Asianeagle
 
AnasayfaPortalGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Abideler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27855
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Abideler   Paz Nis. 17, 2011 6:56 pm


Abideler >> Oğuz Kağan'ın Türklük Duası

ULU TANRI !.
GÜZEL TANRI !.
GÖK TANRI !.
Sen Türk'ü Türk yurtlarını koru !..
Düşman şerrinden sakla ! TÜRK'ü yiğitlikte daim et ! TÜRK'ü erlik davasıyla yaşat ! TÜRK'ü gerçekçi yap ! TÜRK'ün gönlüne herşeyden önce, hatta kursağına ekmek koymadan evvel TÜRK'lük sevgisini koy ! TÜRK'ü ideal ile yaşat ve ideali hakikat yapmaya çalışsınlar ! Törelerini canları gibi saklat ! TÜRK'e zevk ve rahat verme ! Bilakis zahmete alıştır ! Zahmetle yürekleri, bedenleri demir olsun ! Bu sayede onlara yüksek çalışma kudreti verirsin ! TÜRK'ü faal, cevval edersin. TÜRK'e değişmez bir seciye ver ! Zamanla seciyesi değişmesin, sade tekemmülle tadilat görsün !

ULU TANRI !.
Milli kuvvet, namus, ahlak, azim , sebat, ideal, TÜRKÇÜLÜK ruhu, yurtseverlik, ilim, sanat teşkilatı, intizam, beden kuvveti ve zenginlik ile hasıl olduğundan; TÜRK'e bunları ver ! TÜRK'ten hırsız, namuzsuz türerse hemen kahret ! TÜRK'e benlik, hem de yüksek bir benlik ver ! TÜRK nefsine itimat sahibi olsun ! TÜRK'ü muhakemeli, ciddi adam olarak yarat ! Hissiyatına kapılıp, öfke ile ayaklanmasın ! Birden barut gibi parlamasın ! Daima soğuk kanlı olsun ! TÜRK'ü her milletten cesur yarat ! Öç almayı TÜRK asla unutmasın !

ULU TANRI !.
Namuzsuz bir tek TÜRK yaratacağına, dünyayı yık daha iyi ! Ne kadar korkak TÜRK varsa hepsini helak et ! TÜRK herşeyi mukayese etsin ! Yalnız akıl ve mantık denen şeylere bırakma onu ! Sabırlı, derde dayanıklı olsun ! İradesi çelik gibi olsun ! Dönek TÜRK yaratma ! TÜRK'leri maymun iştahlı yapma ! TÜRK daima ihtiyatla adım atsın ! Kimsenin tatlı diline inanmasın ! Kimseye emniyet olmasın ! Çalışma zekâdan üstün bir kıymet olduğundan, TANRI, sen TÜRK'ü çalışkan et ! TÜRK'ün ömrü çalışma ile geçsin ! Ona daima çalışma aşkı ver ! Hele elbirliği ile çalışmayı alet etsin ! Tembel TÜRK'ü hemen öldür !

TÜRK'e her milletinkinden üstün zeka ver! Zeka ve çalışma; ikisi bir arada olunca TÜRK'ün önünde durulmaz! Milli büyüklüğün tek şartı yüksek ideal, buna alışmak için de yüksek ahlak, fedakarlık ve sebat lazım olduğundan TÜRK'leri ahlaklı, sebatlı ve fedai kıl! TANRI, TÜRK'leri sen kendi elinle birleştir ve herşeyden evvel ruhları birleşsin! Onları tek bir kafa gibi birleştirici kültür sahibi et! TÜRK'ü töresine sadık kıl, Tanrı! TÜRK budunu: Biliniz ki atalar töresi asırların tecrübesi ile husule gelmiş büyük bir hikmettir. Tanrı beni töreye dokunmaktan ve dokundurmaktan sakladı ve saklasın!


ULU TANRI !.
Türk milletini lafçı değil, elinden iş gelir insanlar et ! Bir şey söylemek vazife yapmak değildir. Onu fiilen yapmak ve yaptırmanın vazife olduğunu beyinlere sok !

GÜZEL TANRI !.

Sana hepsinden çok yalvardığım şudur : TÜRK'ü dalkavukluktan kurtar ! Dalkavukluk ve emsali vasıtalara zengin olmaktan koru ! TÜRK'e kötü para hırsı verme ! Dalkavukları yok et !

AMAN TANRI !.
TÜRK aile, töre ve disiplinini her şeyden evvel koru! TÜRK toprağında hürler yaşasın. Adaletten başka bir şey hüküm sürmesin! Sen TÜRK'e tabii şeylere tabiata karşı sevgi ver! TÜRK yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki fakirlik suç sayılsın!

Acunu ( Dünyayı ) Yaratan Yüce Tanrı !.
TÜRK'e insaniyetten evvel TÜRK milletini düşündür. İnsanların insaniyet dedikleri şey, göz boyamak için icat edilmiş bir boyadır. İnsaniyet maskesi taşıyan öyle milletler vardır ki maskelerinin altında canavarlar yaşar. İnsaniyeti gören olmadı. TANRI, TÜRK'e sağlam, sürekli irade ver! Güçlüklerde, sabrını, tahammülünü aynı zamanda gayretini arttır! Ona esas seciye olarak vazife muhabbeti ve mesuliyet duygusu ver! Mesuliyeti TÜRK yurdundan eksik etme! En büyük kuvvetinTÜRKLÜK aşı olduğunu TÜRK'e öğret!

TANRI !.


TÜRKÇE konuşulan, TÜRK'e yurtluk etmiş olan yerleri kıyamete kadar TÜRK'ün hükmü altında bırak !

YÜCE ALLAH TÜRK'Ü KORUSUN !..

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27855
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Abideler   Salı Ekim 29, 2013 1:11 pm

Dursun Fakih ve “Bağımsızlık ilânı!”Dursun (Tursun) Fakih, çok âlim görür, ilim meclislerinde bulunur. Ama gönül gözü Edebâlî Hazretleri’nin dergâhında açılır. Onun vefatından sonra da postuna o oturur... Akıllara durgunluk veren bir hafızası vardır. Öyle ki bir kere okuduğunu unutmaz... O yıllarda Moğollar, Anadolu Selçuklularını dağıtır, sultanı tutsak alırlar. İnsanlar korku içinde ve kararsızdırlar. Şöyle tutunacak sağlam bir dal, sığınacak müşfik bir gölge ararlar. Ortalık beyden geçilmez, ama ehilleri nerede?

“Selçuklu kalmadı artık!”
Dursun Fakih, Osman Gaziye çıkar. “Beyim!” der, “Evet bugüne kadar Selçukluya sadık kaldık, ama Selçuklu kalmadı artık. Siz ne derseniz deyin, adınıza hutbe okuyacağım!”
-Adıma hutbe okumak mı? Hayır, Selçuklu’ya isyan edemem!
-Lütfen anlayın. Selçuklu diye bir devlet yok gayri ve bundan böyle de olmayacak!
-Bu büyük bir mesuliyet ama...
-Çok sancı çektik. Şimdi yeni bir doğum lâzım. Bunu sizin için değil ümmeti Muhammed için yapacağım. İnsanların ihtiyacı var bize...

Bu öyle bir temel ki!..
Osman Bey hâlâ mütereddittir, ama Dursun Fakih onu dinlemez. Bildiği gibi yapar, çıkar “Bey”inin adına hutbe okur. Ki bu hareketin tek adı vardır: “Bağımsızlık ilânı!” Dursun Fakih adı üstünde fakihtir. Bilinen ilk şeyhülislâm odur. Genç devletin müesseselerini o kurar. Dahası sağlam temeller üstüne oturtur. Bu ne temeldir ki bir imparatorluğu altı asır taşır...

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27855
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: Abideler   Salı Ekim 29, 2013 1:12 pm


İşkodra Komutanı Arnavut Esat PaşaO günlerde, İşkodra Komutanı Arnavut Esat Paşa'nın Karadağ Kralı ile anlaştığı ve kaleyi teslim ettiği haberi yayıldı. Önce kimse inanmamıştı buna. Ancak, duyulan gerçekti ve İşkodra, 23 Nisan 1913 günü Karadağ ordusuna teslim edildi. Esat Paşa üç gün önce Karadağlılarla gizli teslim görüşmelerine başlamış ve anlaşmaya varmıştı. Askerler ve halktan isteyenler, silahları ve eşyaları ile birlikte kenti serbestçe terk edeceklerdi. Kentte kalan halkın kişisel haklarına dokunulmayacak, din özgürlüğü korunacaktı.

Onbeş bin kişi kalmıştı!..
23 Nisan'da Karadağ ordusu şehre girdi ve arkasından Osmanlı ordusu, bütün silahları yanında olduğu halde kentten ayrıldı. 20.000 kişi ile başlayan savunmadan geriye 15.000 kişi kalmıştı. Bunlardan 7.000 kişiyi bulan Arnavutlar ve yerli Türk askeri terhis edildi. Kalan 8.000 esir, başlarında 348'i bulan subayları ve yanlarında 26 topla birlikte Güney Arnavutluk'daki ordularına, yani Batı Ordusu'ndan geriye kalmış bir avuç arkadaşlarına katılmak üzere yola çıktılar. Zahmetli bir yolculuktan sonra, Sırpların az önce boşalttıkları Şinkin ve Draç limanlarında toplandılar.
Esat Paşa'nın, Karadağ Kralı ile kendisinin Arnavutluk yönetiminin başına geçebilmesi için gizli bir anlaşmaya vardığı, hatta para aldığı söyleniyordu. Söylentilere göre, Esat Paşa emrindeki askerlere doğduğu yer olan Tiran'a yürüyecek ve henüz karışıklık içinde bulunan Arnavutluk'ta lider İsmail Kemal Bey'e rağmen, Karadağ Kralı Nikola'nın yardımıyla krallığını ilan edecekti.

Ve silahlar susmuştu...
23 Nisan 1913 günü sabahı, İşkodra Vilayet Konağı'nda Türk bayrağı yerine Karadağ bayrağı dalgalanmaya başladığında Avrupa'daki son Türk silahları da susmuş, 6.5 aydır uzak ellerde Türk direncini simgeleyen son kale de teslim olmuştu...

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
 
Abideler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
asianeagle.niceboard.com :: TURKEY-
Buraya geçin: