üniversitesi üç doçentlik programa sahiptir ve 24 doktora programı, 48 lisansüstü program ile 39 lisans programı sunmakla yetkilendirilmiştir.

Donghua'nın bilgi dalları, mühendislik ve doğa bilimi de dahil olmak üzere dokuz ana kategoriye ayrılır. Dört devlet bilim dalı, üç Shanghai belediyesi ile ilgili bilim dalı, bir dizi devlet ve bakanlık laboratuarı, ulusal ve bakanlık mühendislik araştırma merkezleri vardır. National University Science Park of Donghua yeni kurulmuştur. Üniversite 20,000'den fazla öğrenci kaydına ve Chinese Academy of Engineering'den dört akademisyen, özellik olarak "Changjiang Scholars" ile ilgilenen iki profesör ve yaklaşık 600 profesör ve yardımcı profesör dahil olmak üzere 3,300'ün üstünde öğretim üyesine ve personele sahiptir.


Eğitim Öğretim

Çin'de tekstil uzmanlarının beşiği olarak bilinen Donghua Üniversitesi titizlik, gayret, kesinlik ve yenilikçi eğitim ruhunu ve öğrencilerin gelişimi düşüncesini tümüyle yerine getirmenin her şeyin merkezi olduğunu değişmez şekilde desteklemektedir. Doğal yetenekleri kendi mükemmel öğretimi ve idaresiyle hem kabiliyet hem de ahlaki güvenilirlik açısından eğitmeyi amaçlamaktadır. Son yıllarda Donghua Üniversitesi kredi sisteminde yeni düzenlemeyi derinleştirmektedir. Genel eğitim anlayışına dayanarak tüm öğrencilere engin kapsamlı ve esnekliği olan uzman bir eğitim veriyor. Daha fazla kapasitesi olanlara bireysel yeteneğe dayandırılmış öğretim verilmektedir. Öğrenciler, bireysel gelişim ve çok yönlü yetenek eğitimi ihtiyaçları için gerekenleri karşılama amaçlı olan yeni eğitim tarzından memnundur.

Geçtiğimiz birkaç yılda Donghua öğrencileri International Collegiate Programming Contest, American Mathematical Contest in Modeling (MCM), ¡°Challenge¡± Cup Chinese Collegiate Business Plan Competition, National Undergraduate Electronic Design Contest and CCTV Cup National Model Contest gibi ulusal ve uluslar arası yarışmalarda birçok yüksek öğrenim ödülü kazanmıştır. Mezunlarımız iş piyasasında büyük talep görmektedir. Art arda altı yılda lisansüstü öğrencileri işe alınım oranı %100'e ulaşmıştır. Mesleki yüksekokulde lisans mezunları için oranlar ayrı ayrı %97.90 ile %98.80'e ulaşmışken; 2003 ve 2004'te lisans mezunları işe alınım oranı sırasıyla %97.07 ve %98.30' e varmıştır.

Bilimsel Araştırma

Tekstil mühendisliği, materyal bilimi, tekstil kimyası ve boyama& bitirme mühendisliği, moda tasarımı ve mühendisliği dahil olmak üzere devlet bilgi dalları ile desteklenmiş Donghua Üniversitesi çabalarını çapraz bilim dallı yapıya odaklar ve yeni yapılandırılmış bilim dallarının yanı sıra yararlı ticari bilim dallarını da geliştirmek için çalışır. Ayrıca tüm tekstil endüstrisi zincirini kapsayan devlet laboratuarları ve National University Science Park gibi bilimsel yenilik temelleri tarafından desteklenerek; Donghua Üniversitesi aktif olarak bilimsel araştırmalarla ilgilenmektedir. Eğitimi araştırma ve endüstri ile birleştirir ve ulusun ve Shanghai'ın sosyal gelişiminin yanı sıra ekonomik yapısına da hizmet eder. Bilimsel araştırmalar National Award for Advancement in Science and Technology, buluş için National Award ile bilim ve teknolojide gelişim için bakanlık seviyesinde olanların yanı sıra eyalet ödülleri de kazanmıştır. Art arda üç yıl boyunca Development of Protective Materials for Surface of Space Suits gibi farklı araştırmalar Çin'de her yıl düzenlenen Ten Major Science Achievements of All Universities ile ödüllendirilmiştir. Son yıllarda tekstil, yeni materyaller, havacılık endüstrisi ve uzay uçuşu, tarım, mimari, bilgi, çevreyi koruma, tıp ve sağlık gibi bir dizi bilimsel araştırma ürünlerine başvurulmuştur.

Karşılıklı Değişim ve İşbirliği

Donghua Üniversitesi uluslar arası karşılıklı değişime ve işbirliğine her zaman büyük önem vermiştir. Dünyanın her yanında yaptığı yatırımların yanı sıra yüksek öğrenim için 60'tan fazla kurumla ortaklık ilişkileri kurmuştur. Üniversiteden 83 deniz aşırı ülkeden büyük sayıda öğrenci mezun olmuştur. Donghua-Carleton IMBA, Sino-German Education for Bachelor Degree of Light Chemical Engineering, ve Sino-Japan Education for Bachelor Degree of Fashion Design & Engineering gibi ortak programların gelişimini sebatla desteklemektedir. International Fashion Forum of Shanghai International Fashion Culture Festival ve 83rd World Conference of Textile Institute gibi büyük uluslar arası konferanslara başarıyla ev sahipliği yapmıştır. Sonuç olarak aktif, çok yönlü ve umut vaat eden uluslar arası karşılıklı değişim ve işbirliği şekillendirilmiştir.

Donghua Üniversitesi 18 yüksekokulden ve Larsarrl International Fashion Design College'den oluşmaktadır. Bilgi dalları mühendislik, ekonomi, idare, edebiyat, hukuk, bilim ve pedagoji dahil olmak üzere büyük bir alana yayılmıştır. Donghua Üniversitesi 3 doçentlik programa sahiptir ve 24 doktora, 48 lisansüstü ile 39 lisans programı sunmakla yetkilendirilmiştir. Üniversite bir national key laboratuarı, bir ulusak mühendislik araştırma merkezi, bir ministerial mühendislik araştırma merkezi, bir ministerial key laboratuarının yanı sıra 4 national key, 3 Shanghai municipal key bilim dalına sahiptir. Şu anda üniversitede toplam 20,000 kayıt bulunmaktadır. 3300 öğretim üyesi altısının Members of the Chinese Academy of Engineering üyesi birinin de özel olarak Changjiang Scholarship ile ödüllendirilmiş profesörlerden olduğu 1300 öğretmeni içermektedir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:55 pm

Shang Hai Maritime Üniversitesi

Shang Hai Maritime üniversitesiShang Hai Maritime üniversitesi, Shanghai Denizcilik Üniversitesi dir, Lujiazui Financial and Trade Zone'da konuşlanmış Shanghai Maritime Üniversitesi (SMU) altı öğrenim alanı ile çoklu bilim dalı eğitimi veren bir üniversitedir: Mühendislik, İdare, Ekonomi, Edebiyat, Bilim ve Hukuk. Doksan yedi yıllık tarihinde SMU gemicilik teknolojisi, ekonomi ve idare özelliklerine sahip bir üniversiteye dönüşmüştür. Şu anda SMU 15,000'e yakın tam zamanlı öğrenci nüfusuna ve neredeyse 1,000 kişilik bir öğretim ile araştırma personeline sahiptir.

Shanghai 2010'da uluslar arası bir gemicilik merkezi olmayı amaçladığından SMU 2020'den önce dünya çapında bir denizcilik üniversitesi haline gelebilme fırsatını yakalamıştır.

SMU altı öğrenim alanı ile çoklu bilim dalı eğitimi veren bir üniversitedir: Mühendislik, İdare, Ekonomi, Edebiyat, Bilim ve Hukuk.

Çin denizcilik eğitimi Shanghai'da başlamıştır ve 1090'da kurulan( Qing Hanedanlığının sonuna doğru) Shipping Section of Shanghai Industrial College'den gelişerek şimdiki haline ulaşmıştır. SMU, 1959'da İletişim Bakanlığı tarafından kurulmuştur. 2000'den beri SMU çoğunlukla Shanghai Belediyesi tarafından yönetilmiştir ve Shanghai Belediyesi ile İletişim Bakanlığı tarafından inşa edilmiştir.

Şu anda SMU lisans derecesinde 35 program ve 2 yıllık lisans derecesinde 12 program sunmaktadır. SMU devlet tarafından lisansüstü derecesinde 30, doktora derecesinde ise 4 program sunmakla yetkilendirilmiştir. " Communications & Transport Planning and Management ", "Industrial Economics", ve " Power Electronics & Electrical Drive", "International Law", "Mechanical Design & Theory", "Logistics Management & Engineering", "Delivery Means Utilization Engineering" ve "Port Machinery Electronics Engineering" dersleri Shanghai Belediyesi ve İletişim Bakanlığı tarafından özel uzmanlıklar olarak tasarlanmıştır. "Customs Logistics", "International Trade & Economics" ve "Maritime Law" uzmanlıkları Shanghai'ın daha fazla gelişim için özel lisans dereceli bilim dalları olarak sınıflandırılmıştır. 2004'te SMU Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Undergraduate Teaching Evaluation'da "A" almıştır.

Şu anda SMU 10,000'in üzerinde lisans derecesi; 2000'in üzerinde de lisansüstü derecesi öğrenimi gören öğrenciler de dahil olmak üzere 15,000'e yakın öğrenci nüfusuna sahiptir. Onlarca yıldır SMU kendini gemicilik endüstrisine vasıflı yetenekler yetiştirmeye adamıştır. SMU gemicilik şirketlerine, halk kurumlarına ve hükümet bölümlerine

40,000'den fazla mezun sağlamıştır. Bu yüzden SMU " Vasıflı gemicilik personeli beşiği" sıfatıyla onurlandırılmıştır.

SMU sahip olduğu kadronun kalitesiyle gurur duymaktadır. 100'üden fazlası tam profesör olan 800'den fazla öğretim ve araştırma personeli vardır.


Üniversitenin Hedefleri

Genel amaç: SMU odak noktası gemicilik olmak üzere ve çoklu bilim dalına sahip düzenli bir gelişim özelliği barındırarak 2010 yılında eğitim ve araştırmaya yönelik bir üniversite haline gelmiş olacaktır. SMU ayrıca 2020'de dünya çapında bir denizcilik üniversitesi olmayı amaçlar.

Eğitim seviyesi açısından: Lisans programlarına yoğunlaşırken, SMU lisans sonrası akademik eğitime de önem gösterecektir. 2010'da lisans sonrası eğitim gören öğrencilerin lisans öğrencilerine oranı %20'ye ulaşacaktır.

Shanghai Uluslar Arası Gemicilik Merkezi'ne daha iyi hizmet edebilmek ve ulusun gemicilik endüstrisi gelişiminin taleplerini karşılayabilmek için SMU Shanghai Municipal Government planlamasına göre New Port'da yeni bir kampusa taşınacaktır.

Yeni kampusun 133 hektarlık bir alanı kaplaması planlanmıştır ve 19 Kasım 2004 tarihinden beri inşaat halindedir.

International Exchange and Cooperation

Şu anda SMU Hollanda'nın Maastricht School of Management, Saint Martin University of United States, Australian Maritime College ve World Maritime University of IMO ile işbirliği halinde programlar sunmaktadır. SMU ayrıca Erasmus University Rotterdam of the Netherlands, Gdynia Maritime University of Poland, Tokyo University of Marine Science & Technology of Japan, Kobe University of Japan, Korean Maritime University, Arab Academy for Science and Technology , California Maritime Academy of U.S.A., Liverpool John Moores University of U.K., Vietnam Maritime University . Bunların yanı sıra SMU; Cardiff University, State University of New York Maritime College ve NYK ile V-Ships gibi şirketlerle yakın ilişkiler kurmuştur.

İlk hükümetler arası programı olan "Singapore-China Economic & Trade Coorperation" internet sitesi Information Collecting Center'ı SMU'da temellendirmiştir. İnternet sitesi Ministry of Trade & Industry ( Singapore) ve Ministry of Commerce ( Çin Halk Cumhuriyeti) ‘nin ortak çabalarıyla hazırlanmıştır.

Tarih

1909: Gemicilik Bölümü ile Shanghai Industrial College

1911: Navigasyon Bölümü ile Ministry of Post and Transport altındaki Merchant Marine College

1912: Navigasyon Bölümü ile Wosong Merchant Marine School

1929: Ministry of Transport altındaki Wosong Merchant Marine College, Navigasyon Bölümü ile.

1930: Eklenen Marine Engineering Bölümü ile Wosong Merchant Marine College

1939: Önceki ikisine eklenen Gemi Yapımı Bölümü ile Chongqing National Merchant Marine College

1943: Navigasyon ve Denizcilik Mühendisliği Bölümleri elde tutularak ve Gemi Yapımı Bölümü Gemi-Yapım Mühendisliği Departmanı şeklinde değiştirilerek bahsi geçen yüksekokul Chongqing National University of Transport ‘ a dahil edildi.

1946: Navigasyon ve Denizcilik Bölümleri ile Wosong National Merchant Marine College

1948: Bahsi geçen yüksekokule, kısa dönem ileri seviye eğitim sunan Telecommunications Section eklendi.

1950: Bahsi geçen yüksekokul ve Shipping Management Department of Jiaotong University'nin birleşmesi ile Navigation Departmant'da denizcilik navigasyon uzmanlığı ile yardımcı lisans seviyesinde radyo iletişimi uzmanlığı sunan Shanghai Nautical College ortaya çıktı.

1951: Shanghai Nautical College ‘a, suyolu ulaşımı ve liman idaresi uzmanlıkları sunan Harbor Engineering Department eklendi.

1953: Shanghai Nautical College ve Northeast Navigation College'ın birleşmesi.

1958: İletişim Bakanlığı'nın Shanghai'daki denizcilik eğitimini düzeltme kararı ve Shanghai Maritime Üniversitesi'nin kuruluşu.

1959: Shanghai Maritime Üniversitesi'nin temel atımı.

Lisans Programları

Marine Navigation

Marine Engineering

Thermal Energy & Power Engineering

Communications & Transport

Logistics Management

Communications Engineering

Por & Harbor Access Engineering

Shipping Management

Law ( Maritime Law)

Economics

International Trade & Economics

International Trade & Economics ( E- Commerce)

Finance

Accounting

Accounting ( International Accounting )

Finance Management

Business Management

Tourism Management

Management Science

Administration

Mechanical Design, Manufacture & Automation ( Logistics Facilities )

Machinery Electronics Engineering

Industrial Design

Industrial Engineering

Logistics Engineering

Electrical Engineering & Automation

Automation

Computer Science & Technology

Information Management & Information System

Electronic Information Engineering

Telecommunications Engineering

Observation and Control Technology and Instrument

English

Japanese

Environmental Engineering

Information & Computing Science


Lisansüstü ve Doktora Programları

Applied Economics : Industrial Economics

International Trade

Science of Law: Civil Law & Commercial Law

International Law

Foreign Languages and Literature: Foreign Linguistics & Applied Linguistics

Mechanical Engineering : Mechanical Design & Theory

Machinery Electronics Engineering

Dynamic Engineering & Engineering Thermophysics : Refrigeration & Cryogenic Engineering

Electrical Engineering: Power Elctronics & Electrical Drive*

Control Science & Engineering: Control Theory & Engineering

Detection Technology & Control

Information & Telecommunications Engineering: Telecommunications & Information System

Computer Science & Technology: Applied Computer Technology

Computer Software & Theory

Communications & Transport Engineering: Communications & Transport Planning & Management*

Delivery Means Utilization Engineering*

Shipping & Ocean Engineering: Marine Engineering*

Hydraulic Engineering : Harbor, Coastal and Offshore Engineering

Management Science Engineering

Business Administration: Accounting

Enterprise Management

Technical Economics & Management

Specialized Course Leading to MBA ( EMBA)

Communications & Transport Engineering

Ships & Ocean Engineering

Electrical Engineering

Mechanical Engineering

Computer Technology

Electronics & Telecommunication Engineering


Çince Dil Eğitimi Programı ( Akademik Derece Programı Değildir)

Çince çalışmaları için sunulan kurs kısa dönem dil kurslar ve uzun dönem dil kursları olmak üzere ikiye ayrılabilir.Uzun dönem programına kabul bir ile üç yıl arasında değişir.Her akademik yılda 2 dönem vardır.

İlkbahar dönemi - Marttan Temmuza kadar

Sonbahar dönemi - Eylülden Ocağa kadar

Deniz aşırı öğrenciler öğrenimlerine isteklerine göre ilkbahar ya da sonbahar döneminde veya bir başka anlaşılmış zamanda başlayabilirler. Tüm programı tamamlamış ve gereken her şeyi yerine getirmiş olan kişiye resmi bir sertifika basılacaktır.

Sunulan Kurs

Çince Okuma, Sözlü Çince, Çince Gazete ve Dergi Okuma

Dinleme ve Yazma, Çin Tarihine Giriş

Çin Kültürüne Giriş, Modern ve Çağdaş Çin Edebiyatı

Çin Ekonomisine Giriş, Çin Boyama ve Kaligrafisi

Ders Saati

Haftada 18-20 saat, yılda 36 hafta

Etkinlik ve Pratik

Kültürel etkinlik: Yüksek etik değerlere sahip ve akıcı bir biçimde mandarin Çincesi konuşabilen bazı öğrenciler denizaşırı öğrencilerle beraber Chinese Corner'da yer alma görevi verilecektir. Ziyaretler öğrencilerin Shanghai'daki Çin kültürü ve güzel sanatları daha iyi anlayabilmeleri için düzenlenmiştir.

Kısa Dönem Dil Kursları

Müracaat edenler her kısa dönem kursa girme hakkına sahiptir. Kısa dönem kursları öğrenci gruplarına verilir. Her kursta en az 10 katılımcı olmalıdır. Öğrenim süreci öğrencilerin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir.

Sunulan Kurs

Çince Okuma, Çince Karakter Yazımı, Sözlü Çince

Dinleme ve Yazma, Çin Boyama ve Kaligrafisi

The Center For Chinese Studies

Hem College of Foreign Languages'a hem de SMU International Exchange College'e bağlı Center for Chinese Studies ( CCS ) deniz aşırı ülkelerden gelen öğrencilere Çince öğretmekle meşguldür. Merkez 1996'da kurulmuştur ve Shanghai'da yabancı dil olarak Çince öğretme hakkı olan ilk yedi kurumun arasındadır. Bu zamana kadar merkez Amerika, İngiltere, Fransa, Japonya ve Kore gibi yirmi deniz aşırı ülkeden gelen 400'den fazla öğrenciye eğitim vermiştir.

Center for Chinese Studies, çoğunun geniş kapsamlı öğretim deneyimi kazanmış olduğu büyük bir personele sahip olmaktan gurur duyar. Yüksek pedagoji kalitesinden emin olmak için merkez küçük sınıfta öğretim sistemini takip eder. Eylül 2003'te Çin Ticaret Bakanı, merkezi Birmanyalı devlet memurlarını Çincede eğitmekle yetkilendirmiştir. Daha önceden hiçbir Çince bilgisi olmayan ilk on dokuz Birmanyalı öğrencinin on yedisi yalnızca on aylık bir eğitim sonrasında HSK ( Çince Yeterlilik Sınavı ) 6. Seviye'yi geçmiştir. İki tanesi HSK 8'i bile geçebilmiştir. %83 gibi yüksek bir başarı oranı Çince öğreten kurumlar arasında nadirdir.

Pedagojik kalite sağlarken merkez öğrencilerin dil pratiklerini geliştirmeyi amaçlayan etkinlikler de düzenler. Bu tür etkinliklerin hepsi de deniz aşırı öğrencilere Çinceleriyle pratik yapma ve Çin kültürünü özümseme fırsatı sunan turlar, Çince konuşma yarışmaları, fotoğraf yarışmaları ve Çince güzel yazma yarışmalarını içerir.

Merkez küçük sınıfta öğretim metodunu izler. Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için merkez çeşitli dersler sunar: uzun dönem dersler, yoğun programlar, yaz/kış tatili dersleri vb.

Nizami Program

Nizami program uzun dönem programı ve kısa dönem programını kapsar. Uzun dönem programı dört seviyeden oluşur: A ( İleri Düzey), B (Orta Seviye), C (Temel Seviye) ve D (Başlangıç Seviyesi).

Uzun Dönem Öğrenim Programı akademik yılı iki döneme ayrılmıştır: ilkbahar ve sonbahar. İlkbahar Dönemi Martta başlar ve Temmuz sonuna kadar sürer; Sonbahar Dönemi Eylülde açılır ve Ocak sonuna kadar sürer.

Kısa dönemli programları dersleri ve zaman çizelgeleri öğrencilerin taleplerine göre değişkenlik gösterebilir. Yaz/ Kış Tatili Programları öğrencini ait olduğu ülkenin tatil dönemiyle eşleşecek şekilde düzenlenir.

Başlangıç Seviyesi/ D Çince Okuma(1), Çince Dinleme(1), Çince Konuşma(1)

Temel Çince Sınıfı/C Çince Okuma(2), Çince Dinleme(2), Çince Konuşma(2)

Orta Çince Sınıfı/B Çince Okuma(3), Çince Dinleme(3), Çince Konuşma(3)

İleri Düzey Çince Sınıfı/A Çince Okuma(4), Çince Dinleme(4), Çince Konuşma(4)

Kısa Dönem Dersleri Çince Okuma, Çince Konuşma, Çince Dinleme, Çin Kültürü

Yaz/Kış Tatili Dersleri Çince Okuma, Çince Konuşma, Çince Dinleme, Çin Kültürü

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:56 pm

Tian Jin

Tian Jin

Tian Jin, Büyük ve zengin bir şehirin bütün nimetlerinden faydalananın yanında geleceğe yönelik arkadaş canlısı yapısı ile Tianjin Çinde çalışmak ve yaşamak için popüler bölge haline geliyor.Tianjin görkemli tarihi yapıya sahiptir.Ama Çinden önce gelen yabancı istilacılar tarafından kutsallığı bozulmuştur.Tianjin ,italya,almanya,fransa,rusya,ingiltere,avusturya,japonya ve belçika tarafından 9 ülkeye bölünmüştü.bu dönem Tianjin insanlarına zorlu bir dönem olmuştur.Bu emperyalist ülkeler bununla birlikte şehire ,binlerce villa,geçici izler bıraktı.Bugünlerde bu villalar Tianjine egzotik bir hava katıyor ve şehirin güzelliğine güzellik katıyor.

Nufus:10,236,700
Şehir çiçeği : Çin gülü

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:57 pm

Tianjin Nankai üniversitesi

Tianjin Nankai üniversitesi

Nankai üniversitesi Eğtim Bananlığının direk yetkisi içinde bulunan ve pek çok eğitim dalına birden sahip olan universitenin anahtarıdır.Çin Modern Tarihindeki ünlü eğitimci Mr. Zhang Boling ve Mr. Yan Xiu tarafından Aralık 2000 yılında Eğitim Bakanlığı ve Tianjin belediyesi tarafından imzalanan bir anlaşmayla yerleşen ve gelişen bir Nankai üniversitesi kuruldu.O zamandan beri 21. yüzyılın ayrıcalıklı ve büyük yatırım ile gelişim içinde olan seçili üniversitelerinden biri haline geldi.Peking ve Tsinghua üniversiteleri arasında,Nankai üniversitesi bazen "sarmaşık dil " okulları arasında olarak kabul edildi.Nankai üniversitesi her seviyede kapsamlı mandarin dil programları uyguluyor.
Bilgiler

Nankai üniversitesi 1,480,000 m²lik bir alana ve kütüphanelerinin toplam kolleksiyonu ile birlikte 3.000.000 lik bir bölgeye sahiptir.Bunun yanında ana kampüsü Balitai de olmakla birlikte,Nankai ünviersitesi aynı zamanda Yingshui yolunda bir kampüs.Tianjin ekonomik gelişim bölgesindeki TEDA koleji ,Dagan mahallesindeki Binhai koleji,Shenzhendeki finansal mühendislik koleji ve Yunnan bölgesindeki mezuniyet okuluunda kapsamlı bir gelişime sahip çoklu kampüs ortamına sahiptir.

Nankai üniversitesi bereşiyet,doğal bilimler,teknoloji,yaşam bilimi,tıp bilimleri ve satanları içeren tam bir müfredata sahip kapsamlı bir ünviersite olarak düşünülür.Üniversite bilim ve serbest sanata eşit olarak önem verilmesi gerektiğine inanarak pratik ve yaratıcı bir müfredat ile güçlü bir altyapı kurar.Üniversite mezuniyet okulu ve Çin APEC kuruluşu,eğitime devam etmek için okullar,gelişmiş meslek okullarını kapsayan 19 fakülteyi barındırarak modern mesafede bir eğitim okuludur.Nankai üniversitesi 68 üniversite öğrenciliği özelliği,158 master programı,98 doktora programı,17 doktora destek araştırma istasyonları ve 12 yetkili temel özellik sunmaktadır.bununla birlikte 18 ulusal anahtar özellik sunmakla birlikte 13 yerel ve belediyeye ait anahtar özellik,2 ulusal anahtar labaratuvar,4 yerel ve belediyeye bağlı anahtar labaratuvar, bir ulusal mühendislik merkezi,8 ulusal yemel bilim araştırma ve yetenek yetiştirme üssü,kültürel eğitim için bir merkez ve 4 anahtar beşeri ve sosyal bilim araştırma üssü barındırır. Üniversite 21. yüzyılın ekonomik ve sosyal gelişiminin taleplerine karşılık verecek şekilde bilim dalı oluşturmayada aktif bulunmaktadır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:57 pm

Guang Zhou

Guang Zhou ile ilgili genel bilgilerGuangzhou, Guangdong Bölgesi'nin hem ticari merkezi hem de başkenti konumundadır.
Pearl River üzerindeki deltada kurulu olan Guangzhou, Çin'in en büyük liman kentlerinden biridir. Hongkong ve Macao gibi ticari açıdan önemli kentlere yakınlığı ve 2.210 yıllık tarihi ile Çin'in en önemli tarihi ve kültürel bakımdan en zengin 24 kenti arasında yer almaktadır. Ayrıca günümüzün modern dünyasında Guanzghou, Çin'in hem politik hem kültürel hem de teknolojik gelişmelerinin önemli merkezlerinden biri durumundadır.

Guangzhou, tarihsel zenginliğini günümüze devam ettirmektedir. Kent görsel güzellikleri nedeniyle bir çok farklı isimle adlandırılmaktadır. Antik çağlarda Fanyu olarak bilinen Guangzhou, tarih öncesi devirlerden Taş Devrine kadar dayanan bir yerleşme göstermektedir. Çin'in en büyük ve önemli liman kenti olmasından dolayı "Huacheng" (the Flower City), Yangcheng (the Goat City) and Suicheng (the Rice-ear City).Sui is short for Guangzhou; another name of it is "Sheep City";Guangzhou; Dongjiang, Xijiang ve Beijiang nehirlerinin arasında kalan 7.475 kilometrekarelik yerleşim alanıyla, 6.66 milyonun yaşadığı bir kenttir.

Hava Durumu

Çin'de bulunacağınız Mart ve Nisan aylarında hava durumu genellikle oldukça nemli ve 20 derece'dir. Ayrıca Güz döneminde, Ekim ayında hava durumu genellikle soğuk ve kuru olarak geçer.


=> Hong Kong için: http://weather.yahoo.com/forecast/CHXX0049_c.html?force_units=1

=> Guangzhou için: http://weather.yahoo.com/forecast/CHXX0037_c.html?force_units=1

Ulaşım
Uçak ile; İstanbul çıkışlı olmak üzere Turkish Airlines, Singapour Airline, Gulf Air, Thai Airlines ile Hong Kong üzerinden ve Singapur, Bangkok, Kuala Lumpur aktarmalı ve ya Pekin ve Shangaia'dan China Airline iç hat sferleriyle ulaşabilirsiniz.
Hong Kong - Guangzhou arası mim.45 dakika Tren ile; Hung Hum (Hong Kong)'dan hızlı tren ile 2 saat, normal express ile 3 / 4 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz.

Shanghai-Kowloon ve Pekin-Kowloon treniyle bağlantı olarak Guangzhou'ya ulaşabilirsiniz.Otobüs ile ; 3,5 saatlik yolculuk Hovercraft ile ; Hong Kong'tan 3 saatlik yolculukla ulşabilirsiniz.

Fuardan Kalan Zamanların Değerlendirilmesi: Dünya'nın sayılı ticaret ve alışveriş merkezlerinden biri olan, Guangzhou'da fuar ziyaretlerinizin ardından akşam boş vakitlerinizde yoğun iş stresinden kurtulabileceğiniz yerler arasında Xiajiu, Dishifu ve Beijing Caddeleri'nin yürüyerek bir çok ürünün satıldığı alışveriş merkezlerini gezme imkanına sahip olabilirsiniz.

Beijing Lu: Guangzhou'nun en işlek ve önemli caddelerinden biridir. Bir çok yerli ve yabancı ürünlerin satıldığı ünlü mağazaları ve eğlence merkezleriyle Beijiing Lu'da seyahat çantalarından, DVD ve VCD türünde filmlere, özellikle çocuk kıyafetlerinin satıldığı yerlere kadar herşeyi bulmak mümkün.

Haiyin Elektronik Pazarı: Her türlü elektronik cihaz kamera, DVD, VCd vb. ürünlerin satıldığı bu yer cep telefonu pazarına çok yakındır. Erken çıkılması durumunda hem cep telefon pazarı hem elektronik pazarı gezilebilir. Yine iletişim ve elektronik ürünlerin yoğun bulunduğu Lingyuan West Sokağında ziyaret edebilirsiniz.

Qingping Market: Çaydanlıktan kaplan derisinden yapılmış çantalara ve ya at etine kadar aklınıza gelebilecek her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir pazardır. 1979 yılından bu yana kurulu olan pazar 1993 yılında patlayan bomba rağmen canlılığını kaybetmemiştir. Burada çok çeşitli ve değişik ürünlerin yanısıra canlı maymun, yılan ve akreplerde satılmaktadır. Ayrıca bitki, tarımsal ve değişik medikal ürünler ile ilaçları da burada bulabilirsiniz.

Tian He Cheng: Kapalı alışveriş merkezi olan bu merkezde bir çok mağazanın yanısıra özellikle gıda marketlerini de bulabilirsiniz.

Liwan Plaza: Guangzhou'nun en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Ucuz kıyafet ve ev eşyalarının satıldığı bir çok mağazayı burada bulabilirsiniz.

Xihu Lu: Pekin Caddesi'nin en hareketli gece marketlerindendir."Huanghuagang Lantern Market" olarak bilinir. Ayrıca Wende North Caddesinde ise antika ürünleri çok ucuz fiyatlardan bulma şansınız var. Özellikle ucuz giyim eşyaları, çanta ayakkabı, oyuncak ve dekoratif ev eşyalarının bulunduğu caddenin yakınlarında yeni açılmış olan Team Plaza, Time Square, Zhongtian Square, Friendship Store, Zhonghua Square, Parkson alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 3:59 pm

Sun Yat Sen Universitesi

Sun Yat Sen UniversitesiSun Yat-Sen Üniversitesi değişimin ve dışa açılmanın öncüsü olan Guangdong Eyaletinde bulunuyor.

Universite Pearl nehrinin her iki yakasında ve Güney Çin Denizi ile karşı karşıya olan toplam 6.17 kilometrekarelik alana sahip 4 kampüsten oluşmaktadır.

Guangzhou Güney Kampüsü toplam 1.17 kilometrekare, Kuzey Kampüsü 0.39 kilometrekare, Zhuhai Kampüsü ise 3.48 kilometrekarelik bir alan üzerinde kurulmuştur.

Bütün kampüsler yem yeşil ağaçlar, çimenler ve muhteşem görünümlü doğal güzelliklerle dolu, üstelik çalışma ve araştırma yapmak için elverişli bir yapıya sahiptir.

Guangzhou Doğu kampüsü 1.13 kilometrekarelik bir alana sahip ve su anda yapım çalışmaları sürmektedir.

Uzun bir tarih ve mükemmel gelenekler

Sun Yat-Sen Üniversitesi öğretme ve öğrenmede onemli gelenekler ile yüksek eğitimde ismini bir eğitim markası olarak taşımaktadır. 1924'de, Dr Sun Yat-Sen, 20. yüzyılın büyük lideri,, üniversiteyi kendisi kurmuş ve kendi el yazısıyla okul düsturunu şu şekilde kaleme almıştır: ‘Kapsamlı çalış, kusursuzu hedefle, dikkatli ifade et, net olarak ayırt et; azimli bir şekilde uygula.'. Orjinal adı Guangdong olan üniversitenin adı 1926 yılında Sun Yat-Sen Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

1930'larda, üniversitede 7 bölüm bulunmaktaydı, bunlar: Sanat, Bilim, Hukuk, Mühendislik, Ziraat Bilimleri, Tıp ve Eğitim idi. 1935'de, yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

1950'lerde kolejler, okullar ve bölümler ulusal normlara gore yeniden yapılandırılmış ve Yat-Sen Üniversitesi ana disiplinleri olan liberal sanat ve bilim dalları ile çok yönlü bir üniversite haline gelmiştir. Yeni Çin'in kurulmasından itibaren, Sun Yat-Sen Üniversitesi en önemli kilit üniversitelerden biri olmuş ve Çin'deki Doktora ve Yüksek lisans dereceleri, doktora sonrası araştırmaların yapıldığı ilk grup üniversitelerin içinde yeralmıştır.

Devletin verdiği onay ile üniversite, 1990'ların başında Güney Çin'de mezunlar için ünivertsite eğitiminden master ve doktoraya kadar tüm yüksek lisans eğitimi veren bir okul kuran ilk üniversite olmuştur.

Üniversite istikrarlı bir şekilde ön lisans eğitiminin kalitesini yükseltmekte ve yüksek yeteneklerin eğitimleri için önemli bir temel oluşturmaktadır. Kuruluşun 70. yıldönümünde Başkan Jiang Zemin kitabeye ‘Dr. Sun Yat-sen'in devrimci ruhunu geliştirin, Üniversiteyi daha iyi yönetin ve daha büyük atılımlar gerçekleştirin' yazarak okul yönetimi için izlenecek yolu işaret etmiştir.

Eylül 2000'de, Tang Jia Wan'daki Sun Yat-sen Üniversitesinin Zhuhai şehrindeki Zhuhai Kampüsü tamamlanarak toplam alanı genişleterek yeni yüzyıla sağlam bir giriş yaptı. 26 Ekim 2001'de, Sun Yat-sen Üniversitesi ve Sun Yat-sen Ünviersitesi Tıp Bilimleri yeni Sun Yat-sen Üniverstisini oluştumak için birleştiler. Eğitim bakanı ve Guangdong eyaleti yönetimi bir anlaşma imzalayarak yüksek akademik standartlarda birinci sınıf bir üniversite yaratarak yeni Sun Yat-sen Üniversitesini inşa etmek için 3 yıl içinde 1.2 milyar Yuan yatırım yapmaya söz vermiş oldular.

Sun Yat-sen Üniverstesi Tıp Bilimleri'nin selefi sayılan okullardan bir tanesi Çin'deki batı tıbbının eğitiminin verildiği ilk enstütü olan aynı zamanda Dr. Sun Yat-sen'in eğitim gördüğü ve devrim çalışmalarında bulunduğu 1866 yılında kurulmuş Bo Ji Tıp Okuludur. Bo Ji Tıp Okulu, 1936 yılında Lingnan Üniversitesi Tıp Koleji olarak değişmiştir. 1953 yılında Sun Yat-sen Üniversitesi Tıp Kolejleri ve Lindang üniversitesi birleşerek Güney Çin Tıp Koleji adını almış, 1954'de de Guangdong Guanghua Koleji bu koleje bağlanmıştır. Üniversite daha sonra sırasıyla Guangzhou Tıp Koleji ve Sun Yat-sen Tıp Kolesi isim değiştirmiş; istikrarlı bir şekilde gelişerek cok çeşitli bolum ve okullarıyla cok yonlu bir tıp üniverstesi halini almış, ulusal anlamda ileri düzeyde olduğunu kanıtlamış genetik bilimler, göz bilimi, tumor çalışmaları, parazit çalışmaları, parazit hastalığı, organ nakli, karaciğer enfeksiyonları, biyolojik tıp projeleri ve moleküler tıp bilimi konusunda yaptığı çalışmalar ile farkedilir başarılar elde ederek en sonunda 1985'de Sun Yat-sen Üniversitesi Tıp Bilimleri adını almıştır.

Sun Yat-sen Üniversitesi ve Sun Yat-sen Üniversitesi Tıb Bilimleri zengin bir tarihi kökene ve ortak bir akademik mirasa sahiptir. Sun Yat-sen Üniversitesinde eğitim almış bir çok kişi adını yurtiçinde ve dışında duyurmuştur; bunlardan bazıları: Lu Xun, Guo Moruo, Feng Youlan, Zhao Yuanren, Gu Jiegang, Zhou Gucheng, Yu Pingbo, Chen Yinque, Cen Zhongmian, Jiang Lifu, Wang Yanang, Ma Cai, Rong Geng, Shang Chengzuo, Wang Jisi, Wang Li, Zong Jinwen, Zhu Qianzhi, Ding Ying, Pu Zhelong vs.. Ayrıca tıp alanında bu üniversitede eğitim almış şu kişiler de kendi alanlarında saygın ve tanınan kişilerdir: Ke Lin, Liang Boginag, Xie Zhiguang, Chen Xintao, Chen Yaozhen, Qin Guanyu, Lin Shumo, Zhou Shoukai, Zhong Shifan, Mao Wenshu ve Chen Guozhen. Bu ünlü ve başarılı mezunların üniversitede toplanması ve bir jenarasyonun sonraki jenarasyonları yetiştirmesi sonucu sağlam bir akademik altyapı oluşmuş ve mezunların yaşamlarına farkedilir bir katkısı olmuştur.

Ülkenin değişimi ve dışa açılması ayrıyetten Guangdong eyaletinin hızlı ekonomik gelişmesiyle birlikte Sun Yat-sen Üniversitesi ve Sun Yat-sen Üniversitesi Tıp Bilimleri ardı ardına eğitim reformları gerçekleştirmeyi başarmış ve önemli bir gelişim sağlamıştır. 1993'den itibaren, Eğitim Bakanlığı, Sağlık Departmanı ve Guangdong eyaleti yönetimi yeni Sun Yat-sen Üniversitesi ve Sun Yat-sen Üniversitesi Tıp Bilimleri'nin oluşması için ortak çalışma gerçekleştirmişlerdir. Son yıllarda her iki üniversite de eğitimin düzenli olarak gelişmesi, servis sistemleri ve bina altaypısı gibi çeşitli kritelerin bulunduğu ‘211 proje' gözetiminden başarıyla geçmişlerdir. Iki üniversitenin birleşmesi eğitim programlarını daha kapsamlı ve fakültelerin çok yönlü eğitim vermelerini sağlamıştır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:20 pm

Hang Zhou

Zhejiang eyaletinin başkenti olan Hangzhou, aynı zamanda eyaletin politika, ekonomi ve kültürel merkezi. Çok sayıda doğal harikasıyla ve kültürel mirasıyla Hangzhou, Çin'in en önemli turistik yerlerinden biri.

Şehrin güney sınırını Büyük Kanal oluşturuyor ve Çin'in güneyindeki Qiantang nehrine katılıyor. Bu katılım harika Yangtze deltasını oluşturmuş. Hangzhou astropikal muson iklimine sahip ve burada 4 mevsim yaşanıyor. Buna karşın yazın sıcak kışın çok soğuk dönemler oluyor. Batı Gölü şüphesiz Hangzhou'nun en güzel yerlerinden biri. Doğal harikaları, manzarası, tarihi kalıntıları ve kültürel mirasıyla ünlü bir yer. Manzaralı alanda Solitary Tepesi, General Yue Fei Mozolesi, Six Harmonies Pagoda ve Yin Tapınağı bulunuyor. 'Batı Gölünün 10 Görünümü' ziyaretçiler için özel olarak seçilmiş manzara göl, dağ ve anıt görünümleri sunuyor.

Hang Zhou'da çok sayıda ulusal müze kurulmuş. Müzeler Çin kültürünün tanıtımını sağlıyor. Mesela Ulusal İpek Müzesi ve Çay Müzesi, Hangzhou'daki diğer müzelere oranla cezbedici ve geleneksel Çin kültürünü daha iyi tanıtıyor. Seyahatinizin en önemli kısımlarından birini yerel tatlar oluşturuyor. Hangzhou yemekleri, hazırlanışı, pişirilişi ve sunumu açısından sofistike bir tada sahip. Çok sayıda yerel spesiyale ve kültürel deneyime sahip Hangzhou'da geziniz size çok şey katabilir. Çok sayıdaki yerel spesiyaliteler seyahatinize kültürel bir deneyim kazandıracak. Size Begaar'ın Tavuğu'nu, Sweet Sour Source'dan Batı Gölü balığını, Dongpo Pork'u ve kızarmış karidesleri tavsiye ediyoruz.

Hang Zhou'daki alışveriş mekanları da heyecan verici ve uygun. Ziyaretçiler ve turistler, Qing He Fang sokağına gitmekten çok hoşlanıyor. Sokak tarihi, kültürü ve daha birçok özelliğiyle Güney Song Hanedanlığı'ndan (1127-1279) kalan çok meşhur bir yer. Alışveriş tutkunları antika yapılara ve satın alacakları yerel mallara havran kalacaklar. Çay, ipek ve desenli kumaşlar satın alınmayı bekliyor. Hangzhou geceleri çay evleri, çeşitli pubları ile iyi ve poüler. Batı Gölü, arkadaşlarınızla hoş sohbet edebileceğiniz ve birkaç fincan çay içebileceğiniz ideal bir yer. Batı Gölü'nün eşsiz doğal guzelliğiyle çevrili kent, yüzyıllardır ziyaretçilerin ve turistlerin akımına uğruyor. Ünlü gezgin Marco Polo, 13'üncü yüzyılda geldiği Batı Gölü'nün doğal güzelliğini, şiirlerinde esin kaynağı olarak kullanmış.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:20 pm

Zhe Jiang UniversityZhe Jiang Univesity, Hangzhou Shanghai'a tren veya otobüs ile yalnızca iki saat uzaklıktadır. Beijing, Xi'an, Guilin, Kunming ve Hongkong gibi başlıca şehirler tren ve hava yoluyla zahmetsizce ulaşılabilecek şekilde konumlanmışlardır. Ayrıca Hangzhou'dan Kore'ye, Japonya'ya, Tayland'a, Singapur'a ve daha bir çok şehire direkt uçuşlar mevcuttur. Modern bir şehir olan Hangzhou uygun karayolu, tren ve havayolu sistemlerinin, modern alışveriş merkezlerinin ve eksiksiz tıbbi hizmetlerin de dahil olduğu gelişmiş kamu olanakalarıyla donatılmıştır. Hangzhou'da 4 mevsimin güzelliğini barındıran subtropikal mason iklimi hakimdir. Yazın 28.6 C, kışın 3.8 C olmak üzere yıllık ortalama sıcaklık 16.2 C'dir. Donsuz geçen gün sayısı 230-260 gündür.

Uluslararası öğrenciler Zhejiang Üniversitesi'ne ilk geldiklerinde ilk karşılandıkları yer Hangzhou Xiaoshan Uluslararası Havalimanı'dır. Kalacakları süre zarfında çeşitli kampüslerde bulunan uluslararası öğrenci yurtlarına yerleştirileceklerdir. Yuquan Kampüsü'ndeki yeni inşa edilmiş olan müstakil binanın içinde sınıflar, dil labarotuvarı, iş merkezi, okuma odası, café, umumi mutfak, çamaşır makineleri ve kurutucular bulunmaktadır. Kampüste konaklama Zhejiang Üniversitesi'nde 4 ay kalan öğrenciler için çeşitli yurtlardaki oda koşullarına bağlı olarak günlük 3-7 USD arasında değişmektedir.

* 1897: İlk kurulduğunda adı Qiushi Academisi idi

* 1928: Daha sonra National Chekiang Universitesi olarak değiştirildi

* 1936: Batıya taşındı ve "Cambridge of the East" olarak adlandırıldı

* 1952: Çin Yükseköğretim Eğitim Sistemi'nin 1952 yılında yeniden organize edilmesi sırasında Zhejiang Üniversitesi bazı fakülteleri diğer üniversitelere dâhil olurken çeşitli tek disiplinli fakültelere ayrılmıştır. During the readjustment of China's Tertiary Education System in 1952. Zhejiang University divided into several monodisciplinary colleges while some of its disciplines were merged into other universities.

* 1998: Daha önceki Zhejiang Üniversitesi, Hangzhou Üniversitesi, Zhejiang Ziraat Üniversitesi, Zhejiang Tıp Üniversitesi ana üniversitenin ilgili fakülte ve bölümlerinden ortaya çıkmıştır ve daha sonra daha kapsamlı olan yeni Zhejiang Üniversitesi'nde yeniden bir araya gelmiştir

* Zhejiang Üniversitesi Çin'deki yüksek öğrenim enstitüleri arasında en popüler olanlardan bir tanesidir. Çin'in ve dünyanın ekonomik ve sosyal gelişime katkıda bulunmak için beraber çalışan Çin'den ve diğer ülkelerden ünlü akademisyenlerin yer aldığı yüksek öğretim ve araştırma merkezidir.

Sayısız fakülteye sahip olan Zhejiang Üniversitesi öğrencilerine gelecekte profesyonel, entelektüel ve kişisel başarı, politik, ekonomik ya da akademik olmak üzere çeşitli alanlarda liderlik kapasitesini yapılandırmayı sağlayan kapsamlı bir üniversitedir. Üniversitenin araştırmadaki rolü de aynı derecede önemlidir. Üst seviye ve geniş kapsamlı araştırma olanağı ve mezun olmuş öğrenci sağlayan fakültesiyle birlikte üniversite bugünün ve geleceğin acil çözüm bekleyen konularını ve sorunlarını hedef almak için hem temel hem de uygulanmış projeleri üstlenmektedir.

Eğitimin, araştırmanın ve sosyal hizmetlerin esas görevlerinde mükemmelliğe ulaşmak için Zhejiang Üniversitesi uluslar arası ortaklarıyla işbirliğine ve alışverişe büyük önem vermektedir. Bugün 110'dan fazla üniversite ile işbirliğine dayalı ilişkileri, dünyanın çeşitli yerlerinden devlete ait organizasyonları ve işleri ve her yıl yaklaşık 90 ülkeden 2000'den fazla tezli ya da tezsiz programa katılan yabancı öğrenciye, 300'den fazla uluslar arası burslu öğrenciye sahip ve 6 kampüsünde ortak araştırmalar yürütüyor.

Zhejiang Üniversitesi'nde bulunan entelektüel olanak çeşitliliğini tarif eden bir yol haritasıdır. Üniversitenin akademik programları için hem kapsamlı bir rehber hem de başarılarının ve amaçlarının bir vasiyeti. Umuyorum ki bu bilgiler niyahetinde sizi dünyaca ünlü doğal manzaralarıyla turistik bir mekân olan ve geçtiğimiz son 25 yıl içerisinde ekonomik açıdan yükselişe geçen Zhejiang Eyaleti'nin başkenti olan Hangzhou'da bulunan bir üniversitedir.

1998 Eylül ayında Zhejiang Üniversitesi, Hangzhou Üniversitesi, Zhejiang Ziraat Üniversitesi ve Zhejiang Tıp Fakültesi olmak üzere ve her biri Hangzhou sınırları içerisinde bulunan 4 ayrı üniversiteyle birleşme temelinde yeni bir Zhejiang Üniversitesi kuruldu. Devlet Şurası tarafından da onaylandığı üzere yeni Zhejiang Üniversitesi'nin kurulması reform ve Çin'in yüksek öğretimi açısından önemli bir adım. 4 üniversite de aynı geçmişe sahip, bir asır önce kurulan Quishi Akademisi (Çince kelime anlamı "gerçeği aramak") Çin'de yüksek öğrenimin ilk enstitülerinden birisi. Sonuç olarak, hepsi "Quishi"nin ruhunu miras almışlar ve aynı zamanda öğretim ve araştırma alanında kendilerine özgü özelliklerinin temellerini atmışlar.

Çin Eğitim Bakanlığı idaresinde yeni Zhejiang Üniversitesi felsefe, tarih, eğitim, bilim, ekonomi, hukuk, yönetim, mühendislik, ziraat ve tıp gibi öğrenim Alanları açısından 11 branşı içeren kapsamlı bir üniversitedir. Üniversitenin bünyesindeki öğrencilere sağlamakta olduğu 115 farklı imkân mevcut, ayrıca 312 programda master, 237 programda da doktora vermeye yetkilidir. Yönetimi altında 13 Anahtar Laboratuar, 2 Ulusal Mühendislik Araştırma Merkezi bulunuyor. Bunların yanı sıra, 24 ulusal kilit uzmanlık alanı ve 39 post-doktora istasyonu bulunuyor.

Huzur veren iklimi, tablo gibi manzarasıyla ve olumlu akademik atmosferi ile Zhejiang Üniversitesi öğretme, araştırma ve öğrenme açısından ideal bir yer. Yuquan, Xixi, Huajiachi, Hubin, Zhijiang ve Zijingang'da bulunan 6 kampüsü ile üniversite zemini 2.000.000 metre kare toplam 533 hektar alanı kaplamakta. Hâlihazırda tam zamanlı öğrencilerin sayısı 40,000'i buldu bunların içinde 23,600'ü lisans öğrencisi, 9,300'ü yüksek lisans mezunu ve master öğrencisi ve 6,200'ü aşkın doktora adayı bulunmakta. Ayrıca lisanslı lisanssız programlarda yetişkin eğitimi alan yaklaşık 37,000 öğrenci var. Bunların arasında 8,400 çalışan ve işçi 14 Çin Bilim Akademi üyesi, 9 Mühendislik Akademi üyesi, 1.200'ü aşkın profesör ve 2.400'ü aşkın profesör asistanı bulunmakta. Toplam 83.000 metre karelik alanda üniversite kütüphanesinin 6.390.000 ciltten fazla kitap bulunuyor. Bunun yanında Zhejiang eyaletinin dört bir yanındaki insanlara tıbbi hizmet sağlayan üniversiteye bağlı 6 adet hastane bulunuyor.

Bu yüzyılın sonunda, üniversite birleşme ile sağlanan fırsatlardan yararlanmakta ve eğitim ve araştırmaya öncelik vermekte. Ulusun ekonomik gelişimine hizmet etmeye ve tüm gayretini dünyadaki birinci sınıf üniversiteler ile aynı seviyeye gelebilmek için göstermeye yöneliyor.

Uluslar arası Fakülte

Zhejiang Üniversitesi Uluslar arası Fakültesi uluslararası öğrencilerin kaydolması ve yerleşmesi açısından özel bir öğretim ve yönetim birimi. Hâlihazırda üniversitede dünyanın 90'ı aşkın ülkesinden 1,000'den fazla öğrenci bulunuyor. Fakülte Çin dili ve kültürünün çeşitli uzun ve kısa dönemli programlarının yanı sıra Çince etütler de uyguluyor. Çeşitli uluslara mensup öğrencileriyle fakülte öğrencilerine iyi fırsatlar sağlayan ve değişik kültürleri tecrübe edip anlamalarını sağlayan minyatür bir uluslar arası topluluğu andırıyor.

Zhe Jiang University, Uluslar arası Öğrenciler için Akademik Takvim -

* Çok çeşitli dallardaki lisans, yüksek lisans ve doktora programları dersleri hem İngilizce hem de Çince olaark sunulmakta;

* Çin dili, kültürü, ekonomisi ve hukukunu içeren lisans programı Çince etütleri;

* Uluslar arası öğrenciler için dil ve kültür programları;

* Grup ya birey olarak öğrencilere kısa dönem (1-3 hafta arası) programlar, farklı uluslararası öğrenci ve ziyaretçiler için yiyecek ve içecek temini, Çince ve İngilizce olarak sunulan Çin dili, kültürü, ekonomisi, geleneksel tıp gibi alanlardaki şehir turu, fabrika, iş yerleri ya da eğitim enstitülerine ziyaretler gibi alan çalışma dersleri.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:22 pm

Nan Jing

Nanjing Hakkında

Nanjing, tarih olarak Nanking dahil, Yangtze nehrinin uzantısının biraz aşagısında yer alır ve Jiangsu eyaletinin başkentidir. Tarihiyle ve kültürüyle ünlü bir şehirdir. Tam anlamıyla ‘Güney Başkent' olan Nanjing 10 hanedanlığın başkentidir. Ayrıca 1911 devriminden 1949'da komünisitlerin galibiyetine kadar Çin Cumhuriyetinin başkentiydi. Bugün Nanjing, gökdelenler, oteller ve alışveriş merkezleri ile dolmus, telaşlı bir anakente dönüşmüştür. Şehir, Çin'e gidilğidinde turistler için ilk varılacak yerdir ve ayrıca güçlü bir ögrenci unsuruna sahiptir ve Mandarin Çince'si ögrenimi görmek icin gelen bircok yabancıyı hayran bırakır.

NÜFUS: 6,238,000
BÖLGE: 6,597 square. km
ORATALAMA YILLIK SICAKLIGI: yaklaşık 61 degrees Fahrenheit
ŞEHİR ÇİÇEĞİ: erik çiçegi
TAKMA ADI: Ateş ve Taş şehri

Nanjing, Çin'in Jiangsu eyaletinin başkentidir ve Çin tarihinde ve kültüründe önemli bir yere sahip bir şehirdir. Nanjing, birkaç tarih periyodu boyunca, Çinin başkenti olarak kaldı ve 4 müthüş eski Çin başkentinden birisi olarak bilindi. Nanjing ayrıca Çin'in yönetimsel yapısında, hukuksal ve ekonomik özgürlüğü bakımından eyalet yetkilerine yakın anlamında olan ast-eyalet statüsüne sahip 15 şehirden birisidir. Buna ek olarak, kanunen Taiwan ve komşu adaları kontrol eden Çin Cumhuriyetinin başkentidir.

Yangtze nehrinin akış yönünde ve Yangtze Nehri Deltası ekonomik bölgesinde yer alan Nanjing, her zaman Çin'in en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Çin'in 6 hanedanlığının ve Çin Halk Cumhuriyetinin başkenti olmuştur. Nanjing her zaman egitimin, arastırmanın, ulaşımın ve turizmin tarihi boyunca, ulusal merkezi olmustur. Shanghai'ın yanında, Dogu Çin bölgesinde ikinci büyük ticaret merkezidir.

Tarih

Nanjing, Güney Çin bölgesinde, ilk kurulan şehirlerden birisidir. Anlatılanlara göre, Fu Chai, Wu eyaletinin kralı, ilk şehri olan bugünün Nanjing'i, Yecheng'i M.Ö. 495'de kurdu. Daha sonra M.Ö. 473'de, Yue hükümeti Wu'yu fethetti ve şimdiki Zhonghua geçiti civarında bulunan, Yuecheng şehrini kurdu. M.Ö 333'de, Yue hükümetini ortadan kaldırdıktan sonra, Chu hükümeti, kuzeydoguda şimdiki Nanjing'in bir bölümünde, Jinling Yi'yi kurdu. Bundan sonra, şehir birçok kez yıkıldı ve tekrar insa edildi.

Nanjing, ilk olarak üç krallık dönemi boyunca Wu Krallıgı'nın başkentinin Jianye'ye taşındıgı M.Ö. 229'de baskent oldu. Bu sehir M.Ö. 211'de Jinling Yi'in destegiyle genişletildi. 5.Hu'nun istilasından sonra, Jin hanedanlıgının soyluları ve zenginleri Yangtze nehrinin karşısına kaçtı ve sonraları Jiankang diye adlandırılan, Nanjing'i başkent olarak kurdu. Bundan sonra, Jiankang, kuzey-güney ayrımı dönemi boyunca ta ki Sui hanedanlıgının Çin'in topraklarını birleştirmesine ve tüm şehri tarım arazisine dönüştürmek icin tahrip etmesine kadar, güney Çin'in başkenti olarak kaldı. Şehir, gecikmiş Tang hanedanlıgı boyunca yeniden inşa edildi ve kısa süre yaşayan Güney Tang krallıgı (937-975) tarafından tekrar başkent yapıldı. Devamlı olarak kuzey yabancı saldırılarının tehditi altında olmasına ragmen Jiankang endüstrisi, Song hanedanlıgı boyunca gelişti ve zenginleşti. Mogollar Çin'i ele gecirdikten sonra, şehrin tekstil endüstirisinin merkezi olma statüsünü ilerletti.

Yuan hanedanlıgı sonunda, lordlar savaşı bölünmeleri periodu boyunca, başarılı bir şekilde yükselişinden sonra, Ming hanedanlıgının kurucu imparatoru Zhu Yuanzhang 1368'de tekrar, ilk olarak modern ismini vererek "Nanjing"'i, başkent olarak kurdu. Bu süre boyunca dünyadaki en büyük şehri kurdu; 200.000 hektar için, projeyi tamamlamak 21 yıl sürdü. Şuanki Nanjing şehir duvarı o zaman inşa edildi; bu, dünyadaki en uzun süre yaşayan duvardır.

Nanjing,1400 yılındaki 487.000 nüfusuyla 1358'den 1425'e kadar, dünyadaki en büyük şehir olarak bilinir.Qing hanedanlıgı boyunca, Nanjing bölgesi Jiangning olarak bilindi ve Liangjiang Viceroy hükümetinin mevkisi olarak hizmet verdi. Nanjing, 19.yy yarısında Taiping krallığının başkentiyken, Tianjing olarak yeniden adlandırıldı. Qing generali Zeng Guofan 1864'de şehri tekrar almasıyla,100.000'in üzerinde intiharlar ya da ölümüne dövüşlerle şehirde toplu kıyımlar olmaya basladı.

Xinhai devrimi, ilk gecici başkanı Sun Yat-sen ile 1912 Ocak ayında Çin Cumhuriyeti'nin kurulmasını sagladı ve Nanjing yeni başkent olarak secildi. Halbuki Quing hanedanlıgı hala kuzey illerini kontrol ediyordu, bu yüzden devrimciler imparatorun feragatı için Yuan Shikai'nin Sun ile başkanlık için yer degiştirmesini istediler. Yuan, Beijing (kendi güç bölgesine daha yakındı)'in başkent olmasını talep etti.

1927 de, Chiang Kai-Shek altında Kuomintang, tekrar Nanjing'i Çin Cumhuriyeti'nin baskenti olarak kurdu ve bu durum bir kere daha, uluslararası kabul görmüş, KMT güçleri'nin 1928'de Beijingi ele gecirmesiyle sonlandı.

1937'de, Japon ordusu saldırdı ve Çin'in sonradan başkenti olan Nanjing'i işgal etti. Bu durum çogu kez sistematik olarak vahşi Nanjing katliamının, şehri işgal etmiş güclerin uygulaması olarak bilinir. Resmi kayıtlar olmadığından, toplam ölüm sayısı bilinmiyor, çogu kez bu duruma itiraz edildi, ancak ölümlerin sayısı 300,000 civarında oldugu tahmin ediliyor. Şehrin batısında bu vakayı imgeleyen bir anıt bulunmaktadır

Wang Jinwei tarafından bir Japon işbirlikçi, Chongquing'deki Chiang hükümetine rakip olarak Nanjing'e yerleşti ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, KMT merkez hükümetini Nanjing'e taşıdı. 23 Nisan 1949'da, Halkın Özgürlük Ordusu Nanjing'i fethetti, resmi olarak kıtada da Çin Cumhuriyeti yönetimi son bulmus oldu. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra, Nanjing başlangıçta eyalet seviyesinde bir yerel idareydi ancak cok kısa sürede ve su anda degişmediği gibi, Jaingsunun eyalet başkenti oldu.

2002'ye kadar, Çinin İçişleri bakanlığı, Taiwanda yayınlanan ders kitaplarına ek olarak, Çin Cumhuriyeti'nin başkenti olarak Nanjing'e atıfta bulundu.

Ekonomi ve Erken Gelişme

3 Krallık döneminden bu yana Nanjing, stratejik konumundan ulaşım kolaylığından dolayı madeni para basımı ve tekstil konusunda bir endüstri merkezi haline gelmiştir. Ming hanedanlığı döneminde Nanjing'in endüstirisi çok büyüdü ve şehir Çin'de hatta dünyada en zengin şehir olmaya başladı. Tekstil, madeni para, yazma, gemi yapımı ve daha birçok endüsrinin gelişimini sağladı ve uzak doğu bölgesinde en yoğun iş merkezi oldu.

20.yy'ın ilk yarısına kadar , Nanjing'in çoğunlukla zengin nüfusun hızla yayılmasından dolayı yavaş yavaş üretim şehrinden tüketim şehrine dönüşmeye başlaması Çin'in siyasal gündemine tekrar gelmiştir.Zhonyang gibi mağazaların sayısı arttı, tüm Çindeki tüccarların mallarını Nanjing'de satmaları cazip hale geldi. 1933'de, gıda ve eğlence endüstirisinden elde edilen gelir tarım ve üretim endüstrisinden sağlanan geliri geçti. Şehir nufusunun üçte biri hizmet sektöründe, fahişelik, uyusturucu ve kumarla geçindi.

CPC 1950 yılında, hizli endustrilesme ulusal planının bir parçası olarak, devlet destekli bir dizi agir sanayi kurabilmek icin, yogun olarak Nanjing'e yatırım yaptı. Elektrik, mekanik ve çelik fabrikaları ardarda kuruldu, Nanjing doğu Çin'de ağır sanayi üretim merkezine dönüştürüldü.
İnşaatta dünya çapında bir şehir olan Nanjing yöneticileri gelişme döneminde örnegin milyon yuanları olmayan kömüre harcamak gibi feci hatalar yaptılar ve bunun sonucunda 60'lı yılların sonunda ekonomi negatif yönde ilerlemeye başladı.

Bugün

Şehirdeki bugunkü endüstri elektronik, araba, petrokimya, demir-çelik ve enerji ile karakteristik olarak 60'lardan kalmadır ve 5 temel endüstridir. Devlet destekli büyük mümessiller Panda Elektronik, Jin. Motor ve Nanjing Çelik'dir. Üçüncü sanayi şehrinin GSMH'nin %44'ünü alarak tekrar öneme kavuşmuştur. Şehir ayrıca Yangtze Deltasındaki komşu şehirlere karşın yabancı yatırımcılar çekmekte ve Fiat, Iveco, A.O. Smith and Sharp gibi çok sayıda ululslararası ve ünlü firmalar uzantılarını oraya kurmuşlardır. Çin'in Dünya Ticare Örgütü'ne girişinden sonra, Nanjing yabancı yatırım atağında artış sağlamış ve ortalama hergün 2 yeni yabancı şirket kurulmuştur.

Hükümet, toplamda 5 tane olan geniş endüstriyel park binalarına sahiptir: Gaoxin, Xingang, Huagong ve Jiangning. Çabalara ragmen, Nanjing hala Wuxi,Suzhou ve Hangzhou gibi diger komsu sehirlerinin gerisindedir. Ek olarak, geleneksel olan devlet malı şirketleri, kendilerinin uzman uluslararası firmalarla rekabette yeteneksiz olduklarını anladılar ve bu yüzden onlar derinlemesine ya iflasa yada özelliştirmeye sürüklendiler.Bu durum, teknik olarak işsiz olmayan ancak uygulamada işsiz olan büyük sayıdaki işçilerin geçici olarak işten çıkarılmalarıyla sonuçlanmıstır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:23 pm

Nanjing Üniversitesi

Nanjing Üniversitesi


Nanjing Üniversitesi Çin'in belli başlı kapsamlı üniversitelerinden birisidir ve direk olarak egitim bakanlığına baglı olarak calısır. Nanjing 6 hanedanlıgın eski başkentinde bulunur.

Üniversitenin tarihi, Sanjiang ögretmen okulunun kuruldugu zamana, 1902'ye dayanır. Daha sonra Liangjiang ögretmen okulu, Nanjing yüksek ögretmen okulu, Ulusal Güneydoğu üniversitesi, 4.Zhongshan Üniversitesi ve ulusal merkez üniversitesi olarak gelişti. 8 Agustos 1949'da, ulusal merkez ünv., Ulusal Nanjing ünv.olarak yeniden isimlendirildi. 1950 Ekim'inde, eğitim bakanlığının istegi üzerine, ismi Nanjing Üniv. olarak degiştirildi.1952'de, ulusal çapta üniversitelerin reorganizasyonu basladıgında, bazı okullar, mühendislik okulu ve ziraat okulu gibi,üniversieteden ayrıldı; bu arada, universite, serbest sanatlar okuluna ve 1888 de kurulan Nanking üniversitesinin fen bilimleri okuluna dahil oldu.Yeni üniversite Nanjing üniversitesi okulu olarak isimlendirildi ve Nanjing üniversitesinin kampusu Sipailou'dan Gulou'ya taşındı.

Bugün,Nanjing Üniv. 2 kampüse sahip, birisi Gulou'da, digeri Pukou'da ve toplamda yaklasık 600 hektardan daha fazla bir alandadır. Bu, güzel kampüsleriyle ve modern ögretimiyle, arastırma kolaylıklarıyla, Çin'deki en iyi üniversitelerden birisidir. Su anki rektörü profesor Jiang Shusheng, bir fizikçidir. Üniversite, yıldönümünü her yılın mayıs ayında kutlar.

Üniversite, her seviyeden uluslararası öğrencilere ileri seviyede Çince dil programları eğitimi sunar

Uluslararası Nanjing üniversitesi, uluslararası akademik degişim programlarıyla, Çin'deki en aktif üniversitelerden birisidir. 1979'dan beri, yaklaşık 30 ülkeden 180'den fazla üniversite ve enstitü ile bağlantı halindedir ve 1800'ün üstünde bilim adamı ve öğretim üyesi ögretmek ve okutmak için calısmışlardır; bunlar, 120'den fazla uluslararası konferans verdiler ve 2500'den fazla ögretmen, yüksek dereceler almak ve idari arastırmalar icin yurtdışına gönderildi. Bu süre içinde, 6000'den fazla uluslararası ögrenci bu üniversitede eğitim almıştır. Nobel ödülü adayları olan; Profesör Chen Ning Yang, Tsung Dao Lee, Ilya Prigogine, Sheldon Glashow ve Robert Mandel'e üniversite tarafından onur doktoraları ya da profesörlük verilmiştir. Büyük bir sayıdaki dünyaca ünlü siyaset ve iş adamları, bilimciler ve sosyal aktivistler ülkeyi ziyaret etmişlerdir, bunlardan bazıları: ABD. başkanı George Bush, eski Fransa başbakanı Francois Mitterrand, eski Avustralya başbakanı Robert Hawk da Nanjing Üniversitesini ziyaret etmiştir. Uluslararsı deneyimcilerin ögretimi, arastırması ve yönetimini ögrenmek için, Nanjing Üniversitesi çeşitli seviye ve modellerde uluslararası işbirliği arastırmaktadır. Üniversite, ABD'nin Johns Hopkins Üniversitesi ile birlikte Çince ve Amerikan çalısma merkezleri, Almanyadaki Gottingen Üniversitesi ile Sino-Alman hukuk enstitüsü, Japon telekomünikasyon bakalığı ile uzak mesafade uydu ögretimi sistemli multi medya labaratuvarları kurmustur. Sino-ABD eğitici işbirliği modelindeki başarı, Çin ve Amerikan liderlerinin dikkatini cekti ve tebrik edildi, ayrıca akademik dünyada cok iyi bilinmeye basladı. Bu nedenle Nanjing Üniversitesi yurtdışına gitmeden de öğrencilerin batı kültürünü öğrenmeleri için ideal bir yer olarak gösterildi.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:26 pm

Nanjing Normal Üniversitesi

Nanjing Normal Üniversitesi


Nanjing Normal Universitesi, 100.yılının başlangıcında olan, ‘211 Proje' adı altındaki ulusal kilit üniversitelerden biridir ve ayrıca yerel olarak yüksek ögrenimin meşhur enstitüsüdür. Nanjing Normal Universitesi'nun tarihi, Quing hanedanlıgının sonunda kurulmuş ‘Sanjiang Normal Enstitü'süne dayanan, isim olarak 1902'de Zhang Zhdong, takiben Liangjiang Normal Enstitusü ve Çince Yüksek Normal Enstitü, egitimin temelinin gelişmesiyle Nanjing Yüksek Normal Enstitü'süne doğru gelişmiştir.1952'de, ülke çapındaki değişen yükselen egitimi, Zhoungyang Üniversitesi'nin departmanları ve baglı kolejler, Jingling Üniversitesi ve Nanjing Normal Kolejiyle bütünleşmiş olan Jingling Kadın Üniv.nin temeldeydi.

Nanjing Normal Universitesi, eğitim bakanlığı tarafından dış dünyaya acılması için yetkilendirilmiş ilk kurulan üniversiteler arasındadır.1978'den beri, akademik değişim baglantıları ve 44 denizaşırı üniversitesi ve enstitüsü ile işbirligi içindedir. 1275 ögretmen, yurtdışına egitim için gitme, gezme yada ögretim servisi için fırsata sahiptir. 5916 denizaşırı ögrencileri Nanjing Normal Universitesi'da egitim gördü yada egitim hizmeti aldı. Üniversite, tüm seviyeler için kapsamlı mandarin Çincesi eğitimi sağlar

Fakülteler
Nanjing Normal Universitesi, kapsamlı bilim dallarını içerir, bunlar: serbest sanatlar okulu ,gazetecilik okulu, hukuk okulu, ticaret okulu, eğitim bilimleri okulu, yabancı diller okulu, biolojik bilim okulu, jeografik bilim okulu, müzik okulu, güzel sanatlar okulu ve digerleri. Toplamda 24 okul ve departmana ek olarak, 50'den fazla arastırma enstitüsü vardır, bunlar: uluslararası ekonomi enstitüsü, filoloji enstitüsü, edebiyat enstitüsü, gazeticilik ve iletişim enstitüsü, eğitim bilimi enstitüsü, ahlaki eğitim enstitüsü, matematik enstitüsü, çevre bilimleri enstitüsü, kalıtımsal kaynaklar enstitüsü, deniz ürünleri enstitüsü, müzik egitimi enstitüsüdür.Okul ayrıca bazı ulusal ve bölgesel ana egitim merkezlerini bulunduruyor; bunlar: UNESCO kırsal egitim arastırma ve staj merkezi, Nanjing temel egitim merkezi, denizaşırı çin işleri, dil egitiminin konsey ofisi, kilit arastırma (ahlaki) sosyal bilim egitimi bakanlıgı, Nanjing müfredat reformları egitim bakanlıgı, Jiangsu eyalet ögretmenlerin egitim merkezi, Jiangsu eyalet gazeticilik yetenegi egitim merkezi, Jiangsu modern egitici teknoloji eğitim merkezi, Jiangsu temel reklamsal egitim web merkezi ve Jiangsu eyalet entellektüel nitelikli yeteneklerin egitim merkezi.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:27 pm

Ning Bo

Ning Bo Üniversitesi

NingBo Üniversitesi,dinamik,genç ve kapsamlı bir üniversite olmakla birlikte içinde bir çok bölüm bulundurmaktadır;iktisat,hukuk,eğitim,yüksek bilimler,tarih,bilim,mühendislik,agronomi,tıp ve yönetim.Burası ,Zhejiang eyaletinde yüksek eğitim sağlayan ana kurumlardan biridir.Deng Xiapoing,Ningbo Üniversitesinin adını koymuştur.Gelişimi ve kuruluşundan bu yana, üniversite gerek Çin'de yaşıyan gereksede Çin dışında oturan(ör: Sir Yue-kong Pao, Sir Run-run Shaw, Sir Chao An Chung, Sir Hans Tang, Sir Yue-shu Pao, Sir Cao Guangbiao, Sir Li Dashan, Sir Zhu Xiushan)yurtseverlerin hatırı sayılır bağışları ve cömert destekleri sayesinde gelişmiştir.Ningbo üniversitesinin sekreteri Bay Cheng Gang'dır,Nie Quihua ise üniversitenin rektörüdür.Üniversite,tarihsel ve kültürel bir şehir olan Ningbo'nun Zhejiang vilayetindedir ve Doğu Çin Denizinin sınırlarındadır.Ningbo hızla gelişmekte olan önemli bir şehir olmakla birlikte,Doğu çinin ana limanını bulundurmaktadır.Ana kampüs kueydeki Ningzhen yolu ile Yongjiang Nehrinin arasındadır.Üniversitenin 5 kampüsü olup,160 hektar alanda toplam 560.000 metrakare içerisinde kurulmuştur.Ana kampüs,çalışma ve araştırma için geniş yer ayırmış olup,muhteşem binalar ve gözardı edilemiyecek ölçekte yeşillik barındırmaktadır.

Üniversite,öğrenim ve araştırma için tam donanımlı olup,kütüphaneleri CNKI Ağ İşletme Servisine bağlıdır ve 1.400.000 kitap arşivi vardır.19 fakülte,65 bölüm ve 56 master programı içerir.Öğretim ve Yönetim görevlilerinin sayısı,2.400 olup,1300'ü öğretmen,6'sı akademisyen,188'i tam zamanlı profösör,581'i ise yarı zamanlı profösörlerdir.Ningbo Üniversitesi,Çin'in 1.grup üniversitelerinden olup,Hong-Kong,Taiwan ve Macao'lu öğrencileri kayıt etmektedirler.Genellikle üniversite eğitimi alan öğrencilere yönelik programlar olmakla birlikte,üniversite sonrası eğitim içinde okulda kuvvetli emekler verilmektedir geliştirmek için bölümü.Buna ek olarakda doktora programları sunulmaktadır.Üniversitenin misyonu ise;öğrencilerin gerçeği doğru bilgiyi kullanarak bulması ve bu bilgiyide ülkenin yararına kullanıcak bireyler yetiştirmektedir.Okul,kredi sistemini kullanarak ana konuları ara konularla birleştirip ve bunu esnek bir çalışma programı ile yapıp,kurs yapısında ise birinci blok olarak genel eğitimi,ikinci blok olarak uzmanlık alanında çalışmaları sağlıyarak öğrencilere iyi bilgiyi,güçlü kapasitelerini,şartlara ve çevreye uyma yeteneği kazandırmaktadır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:28 pm

Da Lian


Dalian Gerçekleri

1898 tarihinde kurulan Dalian da küçük yerleşimler çok eskiden beri var olsa da, Çin standartlarına göre yeni bir şehirdir. Hon Kong, Shanghai ve Qingdao gibi Dalian'ın gelişim süreci de sömürgeci işgal dönemine uzanır, burada Rusya söz konusudur. Rus yönetimi altında olan Dalian ya da önceki ismiyle Dalny, Trans-Siberian Demiryolu'nun güneydeki tepesi ve Rusya egemenliğinin kuzeydeki ana limanı olarak bilinir. 1904-5, Rusya-Japonya savaşında Rusyanın yenilmesiyle beraber şehir Japonların kontrolüne geçmiş ve Dairen diye tekrar adlandırılmıştır. Çin hükümeti 2. Dünya Savaşında (1955'e kadar şehir Rusya ile beraber yönetilse de) kontrolü ele geçirmiştir ve 1950'de şehrin ismi yeni kurulan Komünist yönetimi tarafından Luda Şehri olarak tekrar değiştirilmiştir. Şehir 1984'te (ismi tekrar Dalian olmuştur) yabancı yatırımlara açılana kadar ekonomide durgunluk dönemi hakim olmuştur. Yabancı yatırımlar şehrin gelişiminin devamı için bir kıvılcım olmuştur. ikinci büyük gelişme ise Bo Xilai nin atamasıyla başlamıştır. Bo'nun idaresindeki Dalian yeniden kalkınan birçok şehir için örnek teşkil etmektedir. Dalian ağır sanayiden uzak durmuş; altyapıya, boş arazilerin değerlendirilmesine, ticaret ve turizmdeki gelişmelere öncelik vermiştir.


Bölgeler => Dalian 4 ana bölgeye ayrılmıştır:

Zhongshan Bölgesi

Şehrin batısında yer alan Zhongshan Bölgesi (zhōngshān qū) , şehir merkezinin doğusunun yarısını (ismini aldığı Zhongshan Meydanı da dahil olmak üzere)ve ayrıca Kaplan Plajından Donghai Plajına doğru işleyen Binhai yolunun doğusunun yarısını kaplar.

Xigang Bölgesi

(xīgǎng qū), Dört bölgenin en küçüğü olan Xigang şehir merkezinin batısının yarısını kaplar. Merkezinde Halk Meydanı ve doğu tarafında Qinliwa ve Zafer Meydanı alışveriş yerleri; doğu tarafa doğru Dalian Stadyumu ve güney tepesine doğru Fujiazhuang bulunmaktadır.

Shahekou Bölgesi

(shāhékǒu qū) Merkezinde Xi'an Lu ve güneyinde Xinghai Meydanı bulunan Shahekou, şehir merkezinin güney ve batısına kadar uzanır.

Ganjingzi Bölgesi

En büyük bölge olan ve Dalian şehrinin geri kalan kısmını oluşturan Ganjingzi, Heishijiao üniversitesi ve güneydeki yüksek teknoloji bölgesinden; kuzeydeki Dalian kalkınma bölgesine ve doğudaki Yingchenzi'ye kadar uzanır.

Dalian daha geniş 6 bölgeyi de içine almaktadır:

Jinzhou Bölgesi, Lushunkou Bölgesi, Wanfangdian Şehri, Pulandian Şehri, Zhuanghe Şehri ve Changhai İlçesi (birkaç adanın olduğu Liaodong Yarımadasının doğusuna kadar uzanır). Bu bölgelerden sadece Lushunkou ve Jinzhou ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Jinzhou Bölgesi
(jīnzhōu qū) Dalian şehrinin tam kuzeyinde yer alır. İlgi çeken başlıca yerleri Golden Pebble plajı (Dalian Kalkınma Bölgesinin doğusunda) ve Xiangshui Tapınağı'dır.

Lushunkou Bölgesi
(lǚshùnkǒu qū) Merkezindeki tarihi Lushun (eskiden Arthur Limanı) şehri ile Liaodong Yarımadasının güney burnunda yer almaktadır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:28 pm

Dalian Teknoloji Üniversitesi

Dalian Teknoloji Üniversitesi


Dalian Teknoloji Üniversitesi merkez üniversitelerden birisi olarak doğrudan Çin'deki Eğitim Bakanlığının yetkisi altındadır. Yarım yüzyıl önce mühendislik okulu olarak kurulmuş ve köklü akademik sistemiyle ün kazanmıştır. Üniversite çok disiplinli bir sisteme sahiptir ve geniş bir ders seçimi sunmaktadır.

DTÜ Çin'deki yabancı öğrencilerin kaydını yapan Devlet Eğitim Bakanlığına bağlı üniversitelerin de arasındadır. Üniversite yabancı öğrencilerin kayıt, eğitim ve yönetim sorumluluğunu alan Uluslar arası Kültür Değişimleri Okulunu kurmuştur. Uluslararası dostluğu ilerletmek ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar arasındaki kültürel ve akademik değişimleri desteklemek amacıyla bu okul, dünyanın değişik yerlerinden öğrenciler almaktadır. Şuan 20'den fazla farklı ülkeden gelen yabancı öğrenciler lisans veya yüksek lisans diplomalarını almak üzere ya da Çin dili programlarına katılmak üzere burada eğitim görmektedir.

Uluslar arası öğrenciler için dil programları

Sınıf türleri: Standart ve Yoğun

Standart
Yarıyıl kursları Mart ve Eylül aylarında başlar ve giriş bölümü, temel, orta ve ileri seviyede kurslar sunmaktadır. Eğitim başvuranların isteklerine, ihtiyaçlarına ve yerleştirme sınavının sonucuna göre küçük sınıflarda verilmek üzere ayarlanmıştır.

Zorunlu Dersler
Başlangıç ve temel seviye: Dilbilgisi, dinleme, konuşma, Çince karakter okuma ve yazma olmak üzere temel becerileri geliştirmeye yönelik eğitimi içerir.

Orta ve ileri seviye: Dilbilgisi, dinleme, konuşma, yazma ve okuma dahil olmak üzere temel becerileri geliştirmeye yönelik eğitimi içerir.

Kullanılan test kitapları

Bunlar Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi ya da Pekin Üniversitesi tarafından yazılıp basılmıştır.

Seçmeliler:
Taijiquan (Dövüş sanatları), Çin hattat sanatı, Çin kültürü, Çin'in geçmişi, görsel-işitsel alıştırmalar, yemek yapma, HSK sınavı için çalışma sınıfı. Kurslar seçmelidir.

Programın Ayrıntılı Özellikleri

Pratiğe yönelik Mandarin Dil Becerileri

Sınıf her bir öğrenciye yeterli oranda eğitim zamanı sağlamak amacıyla ortalama olarak 15 kişiden oluşmaktadır. Her sömestr bir defa olmak üzere bütün öğrencilerin katılımıyla öğretmenler tarafından Çince konuşma yarışmaları düzenlenir. Öğrencilerin yeni öğrendikleri Mandarin dil becerilerini geliştirmeleri için ideal bir ortam sunulmaktadır.

Yoğun Eğitim
Dersler Pazartesiden Cumaya kadar, zorunlu kurslar için 24 saat iletişim kurma imkanı ile, HSK sınavı için yapılan ekstra çalışma sınıfına ücretsiz giriş ile birlikte verilmektedir.

Yüksek Nitelikli Fakülte
Tam zamanlı çalışan Çinli öğretmenlerin yanı sıra üniversitenin Çin Dili ve Medya Gazeteciliği bölümünden profesörler ve eğitmenler Mandarin dilini öğretmek amacı ile eşsiz öğretim tarzları ile davetli konuşmacılar olarak derslere katılırlar.

YOĞUN
2-6 hafta gibi bir süreyi kapsar. Yoğun programlar Ocak veya Temmuz ayının ortasında başlayan Çin bayramları da dahil olmak üzere devam eder. Dersler esnek olabilir ve genellikle ihtiyaçların karşılanması adına şekillenebilir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:29 pm

Shen Zhen

Wuhan University

Wuhan Üniversitesi


Çin Eğitim Bakanlığı'nın direk yönetimi altındaki Wuhan Üniversitesi,Wuhan'da bulunmaktadır.373 hektar alan üzerine kurulan üniversite ormanlık alan,yeşillik ve çiçeklerle kaplıdır.Binalar,özel mimari tasarımları ile büyüleyici bir görünüme sahiptir.Bu yüzden Wuhan Üniversitesi,dünyanın en güzel üniversitelerinden biri olarak hafızalardadır.

Wuhan Üniversitesi'nin geçmişi Ziqiang Enstitüsüne dayanır,bu enstitü 1893 yılında Zhang Zhidong tarafından kurulmuş olup,ismi çoğu kez değiştirilmiştir.Şimdiki ismini almadan önce en son adı Yerel Wuhan Üniversitesi'(1928-Temmuz)1946 yılı sonunda üniversitede 6 tane bölüm vardı.(güzel sanatlar,hukuk,bilim,mühendislik,tarım ve tıp)111 yıllık tarihi boyunca,Wuhan Üniversitesi yüksek akademik prestij kazanmıştır.Şu anda Wuhan üniversitesinin 30 okulu,6 fakültesi,3 hastanesi olup,238 master programı,162 doktora programı ve 23 tanede gelişmiş doktora programı bulunmaktadır.Buna ek olarak,labaratuarlar,jimnastik salonları,spor sahaları,yüzme havuzları,arşiv binaları bulunmaktadır.Üniversitede 47.000 öğrenci olup,bunların 30.000'i üniversite öğrencisi,17.000'i ise mezun grubudur.3.400 öğretmen kadrosunun ise,814'ü doktora danışmanı,2100 ve üzeri rakamı ise profösördür.10 yıldır üniversite akademik şirketlerle sıkı bağlar kurmuş olup, 300üniversite ile değişim prpgramı uygalamıştır.Bunlardan 200 tanesi işbirliği antlaşmasıdır.

Yabancı Öğrencilerin Eğitimi :
1950'den bugüne Wuhan Üniversitesi,Çin'e yabancı öğrenci getirmede büyük rol üstlenmiştir.50 farklı ülkeden ve dinden gelen binlerce öğrenci,üniversitede eğitim almıştır.Wuhan Üniversitesine yabancı öğrenciler üniversite eğitimi,master ve doktora programları için gelebildikleri kadar diğer yüksek öğrenimler içinde kabul edilmektedirler.Çin dili eğitiminde ise 7 farklı program uygulanmaktadır(Çin dili,Çin tarihi,Çin ekonomisi,Çin felsefesi,Çin hukuku)Okul 25 öğretim görevlisini,yabancı öğrencilerin Çince öğrenmesini sağlamak için vermiştir.

Dil Öğrencileri =>
Öğretmenler,öğrencileri ‘dinleme,yazma,konuşma' alanlarında eğitmektedirler.Öğrenim kalitesini arttırmak için öğrenciler seviyelerine göre sınıflara ayırılır.Sınıftaki öğrenci sayısı ise kesinlikle az tutulur.

Mezunlar =>
4 yıllık ve 5 yıllık(tıp,eczacılık,mimarlık ve şehir planlaması) programlar her Eylül'de başlar.

Master Programları =>

Eylül'de başlamak üzere,uzunluğu 2 yada 3 yıl arasında değişir.

Akademik Dönem :

Wuhan Üniversitesinde akademik dönemler 2'ye ayrılır : Güz dönemi VE Bahar dönemi

Genellikle dönemler 18 haftadır,son 2 hafta ise tekrar ve herdönem sonunda yapılan sınavlardan oluşur.Yeni akademik dönem ve Güz dönemi Eylül'de başlar.Bahar dönemi ise Şubat'da başlar.Yaz tatili ise Haziran'da başlar,8 hafta sürer.Kış tatili ise,Çin Bahar Festivaline göre ayarlanır.Genellikle Festivalden 10 gün önce başlar ve 10 gün sonra biter. Yaklaşık 4 hafta sürer.

Çalışma Zamanları :

Yoklama

Wuhan Üniversitesinde,ders sattleri ciddi olarak kayıt altına alınır.Aktiviteye katılmayacak olan öğrencilerin izin almaları gereklidir.Derse katılmamış ve izin almamış olan öğrenciler,yok olarak yazılmaktadır.

Derslerin 1/3 üne girmeyen öğrenci,sınavlara girme hakkını kaybedip,sonuç olarak sınav sonuçları ‘0’ olucaktır.Öğrenciler,fakültelerindeki danışmanlarının izni ile anket ve bilgi toplamak amacıyla derse girmeyebilirler.

Çıkış İçin İzin Alımı :

Üniversitedeki kontrol ile çıkış için izinler kayıt altına alınmaktadır.

Çıkış İzni İle İlgili Prosedürler :

1-Yabancı öğrenciler direk olarak fakültelerine yada okula sorup,çıkış formu doldurmalılardır.
2-Form,okul yada fakültece verilmiş tavsiyeler ve diğer meteryallerle birlikte kayıt altına alınır.
3-Öğrenciler çıkış izni aldıktan sonra,bunu kayıt altına almalıdır.Geri dönüş prosedürünün gerçeklemesi için vize ile gitmelidirler.

Gidiş Nedenleri :

1-Hasta öğrencilerin sınıfa sıklıkla katılamıyacaklarıdan dolayı,gidiş izni alabilirler ama bu yetkili bir doktorca onaylanmalı ve belgelenmelidir.Sadece 1 haftalık izin isterse bunu fakültesinden yada okuldan alabilir ancak 1 haftadan fazla izin isteyecekse,bu izin yabancı öğrenciler bölüm başkanlığından yada fakülte bölüm başkanının izni ile olabilir.İzin almadan gittiğinde ise,yok sayılır.
2-Aynı koşullar mezunlar,lisans programları ve doktora programlarındaki öğrenciler çinde geçerlidir ancak mezun grubu öğrenciler kontrol listelerinden adlarını kontrol etmelidirler.

Ayrılma Programı Ve Ayarlamalar :

*Hastalık tedavisi için ülkelerine geri dönen öğrencler,tedavilerini tamamladıktan sonra,bunu doktor raporuyla belgeledikten sonra eğitimlerine dewam edebilirler.
*1dönemde 1 ayı geçen ayrlmalarda ise,okul dondurulabilir.
*1ayı geçen ayrılmalarda okul dondurulmazsa,öğrencilik hakkını kaybedebilirler.

Ödül ve Cezalandırmalar

Ödüller,dersleri takip eden ve başarıya ulaşan öğrencilere verilir.
Halk güvenliğini bozan,kavga eden,dersi takip etmeyen,derse girmeyen ve benzeri davranışlarda bulunan öğrenciler üniversiteden atılabilir.
İlk uyarı öğrencilere ve Çin elçiliğine belirtilmemekle birlikte,aileye ve aracı kuruma da bildirilmemektedir.
Çin kanunlarına uymayan yabancı öğrenciler,devlet güvenlik organlarınca cezalandırılır ve üniversitede gereken cezalandırmayı yapar.

Sertifikalar :

Her çeşit sertifikanın kontrolü ve hazırlanması bağlı olunan fakülte tarafından hazırlanır.Değiştirilen sertifikalar,anlaşıldığı takdirde yapan kişinin Çin kanunlarına göre yargılanmasına ve Okul tarafından cezalandırılmasına yol açıcaktır.

Öğrenci Kimlik Kartları :

Öğrenci okula kaydolduktan sonra,kimlik kartları verilir.
Kimlik kartlarını kaybeden öğrenciler,yenisi için Yabancı Öğreniler Okulu Eğitim ve Öğretim ilişkileri ofisine başvurmalıdır.2/3 desimetre fotograf ve 30 RMB ödemeleri gerekmektedir,işlem 5 gün sürebilmektedir.

Kimlik kartı yabancı öğrencilerin kimlik sertifikasıdır.Çok önemlidir,kaybedildiğinde yenisi için hemen başvurulmalıdır.

Eğitim Sertifikası :

Wuhan Üniversitesi,İngilizce ve Çince olarak sertifika verebilir.
10 RMB sertifika ücretidir ve 5 gün işlem süresidir.

Transkript :

Wohen Üniversitesi öğrencilerine,almakla yükümlü oldukları dersleri bitirdiklerinde yada mezun olduklarında okuldan genel transkript alabilirler. Eğer kopyasına ihdiyaçları olursa,bunuda okuldan temin edebilirler. Her bir transkript için 10 RMB alınır ve işlem süresi 5 gündür.

Üniversiteden Ayrılma Prosedürleri :

Üniversiteyi bitirmek için,ayrılmadan bir hafta öncesinden okul kimlik kartı ile birlikte Yabancı Öğrenciler Eğitim Fakültesine gidip,form alınıp aşağıdaki prosedürler takip edilmelidir.

Öğrenci Kimlik Kartının hükümsüzleştirilmesi
Kütüphane kartının hükümsüzleştirilmesi
Tüm finansal işlemlerinin bitirilmesi
Yabancı öğrenciler binasında yaşıyan öğrenciler gerekli uygulamalara göre çıkışlarını almalıdırlar.
Sertifika için 2/3 fotoğraf ve 30 RMB ücret verilmelidirler.
Transkript ve Sertifika alımı
Yabancı öğrenciler mezun olduktan yada kursu bitirdikten 15 gün içinde üniversiteden ayrılmalılardır.

Konaklama:

Çin’de yabancıların giriş ve çıkışlarının kontrol yasasına göre,öğrenciler girişlerinden sonra kalıcakları yeri yerel polis karakoluna belirtmek zorundadırlar.Eğer okulda kalıcaklarsa okula,hotelde kalıcaklarsa hotele bildirmelilerdir. Şehir merkezlernde oturanlar 24 saat içinde,kırsal yerlerde yaşıyanlar ise 72 saat içinde belirtilmelidir. Form düzgün,kapsayıcı ve doğru olarak doldurulmalıdır.
Yaşanılan yerdeki değişiklik zamanında bildirilmelidir. Bu Uygulamaları geciktiren yada yapmıyanlara 50RMB’den 500RMB ‘ye kadar ceza verilmektedir.

Fiziksel Değerlendirme :

*Tüm yeni öğrenciler için geçerlidir,Sadece sağlıklı öğrenciler,bu değerlendirmeyi geçip üniversitede eğitim görmeyi hak edebilirler.
*6 ay yada daha fazla sürecek olan eğitim için öğrencinin mutlaka fiziksel değerlendirmeden geçmesi gerekmektedir.
*Konaklama izninin alınması için,yeni yabancı öğrencilerin mutlaka bu değerlendirmeden 1 hafta içinde geçmesi gerekmektedir.

Hygienic Quarantine Office, Wuhan Branch P.R.China
Adres: No. 457 South Luoshi Road, Hongshan District, Wuchang
Numara: 87384283 87384289
Çalışma Zamanları: 08:30-11:30 .14:30-17:30

Fiziksel Değerlendirme Koşulları :

Öğrenciler,fiziksel değerlendirme sonuçlarını fotograflarıyla birlikte rapor etmelidirler.Araştırmanın

kapsama alanı şöyle olmalıdır : Anti-HIV, PR, TPPA, HbsAg, AntiHCV, ALT/GPT, etc. X-ray değerlendirilmesi sunulmalıdır.

Toplam vücut analizi: 475 RMB,(sonuçlar 3gün içerisinde verilmektedir.)
Kontrol: 100 RMB
Frengi: 100 RMB
HIV: 80 RMB
X-ray: 40 RMB
Hepatit A, B, C ve yaşam fonksiyonları
Yabancı öğrencilere verilen illegal çalışma hakkındaki talimatlar:
Yabancı öğrenciler Çin’deki eğitimleri süresince çalışmaları,iş ve ticaret aktivitelerinde bulunmları yasak olup,üniversitece belirlenmiş kurallar ışığında,part-time işlerde çalışabilirler.
Wuhan Üniversitesinde belirtilmemiş bir koşul olan,başkasına para karşılığı dil eğitimi vermek ve bazı kurumlarda yapılan eğitimcilik,öğrenciler için yasa dışıdır. İllegal iş yapan yada bunun için başvuran öğrenciler,1000RMB ‘den az olmamak koşuluyla cezalandırılırlar.Öğrencilere yasadışı iş veren kurumlar ise 5000RMB ve 50000RMB arasında cezalandırılırlar.

Posta Hizmeti :
Üniversitede 4 tane posta ofisi bulunmaktadır.Yabancı öğrenciler istekleri ve koşullarına göre seçimlerini yapabilirler.
Şube:Maple Garden Postanesi
Şube:Hidrolik ve Elektriksel Mühendislik Postanesi(Tianyuan Restuarant’ın karşısında)
Şube:Elektronik Bilgi okulunun karşısında
Şube:Zhongnan Hastanesi’nin ana kapısında

Öğrenciler,paketlerini yada alıcaklarını kimlik kartları ve pasaortları ile postaneden alabilirler.Mektuplarınızı zamanında alabilmek için ailenize yada arkadaşlarınıza doğru adres verdiğinizden emin olmalısınız.Zarfların üstündeki yazıların uluslararası formatta yazılması gerekli olup,Çince,İngili;zce yada Fransızca olması gerekmektedir.

Para ve Banka :

Renminbi,Çin’de kullanılan para birimidir.RMB’nin farklı çeşitlerde formları vardır.Örneğin;100 Yuan,50 Yuan,20 Yuan,10 Yuan,5 Yuan,2 Yuan,1 Yuan,5 Jiao,23Jiao ve 1Jiao.

Kampüste:Çin Bankası,Çin Ticaret Bankası ,Çin Sanayi ve Ticaret Bankası
Kampüste:Çin Bankası,ve Çin Ticaret Bankası bulunmaktadır.

Tüm bu bankalar,RMB para yatırma ve çekme hizmeti vermekle beraber diğer para birimlerini çeşitli diğer para birimlerinede dönüştürebilmektedir.Pasaport ve yerleşim izni lisansı ile bu bankalardan hesap açtırabilirsiniz.Para değer kaybı yaşamamak için,sokakta para değişimi yapmamalısınız.

Çin Bankası :

telefon: 027—68772828
Yer: Tianyuan Restaurant’ın karşısında, 2. campus (Mühendislik Fakültesi), Wuhan üniversitesi
Çalışma Saatleri: 8:30 am—16:30 pm
Deposit ve para çekme hizmeti,değişim- Hongkong dollar, USD, EUR, JPY, CAD, AUD ve CHF

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası :

Tel: 027—68775745
Yer: Ziqiang supermarketinin yanında, 2. kampüs (Mühendislik Fakültesi), Wuhan Üniversitesi
Çalışma zamanları: 8:30 am—16:30 pm
Depozit ve para çekme servisi,değişim-USD, Hong Kong dollar and JPY.

Çin Yapı Bankası :

tel: 027—68776489
yer: Chagang kapısının solunda, 2. kampüs (Mühendislik Fakültesi), Wuhan Üniversitesi
Çalışma zamanları :8:30 am—16:30 pm,
Yabancı para birimleri hizmeti mevcut değildir.

Çin Ticaret Bankası :

Tel: 027—68775535
Yer: Tianyuan Restaurant’ın karşısında, 2. kampüs (Mühendislik Fakültesi), Wuhan Üniversitesi
Çalışma Zamanları: 8:30 am—16:30 pm,
Sadece ATM bulunmaktadır.

Çin Ticaret Bankası (Shuiguohu Branch) :
Tel : 027—87277572
Yer:No.6, Dongyi road, Shuiguohu, WuChang District, Wuhan Şehri
Depozit ve para çekme servisi,değişim- USD, EUR, JPY and Kongkong dollars
24 saat ATM hizmeti yukarıdaki tüm bankalar için geçerlidir.

Uçak ve Tren Biletleri için Rezervasyon ve Alım:

Haiqiao Bilet Ajansı, Wuhan Üniversitesi
Tel: 027—87863486 027—87682776
Bilet Merkezi, Wuhan Üniversitesi
Tel:027—68762001 027—68761715

Wuhan Üniversitesinin çevresinde,biletinizi direk olarak alabileceğiniz acenteler bulunmaktadır.

Ulaşım:

Wuhan ünivesitesinin çevresinde otobüs durakları vardır,Wuhandaki gelişmelerden dolayı otobüs durakları ve rotalarında değişiklikler olmuştur.Bunları takip etmek gerekmektedir.Trafik kurallarına uyulmalı,taxide emniyet kemerleri takılmalı ve kendinize dikkat etmeniz gerekmektedir.
Wuhan üniversitesi çevresindeki otobüs güzergahı :
Wuhan Üniversitesi Ana Kapısı
Wuhan Üniversitesi—Train İstasyonu, Hankou Bölgesi 608, 519
Wuhan Üniversitesi—Hanyangmen, Wuchang Bölgesi
Wuhan Üniversitesi—Changqing Gardent, Zhuye Hill(Jiefang Park Yolu, Hankou Bölgesi, Belediyeye ait kamu güvenlik bürosu) 724, 402
Wuhan Üniversitesi—Tıp Fakültesi, Wuhan Üniversitesi 552

Note: Çin’de taksii kullanımıda yaygındır.Ücret,gittiğiniz mesafeye göre alınır.Boş taksilerde kırmızı ışık görürsünüz.Taksiden indiğinizde fişinizi almaya unutmayınız ki ,bir problem olduğu takdirde taksi yada taksi şirketi ile birebir kontak kurmanız kolay olabilsin.
Tatiller Ve Festivaller:

Yabancı öğrencilerinde,Çinli öğrencilerle aynı festivallere katılma hakkı ve aynı tatillerden yararlanma hakları vardır.Akademik takvimde hersene için belirlenen tatiller haricinde başka tatil yoktur.
1 Ocak Yeni Yıl 1 Gün Tatil
1 Mayıs İşçi Bayramı 3Gün Tatil
1 Ekim Ulusal Gün 3 Gün Tatil

Konaklama yerleri ve Ücretleri :

Maple Bahçesindeki binalarda yabancı öğrenci konaklama yerleri :
Bina No.1, Bina No.2, Bina No.4, Bina No.5
özellikleri:Merkezi havalandırma sistemi, telefon, internet bağlantısı, TV, tualet ve duş
Ücret:
Bina No. 1: 4 yataklı oda, 900 RMB her ay/ kişi başı
Bina No. 2: Tek kişilik oda, 1200 RMB her ay/kişi başı
BinaNo. 4: 2 yataklı daire(2öğrenci 1 odayı paylaşıyor): 1000 RMB her ay/ kişi başı
Bina No. 5: (4 kişi 1 daireyi paylaşıyor, 2kişi bir yatağı paylaşıyor): 600 RMB her ay/kişi başı.
NOTES: Bina No. 4’ün ilk katını ve No. 5:8 öğrenci 4 oda paylaşıyor, 300 RMB her ay/kişi başı
Tıp Fakültesinde bulunan yabancı öğrenci binası, Wuhan Üniversitesi:
Bina No. 6, Bina No. 7, Bina No. 8 and Bina No. 9
özellikleri:Merkezi havalandırma sistemi, telefon, internet bağlantısı, TV, tualet ve duş.

Yiyecek ve Yaşam Hizmetleri :

Wuhan Üniversitesinin içinde restaurantlar ve süpermarketler bulunmaktadır.Yabancı öğrenciler için yurt çeveresinde yaşamalrını sürdürebilmeleri ve temel ihdiyaç ve gereksinimlerini karşılamaları için çeşitli hizmetler sunulmaktadır.Hastane,postane,banka,kuaför,fotoğraf stüdyosu,stadyum gibi okulun içinde bulunan diğer hizmetler ise öğrencilerin taleplerini karşılamaktadır.Wuhan Üniversitesi,öğrencilere fakültelerini,yerlerini ve gidicekleri yerlerin konumlarını bulmada kolaylık sağlaması açısından,harita bastırmıştır.

Güvenlik :

Wuhan Üniversitesindeki Güvenlik Kurumu,öğrencilerin eğitimi ve yaşamını yeterli biçimde koruma altına alır,ancak öğrenciler pasaportlarını ve değerli eşyalarını iyi korumalıdırlar. Öğrenciler kapılarını dikkatlice kilitmeli,odadan çıkarken pencereleri kapatmalı,elektrik sigortalarını kapatmalı ve su vanalarını kapatmalıdırlar. Sokakta trafik kurallarına uyulmalı,herhangibir problem olduğunda ise 027-110 numaralı telefon aranmalı ve öğrenci işlerine direk olarak sıkıntıları rapor edilmelidir.Öğrenci işlerindeki görevliler zamanında öğrencilere gereken yardımları vermektedir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:30 pm

Wuhan University Onemli Notleri

Wuhan University Çalışma ZamanlarıWuhan Üniversitesinde,ders sattleri ciddi olarak kayıt altına alınır.Aktiviteye katılmayacak olan öğrencilerin izin almaları gereklidir.Derse katılmamış ve izin almamış olan öğrenciler,yok olarak yazılmaktadır.

Derslerin 1/3 üne girmeyen öğrenci,sınavlara girme hakkını kaybedip,sonuç olarak sınav sonuçları ‘0' olucaktır.Öğrenciler,fakültelerindeki danışmanlarının izni ile anket ve bilgi toplamak amacıyla derse girmeyebilirler.

Çıkış İçin İzin Alımı =>
Üniversitedeki kontrol ile çıkış için izinler kayıt altına alınmaktadır.

Çıkış İzni İle İlgili Prosedürler =>
1-Yabancı öğrenciler direk olarak fakültelerine yada okula sorup,çıkış formu doldurmalılardır.

2-Form,okul yada fakültece verilmiş tavsiyeler ve diğer meteryallerle birlikte kayıt altına alınır.

3-Öğrenciler çıkış izni aldıktan sonra,bunu kayıt altına almalıdır.Geri dönüş prosedürünün gerçeklemesi için vize ile gitmelidirler.

Gidiş Nedenleri =>
1-Hasta öğrencilerin sınıfa sıklıkla katılamıyacaklarıdan dolayı,gidiş izni alabilirler ama bu yetkili bir doktorca onaylanmalı ve belgelenmelidir.Sadece 1 haftalık izin isterse bunu fakültesinden yada okuldan alabilir ancak 1 haftadan fazla izin isteyecekse,bu izin yabancı öğrenciler bölüm başkanlığından yada fakülte bölüm başkanının izni ile olabilir.İzin almadan gittiğinde ise,yok sayılır.

2-Aynı koşullar mezunlar,lisans programları ve doktora programlarındaki öğrenciler çinde geçerlidir ancak mezun grubu öğrenciler kontrol listelerinden adlarını kontrol etmelidirler.

Ayrılma Programı Ve Ayarlamalar =>

*Hastalık tedavisi için ülkelerine geri dönen öğrencler,tedavilerini tamamladıktan sonra,bunu doktor raporuyla belgeledikten sonra eğitimlerine dewam edebilirler.

*1dönemde 1 ayı geçen ayrlmalarda ise,okul dondurulabilir.

*1ayı geçen ayrılmalarda okul dondurulmazsa,öğrencilik hakkını kaybedebilirler.

Ödül ve Cezalandırmalar =>
Ödüller,dersleri takip eden ve başarıya ulaşan öğrencilere verilir.

Halk güvenliğini bozan,kavga eden,dersi takip etmeyen,derse girmeyen ve benzeri davranışlarda bulunan öğrenciler üniversiteden atılabilir.

İlk uyarı öğrencilere ve Çin elçiliğine belirtilmemekle birlikte,aileye ve aracı kuruma da bildirilmemektedir.

Çin kanunlarına uymayan yabancı öğrenciler,devlet güvenlik organlarınca cezalandırılır ve üniversitede gereken cezalandırmayı yapar.

Sertifikalar =>
Her çeşit sertifikanın kontrolü ve hazırlanması bağlı olunan fakülte tarafından hazırlanır.Değiştirilen sertifikalar,anlaşıldığı takdirde yapan kişinin Çin kanunlarına göre yargılanmasına ve Okul tarafından cezalandırılmasına yol açıcaktır.

Öğrenci Kimlik Kartları =>

Öğrenci okula kaydolduktan sonra,kimlik kartları verilir.

Kimlik kartlarını kaybeden öğrenciler,yenisi için Yabancı Öğreniler Okulu Eğitim ve Öğretim ilişkileri ofisine başvurmalıdır.2/3 desimetre fotograf ve 30 RMB ödemeleri gerekmektedir,işlem 5 gün sürebilmektedir.

Kimlik kartı yabancı öğrencilerin kimlik sertifikasıdır.Çok önemlidir,kaybedildiğinde yenisi için hemen başvurulmalıdır.

Eğitim Sertifikası =>
Wuhan Üniversitesi,İngilizce ve Çince olarak sertifika verebilir.

10 RMB sertifika ücretidir ve 5 gün işlem süresidir.

Transkript =>
Wohen Üniversitesi öğrencilerine,almakla yükümlü oldukları dersleri bitirdiklerinde yada mezun olduklarında okuldan genel transkript alabilirler.

Eğer kopyasına ihdiyaçları olursa,bunuda okuldan temin edebilirler.

Her bir transkript için 10 RMB alınır ve işlem süresi 5 gündür.

Üniversiteden Ayrılma Prosedürleri =>
Üniversiteyi bitirmek için,ayrılmadan bir hafta öncesinden okul kimlik kartı ile birlikte Yabancı Öğrenciler Eğitim Fakültesine gidip,form alınıp aşağıdaki prosedürler takip edilmelidir.

Öğrenci Kimlik Kartının hükümsüzleştirilmesi

Kütüphane kartının hükümsüzleştirilmesi

Tüm finansal işlemlerinin bitirilmesi

Yabancı öğrenciler binasında yaşıyan öğrenciler gerekli uygulamalara göre çıkışlarını almalıdırlar.

Sertifika için 2/3 fotoğraf ve 30 RMB ücret verilmelidirler.

Transkript ve Sertifika alımı =>
Yabancı öğrenciler mezun olduktan yada kursu bitirdikten 15 gün içinde üniversiteden ayrılmalılardır.

Konaklama =>

Çin'de yabancıların giriş ve çıkışlarının kontrol yasasına göre,öğrenciler girişlerinden sonra kalıcakları yeri yerel polis karakoluna belirtmek zorundadırlar.Eğer okulda kalıcaklarsa okula,hotelde kalıcaklarsa hotele bildirmelilerdir.

Şehir merkezlernde oturanlar 24 saat içinde,kırsal yerlerde yaşıyanlar ise 72 saat içinde belirtilmelidir.

Form düzgün,kapsayıcı ve doğru olarak doldurulmalıdır.

Yaşanılan yerdeki değişiklik zamanında bildirilmelidir.

Bu Uygulamaları geciktiren yada yapmıyanlara 50RMB'den 500RMB ‘ye kadar ceza verilmektedir.

Fiziksel Değerlendirme =>

*Tüm yeni öğrenciler için geçerlidir,Sadece sağlıklı öğrenciler,bu değerlendirmeyi geçip üniversitede eğitim görmeyi hak edebilirler.

*6 ay yada daha fazla sürecek olan eğitim için öğrencinin mutlaka fiziksel değerlendirmeden geçmesi gerekmektedir.

*Konaklama izninin alınması için,yeni yabancı öğrencilerin mutlaka bu değerlendirmeden 1 hafta içinde geçmesi gerekmektedir.

Hygienic Quarantine Office, Wuhan Branch P.R.China

Adres: No. 457 South Luoshi Road, Hongshan District, Wuchang

Numara: 87384283 87384289

Çalışma Zamanları: 08:30-11:30 .14:30-17:30

Fiziksel Değerlendirme Koşulları =>
Öğrenciler,fiziksel değerlendirme sonuçlarını fotograflarıyla birlikte rapor etmelidirler.Araştırmanın kapsama alanı şöyle olmalıdır : Anti-HIV, PR, TPPA, HbsAg, AntiHCV, ALT/GPT, etc. X-ray değerlendirilmesi sunulmalıdır.

Toplam vücut analizi: 475 RMB,(sonuçlar 3gün içerisinde verilmektedir.)

Kontrol: 100 RMB

Frengi: 100 RMB

HIV: 80 RMB

X-ray: 40 RMB

Yabancı öğrencilere verilen illegal çalışma hakkındaki talimatlar =>

Yabancı öğrenciler Çin'deki eğitimleri süresince çalışmaları,iş ve ticaret aktivitelerinde bulunmları yasak olup,üniversitece belirlenmiş kurallar ışığında,part-time işlerde çalışabilirler.

Wuhan Üniversitesinde belirtilmemiş bir koşul olan,başkasına para karşılığı dil eğitimi vermek ve bazı kurumlarda yapılan eğitimcilik,öğrenciler için yasa dışıdır.

İllegal iş yapan yada bunun için başvuran öğrenciler,1000RMB ‘den az olmamak koşuluyla cezalandırılırlar.Öğrencilere yasadışı iş veren kurumlar ise 5000RMB ve 50000RMB arasında cezalandırılırlar.

Posta Hizmeti: Üniversitede 4 tane posta ofisi bulunmaktadır.Yabancı öğrenciler istekleri ve koşullarına göre seçimlerini yapabilirler.

Şube:Maple Garden Postanesi

Şube:Hidrolik ve Elektriksel Mühendislik Postanesi(Tianyuan Restuarant'ın karşısında)

Şube:Elektronik Bilgi okulunun karşısında

Şube:Zhongnan Hastanesi'nin ana kapısında

Öğrenciler,paketlerini yada alıcaklarını kimlik kartları ve pasaortları ile postaneden alabilirler.Mektuplarınızı zamanında alabilmek için ailenize yada arkadaşlarınıza doğru adres verdiğinizden emin olmalısınız.Zarfların üstündeki yazıların uluslararası formatta yazılması gerekli olup,Çince,İngilizce yada Fransızca olması gerekmektedir.

Para ve Banka: Renminbi,Çin'de kullanılan para birimidir.RMB'nin farklı çeşitlerde formları vardır.Örneğin;100 Yuan,50 Yuan,20 Yuan,10 Yuan,5 Yuan,2 Yuan,1 Yuan,5 Jiao,23Jiao ve 1Jiao.

Kampüste:Çin Bankası,Çin Ticaret Bankası ,Çin Sanayi ve Ticaret Bankası

Kampüste:Çin Bankası,ve Çin Ticaret Bankası bulunmaktadır.

Tüm bu bankalar,RMB para yatırma ve çekme hizmeti vermekle beraber diğer para birimlerini çeşitli diğer para birimlerinede dönüştürebilmektedir.Pasaport ve yerleşim izni lisansı ile bu bankalardan hesap açtırabilirsiniz.Para değer kaybı yaşamamak için,sokakta para değişimi yapmamalısınız.

Çin Bankası

telefon: 027-68772828

Yer: Tianyuan Restaurant'ın karşısında, 2. campus (Mühendislik Fakültesi), Wuhan üniversitesi

Çalışma Saatleri: 8:30 am-16:30 pm

Deposit ve para çekme hizmeti,değişim- Hongkong dollar, USD, EUR, JPY, CAD, AUD ve CHF

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası :

Tel: 027-68775745

Yer: Ziqiang supermarketinin yanında, 2. kampüs (Mühendislik Fakültesi), Wuhan Üniversitesi

Çalışma zamanları: 8:30 am-16:30 pm

Depozit ve para çekme servisi,değişim-USD, Hong Kong dollar and JPY.

Çin Yapı Bankası

tel: 027-68776489

yer: Chagang kapısının solunda, 2. kampüs (Mühendislik Fakültesi), Wuhan Üniversitesi

Çalışma zamanları :8:30 am-16:30 pm,

Yabancı para birimleri hizmeti mevcut değildir.

Çin Ticaret Bankası

Tel: 027-68775535

Yer: Tianyuan Restaurant'ın karşısında, 2. kampüs (Mühendislik Fakültesi), Wuhan Üniversitesi

Çalışma Zamanları: 8:30 am-16:30 pm,

Sadece ATM bulunmaktadır.

Çin Ticaret Bankası (Shuiguohu Branch)

Tel : 027-87277572

Yer:No.6, Dongyi road, Shuiguohu, WuChang District, Wuhan Şehri

Depozit ve para çekme servisi,değişim- USD, EUR, JPY and Kongkong dollars

24 saat ATM hizmeti yukarıdaki tüm bankalar için geçerlidir.

Uçak ve Tren Biletleri için Rezervasyon ve Alım:

Haiqiao Bilet Ajansı, Wuhan Üniversitesi

Tel: 027-87863486 027-87682776

Bilet Merkezi, Wuhan Üniversitesi

Tel:027-68762001 027-68761715

Wuhan Üniversitesinin çevresinde,biletinizi direk olarak alabileceğiniz acenteler bulunmaktadır.

Tatiller Ve Festivaller =>

Yabancı öğrencilerinde,Çinli öğrencilerle aynı festivallere katılma hakkı ve aynı tatillerden yararlanma hakları vardır.Akademik takvimde hersene için belirlenen tatiller haricinde başka tatil yoktur.

1 Ocak Yeni Yıl 1 Gün Tatil

1 Mayıs İşçi Bayramı 3Gün Tatil

1 Ekim Ulusal Gün 3 Gün Tatil

Konaklama yerleri ve Ücretleri =>

Maple Bahçesindeki binalarda yabancı öğrenci konaklama yerleri :

Bina No.1, Bina No.2, Bina No.4, Bina No.5

özellikleri:Merkezi havalandırma sistemi, telefon, internet bağlantısı, TV, tualet ve duş

Ücret:

Bina No. 1: 4 yataklı oda, 900 RMB her ay/ kişi başı

Bina No. 2: Tek kişilik oda, 1200 RMB her ay/kişi başı

BinaNo. 4: 2 yataklı daire(2öğrenci 1 odayı paylaşıyor): 1000 RMB her ay/ kişi başı

Bina No. 5: (4 kişi 1 daireyi paylaşıyor, 2kişi bir yatağı paylaşıyor): 600 RMB her ay/kişi başı.

NOTES: Bina No. 4'ün ilk katını ve No. 5:8 öğrenci 4 oda paylaşıyor, 300 RMB her ay/kişi başı

Tıp Fakültesinde bulunan yabancı öğrenci binası, Wuhan Üniversitesi:

Bina No. 6, Bina No. 7, Bina No. 8 and Bina No. 9

özellikleri:Merkezi havalandırma sistemi, telefon, internet bağlantısı, TV, tualet ve duş

Bina No. 6 Ücret:

Tek oda: 1000 RMB her ay/kişi başı.

Geniş Tek Kişilik oda: 1200 RMB her ay/kişi başı.

Geniş Tek kişilik oda: (2 öğrenci): 600 RMB her ay/kişi başı.

Tek kişilik Daire: 1400 RMB her ay/kişi başı

Tek kişilik Daire: (2 öğrenci): 700 RMB her ay/kişi başı.

Building No. 7-No. 9: Flat with two bedrooms, shared by 4 students: 600 RMB per month/ per person.

NOT:Burslu öğrenciler yurt için para ödememektedir.

Yiyecek ve Yaşam Hizmetleri =>
Wuhan Üniversitesinin içinde restaurantlar ve süpermarketler bulunmaktadır.Yabancı öğrenciler için yurt çeveresinde yaşamalrını sürdürebilmeleri ve temel ihdiyaç ve gereksinimlerini karşılamaları için çeşitli hizmetler sunulmaktadır.Hastane,postane,banka,kuaför,fotoğraf stüdyosu,stadyum gibi okulun içinde bulunan diğer hizmetler ise öğrencilerin taleplerini karşılamaktadır.Wuhan Üniversitesi,öğrencilere fakültelerini,yerlerini ve gidicekleri yerlerin konumlarını bulmada kolaylık sağlaması açısından,harita bastırmıştır.

Güvenlik :
Wuhan Üniversitesindeki Güvenlik Kurumu,öğrencilerin eğitimi ve yaşamını yeterli biçimde koruma altına alır,ancak öğrenciler pasaportlarını ve değerli eşyalarını iyi korumalıdırlar.

Öğrenciler kapılarını dikkatlice kilitmeli,odadan çıkarken pencereleri kapatmalı,elektrik sigortalarını kapatmalı ve su vanalarını kapatmalıdırlar.

Sokakta trafik kurallarına uyulmalı,herhangibir problem olduğunda ise 027-110 numaralı telefon aranmalı ve öğrenci işlerine direk olarak sıkıntıları rapor edilmelidir.Öğrenci işlerindeki görevliler zamanında öğrencilere gereken yardımları vermektedir.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:31 pm

Wuhan Teknoloji University

Wuhan Teknoloji Universitesi

Wuhan Teknoloji Universitesi (WTU) ,Hubei eyaletinin tarihi ve kulturel sehri Wuhan'da bulunur. Cin Halk Cumhuriyeti Egitim Bakanligi'nin dogrudan yonetiminde olan kilit universitelerden biri olarak, WTU "State-211" projesi icindeki universitelerden biridir.

Bulundugu Yer

Tarihi ve kulturel unlu Wuhan sehrinde bulunan WTU ; Wuchang'da Mafangshan ve Yujiaotou bolgelerinde 1,850,000 metrekare alani kaplayan iki ana kampusden olusur. 1,330,000 metrekalik yeni bir kampus alani da insa edilmektedir.

Wuhan Teknoloji Universitesi (WTU) Cin'de Ogrenim icin "Neden En iyi Tercih?

1) Cin Halk Cumhuriyeti Egitim Bakanligi'nin dogrudan yonetiminde olan kilit universitelerden biri olarak, WTU kabul gormus yuksek kaliteli egitim vermektedir.

2) Uluslararasi ogrencileri 1952'den beri kabul etmekte olan WTU, Cin Hukumet Bursu Programina dahil yetkili bir kurulustur.

3) WTU kisisel saglik ve kaza sigortasi sunar. 510.000 renminbi'ye ulasan sigorta miktari ogrenci ve ailelerin endiselenmesine yer birakmaz.

4) "WTU Dostluk Bursu" yuksek basari gosteren uluslararasi ogrenciler icin getirilmistir.Ustun akademik performansi tesvik amaciyla cesitli odullendirme politikalari olusturulmustur.

5) Yangtze Irmagi uzerindeki unlu bir tarih ve kultur kenti olan Wuhan'da kurulmus bulunan WTU yasami daha kolay ve keyifli hale getiren elverisli ulasim sartlari ve dusuk yasama giderleri sunma avantajina sahiptir.Ana Dallar

--- Muhendislik
--- Doga Bilimleri
--- Insan Bilimleri
--- Yonetim
--- Iktisat
--- Hukuk
--- Felsefe
--- Pedagoji

Universite Kapasitesi

35,017 lisans ve 7,970 lisansustu ogrenim gormekte olan ogrenci dahil, toplam 53,833 kayitli ogrencisi bulunmaktadir.Universitede 544 profesor egitim vermektedir.Ikisi ulusal ,9'u eyalet duzeyinde olmak uzere toplam 46 bilimsel arastirma enstitusune sahiptir.

Programlar

--- 79 Lisans programi
--- 130 Lisans Ustu Program
--- 60 Doktora Programi
--- 7 Doktora Sonrasi Arastirma Istasyonu

Uluslararasi Ogrenci Programinin Avantajlari

o 1952'den beri ogrenci kabul etmeye baslamistir.
o Cin Egitim Bakanligi tarafindan Cin Hukumet Bursuna hak kazanan uluslararasi ogrencileri kabul etme verilmistir.
o Universite kuruluslarinin mali destegi ile uluslararasi ogrenciler icin bir "Dostluk Bursu" olusturulmustur.
o Yillik Ustun Basari gosteren Uluslararasi Ogrenci Odulu
o Cin Burs Konseyi tarafindan secilen ve desteklenen Ingilizce MBA Programi icin bir temel olusturur.
o Yabanci dil olarak Cince ogrenimi amaciyla son derece iyi Cince kurslarina sahip bir Cince Egitim Merkezi bulunur

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:31 pm

Wuhan Teknoloji Universitesi Yuksek Lisans ve Lisans Programlari


Wuhan Teknoloji Universitesi Yuksek Lisans ve Lisans Programlari

Uygulamali Ekonomi
Hukuk
Gazetecilik&Basin-Yayin
Sanat
Matematik
Fizik
Makina Bilimleri
Makina Muhendisligi
Metalurji
Materials Engineering
Isi ve Termal Fizik Muhendisligi
Elektrik Muhendisligi
Elektronik Bilim ve Teknolojileri
Bilgi ve Iletisim Muhendislikleri
Kontrol Bilim ve Teknolojileri
Bilgisayar Bilim ve Teknolojileri
Mimarlik
Insaat Muhendisligi
Kimya Muhendisligi ve Teknolojileri

Mineral Sanayi Muhendisligi
Trafik ve Tasimacilik Muhendisligi
Gemi Mimarligi ve Deniz Muhendisligi
Cevre Bilimleri ve Muhendisligi
Biomedikal Muhendisligi
Eczacilik
Isletme Muhendisligi
Isletme
Kamu Yonetimi

Doktora Programlari

Uygulamali Ekonomi
Makina Bilimleri
Makina Muhendisligi
Isi ve Termal Fizik Muhendislikleri
Bilgi ve Haberlesme Muhendislikleri
Bilgisayar Bilim ve Teknolojileri
Insaat Muhendisligi
Mineral Sanayi Muhendisligi
Trafik ve Tasimacilik Muhendisligi
Gemi Mimarligi ve Deniz Muhendisligi
Isletme Muhendisligi

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:35 pm

Wuhan Teknoloji Universitesi - Yeterlilik ve Sureler

Wuhan Teknoloji Universitesi - Yeterlilik ve Sureler


No Kategori Sure Ogrenim Durumu Ogretim Dili
(Yil)

1 Doktora Sonrasi 2 Doktora Ingilizce /Cince
2 Doktora 3 Yuksak Lisans Ingilizce /Cince
3 Yuksek Lisans 2-3 Lisans Ingilizce /Cince
4 Lisans 4 Lise Cince *
5 Senior Scholar 1-2 Lisans Ustu Ingilizce /Cince
6 General Scholar 1-2 Lisans ya da ustu Ingilizce /Cince
7 Cince 0.5-2 Lise Cince
Egitim
Alanlar

Notlar:
1. Ingilizce programlar basvuru sayisi dikate alinarak WTU tarafindan belirlenir.

2. Cince telafi egitim (remedial) surelerii ana dal ogrenimine dahil degildir.

* Navigasyon Teknolojileri,Deniz Muhendisligi ve Makina Muhendisligi Lisans Programlari Ingilizce olarak verilebilir

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:36 pm

Çin'de Eğitim Kayıt İşleri


İngilizce yeterlilik sınavı kaydı için gerekli belgeler

 Lise veya Yüksek öğrenim mezuniyet belgesinin tasdikli örneği.
 Nüfus Cüzdanının tasdikli örneği.
 Yabancı dil bilgisinivarsa gösterir belgenin tasdikli örneği.
 Iki adet vesikalık fotoğraf. ( Önden, başı açık,arka foru beyaz ve son altı ay içersinde çekilmiş iki kulak gözüken erkek ise sakalsız vesikalık fotoğraf )Çin'de Eğitim Kayıtta Gerekli Olan Belgeler

 Öğrenci tarafından her sayfası da imzalanmış başvuru formlari
 Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
 6 adet Fotoğraf ( Önden, başı açık, arka foru beyaz ve son bir yıl içersinde çekilmiş iki kulak gözüken erkek ise sakalsız vesikalık fotoğraf )
 Sabika kayiti.
 Son mezun olduğu okulun diploması , fotokopisi, ve noter tasdikli İngilizce veya Çince çevirisi ( yeminli tercümandan çevrilmiş; Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık İngilizce - Türkçe - Çince yeminli tercümanından çevirisi ve noterden onaylatılmak yapılabilir, ücreti öğrenciye aittir )
 Pasaport ve fotokopisi ( kısa dönem veya dil eğitimi için giden öğrenci için en az iki sene geçerli olmalı, akademi eğitimi için giden öğrenci için en az dört sene geçerli olmalı )
 1988 ve öncesi doğumlular için ( yalnızca T.C. vatandaşları ) Askerlik Durum Belgesi
 Şehit ailesi çocuklarının bu durumlarını belgelendiren belge; Engelli Öğrencilere raporlarındaki engellilik oranını gösteren tam teşekküllü sağlık kurumlarından alınan belge.
 Lise son veya üniversitede okuyan ogrenci ise okulun mudur veya bolum baskanından ingilizce referens mektubu.
 Çalışan kişi ise çalıştığı firma müdüründen ingilizce referens mektubu ( varsa ).
 Kefilin doldurduğu garanti belgesinin kendisi ve noter tastikli Kefilin Taahhutname ve Kafaletname veya muvafakatname (18 yas dan kucuk) nin kendisi ( Kefil, öğrenci ailesinden, calıştığı firmadan veya öğretmeni olabilir.)
 kefile ait en az beşbin euro bulunan banka hesab cüzdanı
 Yüksek Lisans Programlarına Başvuracaklar İçin Ekstra Evraklar :
 4 yıllık lisans eğitiminde aldıkları ders ve notları gösteren belge ( transcript ) onaylı örneği , noter tasdikli İngilizce veya Çince çevirisi ( yeminli tercümandan çevrilmiş; Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık Türkçe - Çince yeminli tercümanından çevirisi ve noterden onaylatılmak yapılabilir, ücreti öğrenciye aittir )
 Diplomanın verildiği ülkenin yetkili kurumunca tanınan 4 yıllık lisans diplomasının onaylı sureti (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerden 4 yıllık lisans diplomasını yurt dışındaki üniversitelerden almış olanlar ayrıca diplomalarının denkliğinin YÖK tarafından.
 Onaylandığını veya mezun oldukları üniversitenin YÖK tarafından tanındığını gösteren belgeyi sunmak zorundadırlar, noter tasdikli lisans diplomasının İngilizce veya Çince çevirisi ( yeminli tercümandan çevrilmiş; Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık İngilizce - Türkçe - Çince yeminli tercümanından çevirisi ve noterden onaylatılmak yapılabilir, ücreti öğrenciye aittir )

Kabul Şartları -

* Öğrenim şekli Kayıt şartları ve Yaş.

* Dil öğrencisi Sağlıklı lise mezunu 18-65 yaş arası.

* Çin kanunlarına ve Üniversitenin kurallarına uyum sağlayacak yabancı öğrenci.

* Çin halkının örf adetlerine saygı duymalı.

* 18 yaşından küçük olanlar velisi nin muvafakatname almalıdırlar. ücreti öğrenciye aitdir.

* Kısa süreli öğrenci Sağlıklı ve en az orta okul mezunu 14 - 65.

İngilizce Sınav Ücreti: 35 ytl + 18% KDV

Danışmanlık Ücreti:

 Uzun dönem: 350 Euro + 18% KDV
 Kısa dönem : 220 Euro + 18% KDV
Danışmanlık Ücreti 15% indirim => Uzakdoğu Kültür Kurumu Çince eğitim alan kurs öğrenci
Danışmanlık Ücreti 10% indirim =>
 Ankara Üniversitesi Sinologi bölümü öğrencisi,
 Erciyes Üniversitesi Çin dili ve edebiyatı öğrencisi,
 Yeditepe Üniversitesi Çince Seçenek dersi alan öğrencisi,
 Çanakkale 18 Mart eğitim fakültesi Çin dili bölümü öğrencisi,
 İstanbul Fatih üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı öğrencisi,
 İstanbul Okan Üniversitesi Tercümanlık bölümü öğrencisi,
 Boğaziçi Üniversitesi Çince Seçenek dersi alan öğrencisi
Danışmanlık Ücreti 5% indirim =>
 Diğer Üniversitelerde akademi veya yüksek lisans okuyan veya Lise okuyan öğrenciler.

Not:

 Derslerin başlamasına en az bir hafta kala okulda olunması gerekiyor;
 Ocak'tan Şubat'ın sonuna kadar kış tatili, genelde 20 Temmuz'dan Eylül'e kadar yaz tatili yapılmaktadır;
 Başvuru ve Çin eğitim bakanlığı izini çıktıktan sonra eğitim ücreti yatırmak zorunludur ;

 Başvuru ve Çin eğitim bakanlığı izini çıktıktan sonra danışmanlık ücreti, Eğitim bakanlığı izin ücreti ve üniversitenin eğitim ücreti iade edilmez;

 Bir eğitim döneminden fazla eğitim alan öğrenciler (bir eğitim dönemi dahil), yabancı öğrencinin sağlık sigortasını yapması gereklidir, ücreti: 600 yuan; öğrenci üniversitye vardıktan sonra konaklama ücretini verirken onu da ödemelidir. Çin sağlık sigortası yapması gereken öğrenci eğer yapmazsa üniversite eğitim kaydı iptal edilebilir.

 Eğer isterseniz Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık Harbiye ofisinin turizm bölümün (Ligarba Turizm Seyahat Acentası) den uçak biletinizi alabilirsiniz.

 Havaalanından Üniversiteye (ücreti 25$ civarı) Transfer isteyip istemediğini belirtmelidir.

Fiyata dâhil olmayanlar:

 Her gün 3 öğün yemek ve konaklamak
 Gidiş Dönüş Uçak bileti
 Hava alanı Vergisi
 Express ve çift girişli vize masrafları
 Yurtdışı Çıkış Fonu
 Şahsi tercümanlık veya rehberlik hizmetleri
 Rezervasyon değişiklik maliyetleri
 Fazla bagaj ücretleri
 Şehir gezi hizmetleri
 Hava alanı transferi isterseniz Çin'e gitme tarihinden 3 hafta önce bildirmelisiniz, hava alanı transferi ücretlidir.
 Dâhil olarak belirtilmeyen diğer hizmetler

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27885
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv   Çarş. Ara. 02, 2009 4:38 pm

Türk Öğrenciler için Çin'de Çin Dili ve Edebiyatı veya Akademi Hazırlığı Okumak Için Gerekli Başvuru Şartları

Türk Öğrenciler İçin Çin'de Çin Dili ve Edebiyatı veya Akademi Hazırlığı Okumak Için Gerekli Başvuru Şartları


Kabul Şartları:
 Öğrenim şekli Kayıt şartları Yaş
 Dil öğrencisi Sağlıklı lise mezunu 18-65 yaş arası
 18 yaşından küçük olanlar Çin Büyükelçiliğinden sertifika/izin almalıdırlar.
 Kısa süreli öğrenci Sağlıklı ve en az orta okul mezunu 14 - 65.

Prosedür:
1. Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık referansı ile HSK sınavına girmeden Çin deki Üniversitesi'nde akademi okumak isteyen, Çince bilmeyenler, Çin dili veya Çin dili edebiyat bölümü hazırlık sınıfında öğrenim görebilmektedirler.
2. Türkiye'deki öğrenciler, Çin deki Üniversitesi'nde Çin dili veya Akademik Bölümü hazırlık sınıfında okumak istiyorsa, Çin Kültür Merkezi'nde İngilizce sınavına girmeleri gereklidir. Başvuru için başvuru formu doldurulmalı, 1 adet vesikalık resim ve nüfus cüzdanı gereklidir. İngilizce sınavına girmek için 35 YTL + 18%KDV kişi bası ücreti alınmaktadır. Başvuru zamanı 2008 yılı için 18 Şubat - 31 Mayıs arasındadır; Sınav İstanbul Kadıköy Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık da yapılmaktadır, Sınav tamamen İngilizce olacaktır. İngilizce sınavının geçer notu 60 puandır.
3. İngilizce sınavını geçtikten sonra, , Çin deki Üniversitesi'nde Çin Dili veya Çin Dili Edebiyatı Bölümü hazırlık sınıfında okuyabilmektedir. 2008 için başvuru tarihi Şubat - 31 Mayıs arasındadır.
4. Eğitim Bakanlığından izin çıktıktan sonra üniversite Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık haber verecek ve izin formu ile üniversite Kabul Kâğıdını fakslanacaktır. Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık öğrencinin kendisine haber verecek, öğrenci bankaya gidip eğitim ücreti ve eğitim izin kâğıt ücretini ödeyecektir. Bankanın alacağı komisyon ücreti öğrenciye aittir; banka dekontu Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlığa getirmelidir.
5. Üniversite DHL ile Eğitim Bakanlığı'ndan izin kâğıdının ve üniversite kabul mektubunun orijinalini gönderecektir. Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık DHL gönderi belgesini fakslayacaktır. DHL gönderinin gelmesini beklerken öğrenci devlet hastanesine gidip yurt dışı eğitimi için sağlık raporu almalıdır. Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık DHL gönderiyi aldıktan sonra öğrenciye verecektir. Öğrenci 2 tane vesikalık resim hazırlayıp vize başvuru formunu doldurmalıdır. Pasaport ve sağlık raporu ile Çin Büyük Elçiliği'ne veya Çin Baş Konsolosluğu'na gidip Çin öğrenci gidiş vizesi - X vize başvurusunda bulunulmalıdır.
6. Öğrenci vize aldıktan ve bilet ayarladıktan sonra Çin'e varış tarihini ve uçuş Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlığa bildirmelidir.

7. Eğer isterseniz Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık Harbiye ofisinin turizm bölümün (Ligarba Turizm Seyahat Acentası) den uçak biletinizi alabilirsiniz.
8. Havaalanından Üniversiteye (ücreti 25$ civarı) Transfer isteyip istemediğini belirtmelidir.
9. Çin'e giderken öğrencinin üniversiteye götürmesi gerekli belgeler:
 Öğrencinin Lise diploması kendisi ve fotokopisi;
 Lise mezuniyet son sınıf notlarının kendisi ve fotokopisi;
 Son mezun olduğu okulun diplomasının fotokopisi ve noter tasdikli İngilizce veya Çince çevirisi (yeminli tercümandan çevrilmiş; Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık İngilizce - Türkçe - Çince yeminli tercümanından çevirisi ve noterden onaylatılmak yapılabilir, ücreti öğrenciye aittir )
 HSK sınavına girmeden Çin deki Üniversitesi'nde Çin dili akademi okumaya kabul edilenler akademi okulunun tüm şartlarına uyum sağlayacağına Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık hazırladığı İngilizce garanti mektubu ve referans mektubu;
 Üniversite Kabul kâğıdı;
 Bir kaç tane vesikalık resim.
10. Eğitim başlamadan önce üniversiteye gidilecek, bütün bu belgeler üniversiteye verilecektir. Bölüm okumaya başlamadan önce HSK sınavına girmeden Çin deki Üniversitesi'nde akademi okumaya kabul edilen Türk öğrenciler akademi şartları, okuma kuralları ve Çin kanunlarına uyum sağlayacağına dair İngilizce sözleşme imzalayacaktır.
11. Okula vardıktan sonra Akademi okumak için burs kazanmak istiyorsa Uzakdoğu Kültür Eğitim Danışmanlık referansı ile HSK sınavına girmeden Çin deki Üniversitesinde akademi okuyan Türk öğrenci Akademi kazanma şartlarına uyum sağlayacağına dair İngilizce sözleşme imzalayacaktır.
12. Okula vardıktan sonra Yurt konaklama ücreti Yuan ile ödenmelidir. Yurt konaklama kurallarına uyum sağlayacağına dair İngilizce sözleşme imzalayacaktır.
13. Okula öğrenci oturma izin çıkarmak için pasaport verecektir, oturma izin ücreti 50$ civarda ödeyecektir.
14. Öğrenci kartı çıkarılması için okula fotoğraf verilecektir.
15. Eğer sağlık raporu eksik bulunmuşsa sağlık raporunu tamamlamak için Yabancı sağlığını kontrol eden hastaneye gitmelidir. Sağlık raporunu tamamlama ücreti 40$ civarındadır.
16. İlk hafta içinde dersten sonra aktivite kulüpler seçilip, ödeme yapılacaktır.

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
 
Çin Şehirleri ve Oradaki Üniv
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
asianeagle.niceboard.com :: A-Countries :: CHINA-
Buraya geçin: