Asianeagle
 
AnasayfaPortalGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ZÜMRÜT TABLET

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27879
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: ZÜMRÜT TABLET   Perş. Haz. 27, 2013 3:07 pm


_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27879
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: ZÜMRÜT TABLET   Perş. Haz. 27, 2013 3:09 pm

ZÜMRÜT TABLETLER / VII
[29] Bölgede saptanan tüm veriler, burada açıklanan ikinci varsayımın geçersiz olduğunu göstermektedir.
[30] Raporda saptanan atmosferik etki, Antik halkların Marduk hakkındaki anlatılarını destekler içeriktedir.
[31] Damıtık madde haline gelme. Halla-san dağının yapısıyla karşılaştırınız.
[32] Khem-Mu kültüründen Afrika’da Klimanjaro dağıyla, buranın ardından Akdeniz, Anadolu ve Yunan kültürlerine Olimpos adlı dağlarla Ararat dağına miras kalan Atlas dağı (Tanrıların dağı) ?
[33] Ruhlar-odası, olasılıkla Erg nehrinde (Ölüler denizi-Nun-Akheron) ölenler için düzenlenmiş, kutsal bir yer olmalıdır. Sacred Sites in Korea: (www.sacredsites.com/asia/korea/korea.html-39k).
[34] Ayrışık durumdaki elementlerin.
[35] Pasifik Bölgesi Civarında Magmatik Oluşumlar: (www.agu.org/meetings/wp04/wp04-sessions/wp04_V32A.html-17k).
[36] Zu’l-Karneyn şeklindeki yazımın, islâm dinindeki göksel olayları adlandıran “Zi-l-hicce” ve “Zi-l-kade”nin yazılışalarına benzerliği nedeniyle, en doğru yazılış olduğu anlaşılmaktadır. Yani burada, tire ayrımından önceki “>Zu’l< = Göksel bir olayı; tireden sonraki “>Karneyn< = Karni olayını ifade eder bir bileşik kelimeyi ifade etmektedir.
[37] Mansel, A. M. (1963) Ege ve Yunan Tarihi, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara, s.16-22.
[38] ML./V.502-504.
[39] Lost Worlds Page 19-Homo Sapiens Rises-to 200000 BC: (www.danbyrnes.com.au/lostworlds/timeline/lwstory19.htm-53k).
[40] Erhat, A. (2002) Mitoloji Sözlüğü, Remzi Kitabevi, İstanbul, s.254-257. Sigmund F. (1999) Dinin Kökenleri, Çev. S. Budak, Öteki Yayınevi, Ankara, s.236, 237.
[41] Ateş’in bulunuşuyla ilgili bir Altay mitosu için bkz. Bahaeddin Ögel, B. (2006) Türk Mitolojisi, CI, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara, s.55.
[42] Kansu, a.g.e., s.94, 95.
[43] İçine karışan demir hidroksit miktarına göre pas sarısı, kızıl veya koyu esmer renk almış gevrek kil.
[44] Babil’de ele geçen bir silindir mühürdeki Marduk betimlemesinde, tanrının eteği üzerinde betimlenmiş araba tekerlekleri motiflerine bakınız. Düzgüner, F. (2007) “Bir Güneş (Ateş Kültü” Tapınağı: Pantheon”, mimar.ist, Sayı:26, Şek.9.
[45] Herodotos (1991) Herodot Tarihi, Çev. M. Ökmen, Remzi Kitabevi, İstanbul, s.8.
[46] Düzgüner, F. (2009) “Aklanmayı Hak Eden Tarihçimiz: Herodotos”, (www.hermetics.org/herodotos.html - 113k).
[47] Kimya biliminde, laboratuvarda damıtma işlemi sırasında kullanılan, geniş karınlı dar boyunlu cam kaplara verilen isimdir. Gaz sanayiinde, bir fırında damıtılacak kömürün konulduğu, yatay veya düşey yerleştirilmiş, ateşe dayanıklı uzunca bir kaptır. Karni kafası denilen parça, fırının dışında kalacak şekilde, içerideki gazın dışarıya çıkmasını engelleyecek biçimde yerleştirilip, karni ile fıçı arasındaki bağlantıyı sağlar. Dökme demirdendir. Damıtma sırasında, içeriye havanın girmesini önleyecek şekilde, bir tamponla sıkı sıkıya kapatılır. Bkz. ML./XI.16. Uzak Doğu’da “karni” olayına işaret eden bilimsel veriler için Bkz. Düzgüner, F. mimar.ist, Sayı: 26, s. 106, dn.57
[48] ELASIPPOS= (“Ela” kökünden Elapse+sip+pose): Üzerindeki buzulları, kısa zamanda ve şaşırtıcı biçimde yudumlayarak içip bitiren kıta; MESTOR= (“Mest” kökünden Mestizo: Melez. Kırma. İki ayrı ırktan gelen insanların bulunduğu yer; EVAIMON= (“Eva” kökünden Evacuate, ya da Evacuee): Tehlike yerini (Asya’daki tektonik olaylar) boşaltan, tahliye eden, uzaklaşan insanların oturdukları yer; AMPHERES= (“Amp” kökünden Ampere): Elektrik akımının (Marduk-Apollon Karneios ve tektonik olaylar) en güçlü yaşandığı yer; GADEIROS= (“Gad” ve “air” kökünden ): Başıboş dolaşan. Güneşe serilen (Herodotos’ta “Güneş sofrası). Ateş gören (Ateşe gösterilen), [Marduk-Apollon Karneios’un yeryüzüne teğet geçtiği yön, Afrika’da Turkana gölü-Çin’de Ordos (Yen-men) doğrultusuydu] toprak parçası; MNESEUS= (“Mne” kökünden Mnemonic= Mnemosyne): Hafızaya yardım eden. Hafızayı kuvvetlendiren. Hafızaya ait. Hafızalarda kalan. Unutulmayan; AUTOKHTON= (“Autochton): Esas yerli. Bir yerin kadim insanı; AZAES= (“Azalea” dan): Amerikan hanımeli (beyaz çiçekli). Açelya. Rho>aDİAPREPES= [“Diap(h)” kökünden Diaphragmatic. Diaphysis. Diapositive. Diaper]: Diyafram gibi. Kemik gövdesi. Diyapozitif. Çocuk bezi. Bu bezi sarmak, değiştirmek (gerçekten Antarktika, dünyanın altına sarılmış çocuk bezini andırıyor). Bize göre Platon’un “İkiz kıtalar” teorisi, yeryüzünde tüm olup bitenlerle, Uzak Doğu’dan Batı’ya yapılan göçlerin neden ve anlamlarına tamamen açıklık kazandırmaktadır.
[49] Lapita kültürü, adını Homeros’ta “Lapith”ler olarak geçen ve Etiyopya’ya, Mısır’dan adalar yoluyla Yunanistan’a varan halklara dayalı bir kültür olmalıdır. Homeros (1988) İlyada, Çev. A. Erhat; A. Kadir, Can Yayınları, İstanbul, s.XII 127-194.

[50] Büyük olasılıkla Adem’in ışıklar içinde (güneş) tasvir edildiği bir Aztek betimlemesi için Bkz. Townsend, R. F. (2001) Aztekler, Çev. M. Özdemir, Arkadaş Yayınevi, Ankara, s.60, Res.34. Kimi Alevi topluluklarında, Hz. Muhammed’in güneşi temsil ettiği yorumu hakkında Bkz. Çoruhlu, Y. (2006) Türk Mitolojisinin Anahatları, Kabalcı Yayınevi, İstanbul, s.204.

[51] Doreal’de “Thoth” olarak geçen adı, aslında olduğu gibi “Djehuti” olarak ifade etmeyi daha doğru bulduk.

[52] Metine ait dipnotlar, tabletlerin yanlız Mezoamerikan kültürlerinin temsilcisi Yukatan’da Maya’lara ait olduğu söylencesine göre değil, aynı kökene bağlı Mısır’a ait olduğu da varsayılarak değerlendirilmiştir.

[53] Atlantis, yani yeryüzü kastedilmektedir.

[54] Tufanın meydana geldiği İÖ 4. binde yazının keşfedildiğini, Tokar “A” yazısının varlığından biliyoruz. Aynı yazıcılar Maya mitolojisinde de yer almaktadır. Maya’ların İkiz kahramanlarından yazmanların koruyucusu tanrı Hunahpu; yazmanların tanrısı maymun adam; sayfaları paravan biçiminde katlanan bir kodekse yazı yazan Tavşan tanrı betimlemeleri için Bkz. Coe. M. D. a.g.e., s.112, 119, 200, Lev. XVII, Res.60, 136.

[55] Amenti, Mısır Ölüler kitabında da “Amenta” olarak geçmektedir ve üstteki kubbe şeklinden, aşağıya doğru uzanan üçayak biçemli bir sembolle ifade edilmiştir. Uzayın karanlık boşlukları anlamındadır. Karşılaştırma için Bkz. A-men-eul-ho kiu-pi-che. Chavannes, E. (2006) Batı Türkleri Tarihi, Töre Yayın Grubu, İstanbul, II. 344. İfadenin açılımı: Eul= Kara; Ho= Prenslik; Kiu-pi-che= Bir Türk ünvanı. Bu çerçevede ifade; “Amen’in karanlık (yer altı) prensliğinin kiu-pi-chesi” anlamına geliyor.

[56] Afrika’ya varan Nuh peygamber, ya da Amerika Kıtası’na çıkan tanrı Viracocha veya Quetzalcoatl.

[57] Afrika’da Eti’ler; Amerika’da ise, bu kıtaya sonradan gelen Ainu’lar (Jomon) ?

[58] Günümüzde de aynı adla anılan Undal dağı (Undal-san), Kuzey Kore sınırları içinde, Gaeseong kenti yakınlarındadır. Yaz ortasında bile insanın kemiklerini donduracak derecede soğuk olan Gimryongsa (Naenggol-Soğuk vadi) vadisi, doğal güzelliğiyle, cennetten bir köşe gibidir. Bölgenin, Büyük tufanın koptuğu Sinhalien’le olan karşılıklı konumu, Djehuti’nin, Atlantis adası kapsamında söylediği Undal adası deyimine ek olarak, Kore isminin içinde gizli “KEOR” adıyla birlikte, Undal adasının* burası olduğu açıktır.

* Bu dönemlerde yarımada teriminin olup olmadığını bilmiyoruz. Buradaki “ada” terimi, büyük olasılıkla günümüzdeki yarımadaya işaret etmekte olmalıdır.

[59] Amenti adı, Anadolu İon ve Yunan mitolojisindeki Akheron ırmağı ve kayıkçı Kharon mitosunu hatırlatır. Ancak, içerdiği kapsamlı ayrıntılarıyla, bu mitosun kaynağını oluşturduğu açıktır. Amenti, ölüm olayı ve bu sırada bedeni terkeden ruhların, ölüm ötesine geçişlerindeki hallerini ifade etmektedir. Öte aleme geçiş, üzerinde kayıkların betimlendiği okyanus, Mısır ölüler kitabındaki papirüslerde “Nun”dur. Ölüler, içinde merdiven bulunan bir kayıkla Nun’u geçer ve “hakikat salonu”na ulaşır. Merdiven, bu geçiş sırasında, ruhun yükselmesine işaret etmektedir. Anadolu-Yunan mitolojisinden farklı olarak, kayığın dümencisi, kimi zaman Khu-en-ua, kimi zamansa Horus’tur. Bedeni terk eden varlığın yargılanmasındaki olaya, Osiris başkanlık eder. Olasılıkla, Hıristiyanlarda “Amen”, İslam’da da “Amin”in kökenidir.

[60] Kökeni, eskiden Orta Asya’daki “Kem”, yani tanrının gözüne (oculus) benzetilen Sincan’daki Taklamakan çölü [Tarım havzası-Sincan (Xinjiang) özerk bölgesi]. Tufan öncesi, bölge çöl olmadan önce burada yaşayan Khem-Mu insanları. Djehuti, tufan sonrasında Amerika’ya göçen insanların, burada kurdukları en son kültürü oluşturan Mayalara, “Khem insanları” olarak sesleniyor.

[61] Djehuti burada, artık kendisinin hatırlanmayacağına inandığı, çok ileri bir zaman diliminde yaşayacak insanlara hitap etmektedir.

[62] Khem insanları için söylenen “zamanında yaşadıkları mağaralar” sözüyle, büyük olasılıkla Chou adamının zamanında yaşadığı Choukoutien vb. mağaralar kastedilmekte olmalıdır.

[63] Bunlar, Tevrat’ta “Nefilim” ve “uzun boylu Şebalılar”, Kâşgarlı Mahmûd’un “Kitab-ı Lûgat-ı Türk” adlı eserinde “Horhor”,Yunan mitolojisinde Titan-Kyklop, olarak geçen, çok uzun boylu insanlar olmalıdır. Kur’ân-ı-Kerîm’de Âd kavmi olarak geçiyor. Tevrat (1974) Kitabı Mukaddes-Eski ve Yeni Ahit, Kitabı Mukaddes Şirketi, İstanbul, Tekvin, 6. 4. Kur’ân-ı Kerîm (1962) Çev. Besim Atalay, Doğan Kardeş Matbaacılık Sanayii A. Ş, İstanbul, Hûd.52-62, İbrahim.10, Şüara.119, Kamer.18, Elhakka.4, 6, Fecr.5.

[64] Petroglyphs Pictographs Cave Paintings Geoglyphs-Crystalinks:(www.crystalinks.com/petroglyphs.html-20k).

[65] Marduk’un (Nibiru) dünyanın atmosferine sürtünmesi sırasında, volkanları tetiklemesiyle oluşan sarsıntı. Bu sürtünmeden çıkan ateş (?).

[66] Agwanti adı, Mısır’ın ölüler kitabında geçer. Şamanın, Hayat Ağacı’ndan göğe yükselmesine benzer biçimde, ruhun göğe yükseliş, ya da tırmanışınına işaret etmektedir. Burada, “tanrının yüksek (sonsuz) gücü” anlamına geliyor.

[67] Güneş’in de etkisi altında olan, yeryüzündeki volkanlar.

[68] Güneş.

[69] Magma’daki ateşte oluşan değişimler, çiçeğe benzetilmiş. Tıpkı, Anadolu-Yunan ve Roma tapınaklarında abaküs’ün (tamu-hesap tahtası-ölüler diyarı) altında yer alan İon ve Korinth nizamı sütun başlıklarında betimlenen, lotüs ve palmet motiflerinin temsil edildiği çiçekler gibi.

[70] Deprem, ya da volkan patlamalarından önce duyulan ve dipten (Karanlık, Hades, Ölüler diyarı) gelen sesler.

[71] Büyük Nuh tufanı anlatılıyor.

[72] Güneş tapınağı. Bu tapınak, büyük olasılıkla X’ian’ın güneyinde yer alan Büyük Beyaz Piramit (Adem’in piramidi ?) olmalıdır.

[73] Deniz suyunun içinden fışkıran lamar kastediliyor. Düzgüner, F., mimar.ist, Sayı:28, s.103.

[74] Quetzalcoatl’ın (İnka’larda Viracocha) yapacağı gemi kastedilmektedir. Acaba Quetzalcoatl, gemi yapmayı suların çok ötesindeki Eti’lerden (Aith’ler) mi öğrenmişti? Bkz. Düzgüner, F. (2009) “Yazılıkaya’da Eti’lerin (Aith’ler= Yanıklar) Kem (Khem) Sembolleri” (www.hermetics.org/etiler.html).

[75] Homo erectus ya da Homo sapiens’in nesilleri.

[76] Tabletler şayet gerçekse, bunların Nuh’la birlikte batıda Afrika’ya; Quetzalcoatl ve Viracocha ile de Mezoamerika’ya varan Djehuti’lerin ölümünden çok sonra, Afrika’da Mısır ve Büyük Sahra; Amerika’da Yukatan’ın kuzeyindeki Büyük çöl, Mojave ve Chihuahuan bölgelerinin çölleşmesinin ardından bir süre sonra kaleme alınarak değiştirildiği anlaşılıyor. Djehuti’nin kaynaksal belgelerinin nerede olduğu hakkında bilgi yoktur. Ancak bölgeyi bilen, belgeleri yeniden kaleme alan ve bölgenin önceki halinden haberi olmayan kişinin, artık çölleşmiş olan topraklara bakarak bazı noktaları değiştirdiği, ya da bu değişikliklerin günümüzdeki tercümelerde gerçekleştirildiği açıktır.

[77] Tanrı’nın gemisi. Gemi, Quetzalcoatl ya da Viracocha tarafından yapılmasına karşın, inşası tanrı tarafından bildirildiği için, metinde “tanrının gemisi” olarak anılmaktadır.

[78] Büyük Beyaz Piramit’in doğu yakınında, Türklerdeki adı Erg olan Akheron’un (Nun-Ölüm denizi, Katranlı nehir. Günümüzde, 10,230 m derinliğiyle Japon, Sarıdeniz, Doğu ve Güney Çin denizleri) karanlık derinliği anlatılmak isteniyor.

[79] Büyük tapınak’la kastedilen, Büyük Beyaz Piramit olmalıdır. Olasılıkla burada, Adem’in mezarına yapılan sunu ve duaların, sel baskınını, insanlar yararına biraz geciktirdiği anlatılmak istenmiş olabilir.

[80] Batıda Afrika ve Avrupa; doğuda Amerika’ya Prehistorik dönemlerde Asya’dan göçmüş yerliler. Olasılıkla, Herodotos’un Afrika’da “Mağara Etiyopya’lıları” dediğine benzer halk.

[81] Titremeli bir ışık.

[82] Atlas dağı. Afrika’da bugünkü adıyla Klimanjaro’ya benzer, Mezoamerika’daki kutsal bir dağ olmalıdır.

[83] Büyük bir bölgede başımıza gelen herhangi bir felaketi, bir başkasına, “Dünyamız yıkıldı, mahvolduk”, şeklinde nakledebiliriz. Djehuti’nin burada dünya anlamında “Atlantis” dediği anlaşılıyor.

[84] Ölüm kastediliyor. Uzayın karanlıkları olarak betimlenmiş.

[85] Güneş.

[86] Tanrı.

[87] Kainat’ın.

[88] The Emerald Tablets of Thoth: (www.crystalinks.com/emerald.html-4k).

[89] Bu kitabın kaynağının, Nun (Ölüm denizi, Erg nehri, Akheron ırmağı, Lo nehri) denizi olduğu ortadadır.

[90] Mısır’da Nun denizi, tanrıça Selket’le (Serqet, Serket) özdeşleştirilmiştir. Yukarı Mısır’da (Nübye-Nubia),

Eski Krallık’tan beri bilinmekteydi. Kralı koruma dahil, hekimlik ve büyü tanrıçasıydı. Kısaca, kralın

hekimiydi. Nun’la (Ölüm denizi) bağlantılı olarak sembol hayvanı akrepti. Tanrıça, Nun deniziyle olan ilişkisi

ve akrep ünvanıyla, bizlere nehirleri tetikleyen tanrıça Tethys’i hatırlatıyor. İsminin hecelerini oluşturan


_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
samanyolu
Admin
Admin
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 27879
Yaş : 51
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar
Kayıt tarihi : 12/04/08

MesajKonu: Geri: ZÜMRÜT TABLET   Perş. Haz. 27, 2013 3:10 pm

Sel” kelimesi, hem Nuh tufanı sırasında oluşan seller ve hem de Türkçedeki “sel” kelimesi nedeniyle; “Ket” kelimesi ise, yine Türkçedeki, bir şeyi engellemek, ket çekmek anlamına gelmesi bakımından ilgi çekicidir. Zaten, yere uzanıp sellere ket oluşturur şekilde tasviri de buna işaret ediyor. Ayrıca akrep sayısındaki artışın sele neden olduğu hakkındaki inanışın, Selket’le ilişkili olduğu kanısındayız.

[91] Moral, uyum, adalet, gerçeklik ve kozmik nizam tanrıçasıydı.

[92] Her gün, sabahları tekrar doğan güneş diskiyle, yeniden doğumu simgelemiştir.

[93] Eski Dünya topraklarının (Asya) tanrısıydı. Atum ve Nut hariç, Osiris ve tüm tanrıların babası sayılmıştır.

[94] Tüm sihir, doğaüstü güçler ve mucizelerle büyücü, sihirbaz, hekim tanrıçasıydı. Tanrıça bu hünerleriyle Uzak

Doğu ve Amerika kıtasındaki Türklerle Kızılderililerin, şaman ve büyücülerini hatırlatır.

[95] Tanrı Re’nin Güneş kayığının bekçileriydiler.

[96] Tevrat’taki verileri, günümüz takvimine uygularsak, Tufan, İÖ 3500’de şubat ayının 17’sinde, yani İÖ 17.02.3500’de başlamış. Kırk gün yağan yağmur İÖ 27.03.3500’de bitmiş (Şubat ayının 30 gün üzerinden hesaplandığı anlaşılıyor). Ancak, çöküntülerden oluşan su yüksekliğinin, tufanın başlangıcından, yani İÖ 17.02.3500- İÖ 17.07.3500 arasında 150 gün sürdüğü anlaşılıyor. Buna göre gemi, İÖ 17.07.3500’de Ararat’a (Klimancaro) oturmuş olmalı. İÖ 01.10.3500’de dağların başları görünmüş. Kırk gün sonra, yani İÖ 10.11.3500’de, toprağı denemek için kunguz ve güvercin gönderilmiş. Yedi gün sonra, İÖ 17.11.3500’de gönderilen güvercin konacak bir yer bulamadığından, gemiye geri dönmüş. Bundan da yedi gün sonra, İÖ 24.11.3500’de gönderilen güvercin, ağzında yeni koparılmış bir zeytin yaprağıyla dönünce, suların iyice çekilmiş olduğu anlaşılmış. İÖ 01.01.3499’da toprağın yalnızca yüzeyinin, İÖ 17.02.3499’da da tamamının kuruduğu anlaşılıyor. Buna göre, şayet Djehuti’nin tuttuğu notlar İÖ 17.02.3500’deki tufanın başlangıç tarihiyle, dağların başlarının göründüğü İÖ 01.10.3500 tarihleri arasındaki sekiz ayı kapsıyorsa, tasvirdeki sekiz nokta, bu sekiz aya ait belgeleri içeriyor olabilir. Djehuti, bundan sonra İÖ 17.02.3499’a kadarki zamanı ise, karaya çıkma çalışmalarına ayırmış olmalı. Tevrat, Tekvin: 7.1-17, 24, 8.1-14.

[97] Bu sözü, bileşik kelime olduğu anlaşılan Erg>enek

“Çiftçi, Erg nehri kıyısındaki toprakları on’mak (onarmak) üzere enek’lerken” = Günümüz Türkçesine göre

“Erg nehri kıyısındaki toprakları, ekin ekmek (onarmak) için sabanla sürerken”, gibi.

[98] Bugüne dek “Tanrılar geçidi” olarak yorumlanmış olan, ancak ellerindeki kalıç’larla (orak) hasata giden köylüler olduğu anlaşılan Eti’lerin, Yazılıkaya’daki kabartmalarıyla karşılaştırınız. Her iki kalıç tipi, birbirinin aynıdır. Bkz. Düzgüner, F. (www.hermetics.org/etiler.html).

[99] “Tyke”, ya da “tike”, adi köpek, sokak köpeği anlamına geliyor. Köpeğin küçük dışkısını bırakmasına, yakın geçmişimizde “si’mek” denirdi. Köpekler si’erek, bir bölgenin kendilerine ait olduğunu yani diğerleriyle aralarındaki sınırı belirlerler. Bu ifade, çocukların seksek oyunlarında işaretlenen düz çizgi, dikdörtgen veya üçgenlerin sınırlarını belirleyen çizgiler için de kullanılırdı. “Si’ye bastın, yandın, oyundan çık!” vb. gibi. Bu çerçevede Styks (Si >tyke(s)= Si Kiang), köpeğin “si”sine, yani çizdiği bir sınıra işaret etmiş olabilir. Bu sınır büyük olasılıkla, güneydeki Yunnan’lılarla kuzeydeki Türkler arasındaki bir sınırdı. Redhouse Sözlüğü, İngilizce-Türkçe, (1986) Redhouse Yayınevi, İstanbul.s.1062. Si Kiang-Xī jiāng nehrinin adının, günümüzdeki Çince’de taşıdığı anlamları araştırdık. Tespit edebildiğimiz anlamlar, yukarıdaki tespitlerimize benzer şekilde ve şöyle: Jiang (Kiang)= Sınır, hudut, yular, yular takarcasına bir kimseye (kimselere) engel olmak, iple asmak

_________________
..
HAYATIMIN İSMİSİN
ZAMANIN İLACI
HAYATIN TADI
SONSUZLUĞUN VARLIĞIMSIN.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://asianeagle.forumfamilly.com
 
ZÜMRÜT TABLET
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
asianeagle.niceboard.com :: Forum Board :: WELCOME...-
Buraya geçin: